Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός ενός καταστήματος σε δύο.


Recommended Posts

  • 2 months later...

Επειδη θελω να τ'ακουω και ειδικα απο το δικηγορο της παρεας μας.......

Εχω στην Οικ Αδεια καταστημα 120 τμ ενιαιο. Ομως το μισο 60τμ το εχω κανει καταστημα εδω και 2 χρονια και το νοικιαζω.

Το αλλο μισο (αλλα 60τμ), θελω να το κανω γκαραζ (υποδεεστερο του καταστηματος).

 

Τι θα χρειαστει να κανω στην πολεοδομια?

1.Απλη αιτηση τροποποιησης-αλλαγης της οικ.αδειας,απο καταστημα σε γκαραζ, με 2 σχεδια της αδειας που να δειχνουν την αλλαγη?

2.Κανονικη αδεια αλλαγης χρησης?

3.Αδεια μικρης κλιμακας ή 48 ενημερωσης?

4.Τακτοποιηση με διαμερισματωση?

5.Τιποτα?

 

Τι θα χρειαστει να κανω συμβολαιογραφικα

1.Ενημερωση συστασης?

2.Αλλαγη ποσοστων?

3.Τιποτα?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Κανονική άδεια αλλαγής χρήσης και αλλαγή στη σύσταση οριζόντιας με καταμερισμό των χιλιοστών που αναλογούσαν σε ολόκληρο το κατάστημα..

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα

καλημερα μανολη

 

gio,

γκαραζ...εννοεις συνεργειο ...οχι παρκιν...

και ειδες μηπως υπαρχει απαγορευση απο κανονισμό....

ή τις "επιτρεπομενες" χρησεις...κατι εχει αλλαξει ..για .εναντι παρκου...μεγαλου δρομου...ελαχιστα εμβαδά...δες το στον Δήμο σου....

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon: μηπως ομως θα ζητησει η ΥΔΟΜ και προστιμο επειδη εχει γινει η ηδη αλλαγη 2 χρονια τωρα? Σιγουρα παντως θα ζητησει φωτογραφιες......

Link to comment
Share on other sites

... Σιγουρα παντως θα ζητησει φωτογραφιες......

Γνωρίζετε μήπως, από που προκύπτει η απαίτηση των ΥΔΟΜ για φωτογραφίες?. Διότι η μόνη αναφορά που βλέπω σε φωτογραφίες είναι στο τοπογραφικό κατά την έκδοση έγκρισης δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγες χρησεις, στη δικια μου ΥΔΟΜ τουλαχιστον, επισυναπτουμε στην τεχικη εκθεση και φωτογραφικη τεκμηριωση. Αν θες να παρεις το ρισκο, πηγαινε χωρις φωτογραφιες. Απλα ενημερωσε τον πελατη σου για αυτο το ενδεχομενο.

 

edit1

Τωρα που το σκεφτομαι ψαξε να δεις μηπως δεν χρειαζεται αλλαγη χρησης και πας με ενημερωση φακελλου. Καπου το λεει στο ΝΟΚ

 

edt2

αρθρο 5

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Σωσ

Κανονική άδεια αλλαγής χρήσης και αλλαγή στη σύσταση οριζόντιας με καταμερισμό των χιλιοστών που αναλογούσαν σε ολόκληρο το κατάστημα..

Εχω την εντυπωση οτι κατι αλλο θα πρεπει να γινει και οχι αλλαγη χρησης σε αυτην την περιπτωση. Συμφωνα με τον ΝΟΚ αρθ5. & αρθ 4. παρ.1στ (απαιτειται αδεια δομησης...σε περιπτωση που επερχεται αλλαγη προς το δυσμενεστερο, στα φορτιια σχεδιασμου της στατικης μελέτης ή στον αριθμο απαιτουμενων θεσεων σταθμευσης....) Εδω όμως dimitris GM (παρκινγκ) δεν εχω δυσμενεστερο εχω (απο καταστημα σε παρκινγκ-υποδεεστερο) αν μπορω να το πω. Δεν χρειαζεται καμια αλλη μελετη απο τις ηδη υπαρχουσες.

Συμφωνω με την συσταση οριζ. και τα χιλιοστα. Δεν υπαρχει κανονισμος πολυκατοικιας και οι χρησεις το επιτρεπουν.

Πιστευω οτι με μια ενημερωση και 2 σχεδια που να δειχνουν την αλλαγη αυτη στη Υ.ΔΟΜ ειμαι οκ.Σωστος Tzeno.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

gio:

Δεν σε καλύπτει η ενημέρωση. Το αρχικό κατάστημα εξωτερικά είχε κουφώματα ή τοιχοποιία - σωστά?

Με την αλλαγή σε παρκινγκ προφανώς επέρχεται κάποια αλλάγή στις όψεις. Τότε σύμφωνα με τις Τεχνικές Οδηγίες άρθρο 4 σελ 7 "Αιτία έκδοσης άδειας δόμησης, χωρίς αυτό να αποτελεί έννοια αλλαγής χρήσης χώρου, είναι και ενδεχόμενες αλλαγές στις όψεις εφόσον διαφοροποιούν το διάγραμμα δόμησης ή - με παλαιότερους τρόπους έκδοσης αδειών - τα εγκεκριμένα σχέδια όψεων."

Link to comment
Share on other sites

gio:....Με την αλλαγή σε παρκινγκ προφανώς επέρχεται κάποια αλλάγή στις όψεις. Τότε σύμφωνα με τις Τεχνικές Οδηγίες άρθρο 4 σελ 7 "Αιτία έκδοσης άδειας δόμησης, χωρίς αυτό να αποτελεί έννοια αλλαγής χρήσης χώρου, είναι και ενδεχόμενες αλλαγές στις όψεις εφόσον διαφοροποιούν το διάγραμμα δόμησης ή - με παλαιότερους τρόπους έκδοσης αδειών - τα εγκεκριμένα σχέδια όψεων."

Αν και δεν νομιζω οτι το θεμα της προσοψης θα μου δημιουργησει προβλημα θα ελεγα οτι η αρχικη αδεια 78 και φευγα... ειχε πυλωτη......μετα βγεικαν αλλες δυο αδειες που τροποποιουσαν την ηδη υπαρχουσα αδεια και δημιουργουσαν την πυλωτη ως καταστημα (απ'οτι θυμαμαι χωρις σχεδια οψεων). Τελος παντων εμενα το κυριως θεμα μου ειναι (εξαιρω την αλλαγη οψεων) αν πρεπει, αν θα χρειαστει κατι αλλο απο μια απλη ενημερωση απο καταστημα σε παρκιν. Θα μου πειτε να παω στην Υπ.Δομησης και να μου πουνε...αμα ξερουν... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.