Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΠΔ αδειών εγκαταστάτη


nikos2004

Recommended Posts

Δεν ξέρω πώς. Προσωπικά κάνω ο ίδιος εγκαταστάσεις με συνεργείο μου και εξοπλισμό μου και δεν δούλεψα ποτέ με τέτοια αστεία ποσά. Αυτοί που το κάνουν, να μην κλαίγονται όταν δεν θα μπορούν να καλύψουν ούτε τις εισφορές τους, στο τέλος.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως την ζημια την κανανε καποιοι συνάδελφοι που έριξαν τοσο τις τιμές για να παίρνουν τις δουλείες. Εν μέσω κρίσης αναγκαστήκαμε πολλοι να τους ακολουθἠσουμε τις τιμές προς τα κάτω για να μπορούμε να βγάζουμε το μήνα. Αν κρατήσεις ψηλα τις τιμές ενω πολλοί τις κατεβάζουν δυστυχως δεν θα μπορείς να βγάλεις τίποτα, αν δεν εχεις δικο σου μαγαζι που κανεις εγκαταστασεις, αλλα συνεργάζεσε με εταιρείες και υδραυλικούς. Απο όσο γνωρίζω οι περισσότεροι συνάδελφοι παίζουν με πολύ χαμηλές τιμές.

Εχω ακούσει μέχρι και για συνάδελφο μελετη αερίου+υπογραφή εγκαταστάτη+καυσαέρια 45Ε ολα μαζί. Αλλος μοιραζε διαφημιστικα σε εταιρειες που ελεγαν στις 5 μελετες για ατομικα αεριου +1 δωρο. Και τιμη 35Ε. Κεντρικα εκανε με 150Ε. Ειναι κατάντια....

Βεβαια με τα νεα Π.Δ δεν γινεται να συνεχισουμε ετσι σε καμια περίπτωση.

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατάφεραν, τεχνίτες ανασφάλιστοι που δεν φέρουν καμία ευθύνη και δεν εμφανίζονται σε κανένα επίσημο έγγραφο, να αποτιμούν την εργασία τους 5 και 10 φορές επιπλέον από τη δική τους, ας απολαύσουν τώρα τις συνέπειες που έρχονται.

 

Σταματώ εδώ το off-topic. Αν κάποιος έχει ενημέρωση από κάποια ασφαλιστική για το θέμα, καλό θα ήταν να ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

nikmmech έχεις πάρει τις βεβαιώσεις αναγγελίας ?Εδώ στην Αθήνα δεν έχουν αρχίσει ακόμα να τις εκδίδουν .Σε κάνα 2 εβδομάδες μου είπαν απο την περιφέρεια .

Link to comment
Share on other sites

Τέλη του '12 είχα περάσει από την (πλέον) Περιφέρεια για άλλο λόγο και ρώτησα την αρμόδια υπάλληλο, αν όσοι έχουμε τις προηγούμενες άδειες για ηλ και μηχ θα πρέπει να προβούμε σε άλλες ενέργειες. Μου είπε όχι, αλλά δε διέκρινα βεβαιότητα στα λεγόμενά της. Τώρα που χωνεύτηκε από τις Υπηρεσίες η νέα νομοθεσία, μόλις μου δοθεί η ευκαιρία θα πάω από κοντά να ξαναρωτήσω.

 

Σε σένα τι έχει λεχθεί? Πρέπει να αντικατασταθούν οι προηγούμενες?

Link to comment
Share on other sites

Σε σένα τι έχει λεχθεί? Πρέπει να αντικατασταθούν οι προηγούμενες?

 

Μου είπε οτι υποχρεωτικά πλέων για να ασκούμε το επάγγελμα που μας ενδιαφέρει (εγκαταστάσεις) θα πρέπει να πάρουμε τις Βεβαιώσεις ορθής αναγγελίας διαφορετικά δεν είμαι καλυμμένος.Σε κάνα 2 εβδομάδες να πάω να κάνω αίτηση για βεβαίωση αναγγελίας μου είπε .

Μάλλον θα πρέπει να δηλώσουμε και τα αντίστοιχα καδ στην εφορία

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις στην Περιφέρεια αλλά απο τη στιγμή που θα αρχίσει η εφαρμογή των ΠΔ σίγουρα θα πρέπει να κάνεις αίτηση για Βεβαίωση Αναγγελίας .

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ 112/2012

 

 

άρθρο 11 Λοιπές διατάξεις

 

σημειο 4:

 

 

4. Οι διατάξεις του παρόντος για την ασφάλιση επαγ−

γελματικής ευθύνης τίθενται σε ισχύ μετά την έκδοση

της υπουργικής απόφασης που προβλέπεται στο άρθρο

24 παρ. 5 του ν. 3844/2010.

Ομοίως στο ΠΔ 114 και στα λοιπα..

 

Συνεπώς τα περί αστικής ασφάλισης ακόμα δεν ισχύουν.. εκτός αν βγήκαν οι ΥΑ

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι διπλωματούχοι δεν καλυπτόμαστε από τις άδειες που έχουμε από την διεύθυνση βιομηχανίας? Μιλάω για αυτές περί μηχανολογικών και ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων.

60 ευρω δώσαμε...Τσάμπα πάνε? Μήπως θέλουν και άλλα ευρά??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.