Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΠΔ αδειών εγκαταστάτη


nikos2004

Recommended Posts

Το παράβολο είναι όντως 15€/αδεια (ΦΕΚ 32Β-2013) και η διαδικασία περιγράφεται στο ΦΕΚ 24Β-2013.

Από ότι καταλαβαίνω εγώ χρειάζεται αναγγελία και για μας τους διπλωματούχους μηχανικούς που είχαμε δώσει το 60αρι στη δ/νση βιομηχανίας για μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω πάει από περιφέρεια να ρωτήσω. Απλά αναφέρω ότι εκτός από τα π.δ., υπάρχουν πλέον και αυτά τα ΦΕΚ, όπως επίσης+το ΦΕΚ 33Β-2013 (καθορισμός παραβόλου για την έκδοση αδειών και συμμετοχή σε εξετάσεις - αφορά σε τεχνίτες, υδραυλικούς κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ξεκίνησαν και για διπλωματουχους οι αναγγελείες στην Θεσσαλονίκη. Εχει κανει κανεις? Και αν ναι τηρείτε όσα αναφέρονται στα φΕΚ (ειδικό πληροφοριακό έντυπο, τιμοκατάλογο, βεβαίωση καλής λειτουργίας κτλ) ?

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από τότε που έκανα έναρξη επαγγέλματος, φρόντισα να βγάλω άδεια εγκαταστάτη ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων και εγκαταστάτη μηχανολογικών εγκαταστάσεων. Και οι δύο άδειες είναι για όλες τις κατηγορίες εγκαταστάσεων, για όλες τις κατηγορίες ισχύος και χωρίς ημερομηνία λήξης.

 

Νομίζω ακόμα βγαίνουν αυτές οι άδειες για τους απόφοιτους πολυτεχνικών σχολών. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ παίρνανε αντίστοιχες άδειες με χαμηλότερο όριο, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

 

Νομίζω τα Π.Δ. αφορούν κυρίως εγκαταστάτες που δεν είναι απόφοιτοι ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Υπάρχουν πολλοί εμπειροτέχνες, απόφοιτοι ΕΠΑΛ, τεχνικών σχολών αλλά και από το εξωτερικό για τους οποίους μέχρι σήμερα δεν υπήρχε η δυνατότητα να κάνουν νόμιμα την δουλειά τους.

Τώρα τους δίνει το κράτος την δυνατότητα να εργαστούν νόμιμα μήπως και εισπράξει τίποτα. Πᾳράλληλα μας γλιτώνει από ευθύνες. Πόσοι δεν έχουν υπογράψει ΥΔΕ για την ΔΕΗ επειδή ο εγκαταστάτης δεν είχε δικαίωμα να υπογράψει;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση ...είναι και παρά είναι και για διπλ.και για πτυχ. Οταν εφαρμοστούν και στην Αθήνα θα χρειαστεί να κάνεις αντικατάσταση με βεβαίωση αναγγελίας .Διάβασε τα ΦΕΚ και θα καταλάβεις.

Δες εδώ

http://www.syrostoday.gr/News/8999-Enimerosi-gia-antikatastasi-kai-apoktisi-neon-adeion-texnikon-epaggelmaton-udraulikon--psuktikon-k-a-kai-mixanikon-AEI-kai-TEI.aspx

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγνώμη αν αυτό που ρωτάω έχει ήδη απαντηθεί αλλά δεν βγάζω άκρη.

Είμαι διπλωματούχος μηχανολόγος και πρόκειται να υπογράψω άμεσα μια μελέτη για άδεια δόμησης.

Η παλιά άδεια της διεύθυνσης βιομηχανίας της οικείας νομαρχίας για μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εργασίες δεν ισχύει πια;

Πρέπει να βγάλω καινούριες άδειες;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.