Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΑΕ και συμβούλια αρχιτεκτονικής


Recommended Posts

Συνάδελφοι επειδή στην περιοχή που δουλεύω θα με τρελάνουν, θέλω να με ενημερώσετε για το τι συμβαίνει στο θέμα αυτό και σε άλλες περιοχες.

 

Στο νομό μας η τελευταία ΕΠΑΕ έγινε αρχές Οκτωβρίου καθώς δεν είχε συγκροτηθεί από την περιφέρεια το συμβούλιο αρχιτεκτονικής.

 

Στις 6/10/2012 έστειλε ένα "χαρτί" ο ΣΑΔΑΣ και έλεγε ότι παρανόμως (λογω ν.4030) λειτουργούσε η ΕΠΑΕ και αυτοί άλλο που δεν θελαν από τότε δεν ξανάκαναν ΕΠΑΕ και περιμένουν αν και ποτέ θα συγκροτηθούν τα Σ.Α.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=7rmDz8X2yKQ%3d&tabid=777&language=el-GR

 

Οι ΕΠΑΕ συνεχίζουν να λειτουργούν ως έχουν μέχρι τη συγκρότηση των Σ.Α.

Αν όμως υπάρχει πρόβλημα στη σύνθεσή τους (πχ συνταξιοδότηση προέδρου) τότε νομικά δεν είναι δυνατή η λειτουργία τους και δεν προβλέπεται δυνατότητα αντικατάστασης μέλους τους μετά τον 4030.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, στην περιοχη μου (Φθιωτιδα) με ενημερωσαν προσφατα οτι ηδη εχουν συγκροτηθει Συμβουλια Αρχιτεκτονικης.

 

Μιας και τεθηκε το θεμα, ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχει κανεις ιδεα, πως στο καλο αντιμετωπιζεται ενα αυθαιρετο που λογω εγκρισης απο ΕΠΑΕ ή τελος παντων ΣΑ , δεν μπορει να προχωρησει περα απο την αρχικη υποβολη?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε παραδοσιακό οικισμό? Αν δεν είναι και δεν είναι πρόχειρη κατασκευή το σύστημα δεν κολλάει στην ανάγκη ύπαρξης απόφασης ΣΑ.Αν είσαι σε παραδοσιακό τότε μετά την απόφαση του ΣΑ που θα βγει, την σκαναρεις την ανεβάζεις στο σύστημα και κάνεις αίτηση να σου ξεμπλοκάρει τη δήλωση και μετά προχωράς κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, στην περιοχη μου (Φθιωτιδα) με ενημερωσαν προσφατα οτι ηδη εχουν συγκροτηθει Συμβουλια Αρχιτεκτονικης.

 

Μιας και τεθηκε το θεμα, ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχει κανεις ιδεα, πως στο καλο αντιμετωπιζεται ενα αυθαιρετο που λογω εγκρισης απο ΕΠΑΕ ή τελος παντων ΣΑ , δεν μπορει να προχωρησει περα απο την αρχικη υποβολη?

Αν όντως είναι σε παραδοσιακό οικισμό και μιλάς για αυθαίρετο του αρ.24/4014,πρέπει να προσέξεις ότι το θέμα θα κριθεί από την επιτροπή της παρ.9 του αρ.24 και όχι από ΕΠΑΕ ή ΣΑ αν έχει ήδη συγκροτηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ναι , εχω αυθαιρετη κατασκευη σε Π.οικισμο <5000 κατοικων.

 

@ Antika : Συμφωνω με οσα λες, αλλα διαβασα :

"Για το λόγο αυτό τα υποβαλλόμενα δικαιολογητικά εξετάζονται από επιτροπή που συστήνεται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης στην έδρα κάθε πολεοδομικής υπηρεσίας"

 

και εφ' οσον ισχυει αυτο, αναρωτιεμαι ποτε θα συσταθει αυτη η επιτροπη? Η πολεοδομια δηλωνει αγνοια καθε φορα που ρωταω. Γι' αυτο και

(μετα απο πρηξιμο απο τον ιδιοκτητη) προσπαθω να δω μηπως μπορω να βγαλω ακρη απο ΣΑ.

 

@Μanolis gon : Εαν με καλυψει το ΣΑ, θα πρεπει να υποβαλω πληρη σχεδια, σαν να επροκειτο για ΕΠΑΕ?

Link to comment
Share on other sites

Για τα αυθαίρετα λοιπόν σε παραδοσιακό οικισμό θα πρέπει να συσταθεί αυτή η επιτροπή του αρθρου 24 παρ 9. για να τα εξετάσει.Δες και το σχετικό έγγραφο

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BUHt4zbFNRM%3d&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μας(δωδ/σα),έχει ήδη συσταθεί και από ότι ξέρω και σε άλλες περιοχές.Στην ανάγκη τηλεφώνησε στην Αποκεντρωμένη ...'οπου ανήκει η περιοχή σου να σε ενημερώσουν ,γιατί φαντάζομαι ότι είναι απλά άγνοια της Πολεοδομίας σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα συναδελφοι.να ρωτησω κατι σχετικο με το θεμα. σε ακινητο που θελει ο ιδιοκτητης να σκεπασει ολη την βεραντα με μπετο(σαν κεραμοκεπη αλλα απο μπετο) περναει Συμβουλιο αρχιτεκτονων?(συγγνωμη για την μη καλη διατυπωση αλλα δε ξερω πως να το ονομασω).στην ερωτηση παντως στην αρμοδια πολεοδομια ο προισταμενος μου ειπε οτι δε γνωριζει και να κοιταξω τον νοκ στον οποιο δεν ειδα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.