Μετάβαση στο περιεχόμενο

N.4117/13 ''Τροποποίηση της παρ. 16 του άρθρου 49 του N.4030/2011''


mariatsel

Recommended Posts

Siradrab <<Ασφαλιστικές εισφορές, τέλη και Ν.4014>> . Υπάρχει σαν θέμα συζήτησης στο forum ! Κοιτά εκεί και θα καταλάβεις . Υπάρχει μια τεράστια ασάφεια και υποτίθεται το ΥΠΕΚΑ ή δεν ξέρω ποιο άλλο υπουργείο γιατί μέχρι και για τα Υπουργεία τέθηκε θέμα , θα νομοθετούσε σύντομα ( απο Σεπτέμβριο αυτή η κουβέντα ) να καλύψει το κενό .

 

Σ' ευχαριστώ, νάσαι καλά.

Είναι δηλαδή με άλλα λόγια στην καθαρεύουσα, αυτό που λέμε πάντα, .....γ#μώ τα υπουργεία τους! :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι άλλο? Κάπου μου φαίνεται ότι το είχα διαβάσει αλλά δε μπορώ με τίποτα να θυμηθώ το που.. (δεν υπάρχει όλο αυτό με τα φεκ και τις τροποποιήσεις και όλα τα σχετικά.......)

 

Ωραία λέμε ότι σε περίπτωση εξόφλησης 30% του προστίμου, γίνεται η μεταβίβαση.

Ερώτηση 1: Είπαμε ότι στο σύστημα θα κάνουμε νέα δήλωση και θα δίνουμε βεβαίωση ή θα στέλνουμε στο ΤΕΕ αίτηση να μας αφήσει να εκδώσουμε τη βεβαίωση από τη συγκεκριμένη δήλωση? (δεν το έπιασα κατά πόσο και αν είναι ακόμα εφικτό να γίνει αυτό...)

 

Ερώτηση 2: Ωραία γίνονται τα συμβόλαια και η μεταβίβαση..το υπόλοιπο ποσό ποιός το εξοφλεί??? Ο νέος αγοραστής? 'Η γίνεται συμφωνία μεταξύ πωλητή - αγοραστή για την εξόφληση του προστίμου με ειδική μνεία στο συμβόλαιο??

(αυτό νομίζω ότι κάπου το είχα δει αλλά δεν θυμάμαι που....όποιος γνωρίζει, αν έχει την καλοσύνη να στείλει και το αντίστοιχο ΦΕΚ ,αν υπάρχει, ή οτιδήποτε διευκρινίζει το θέμα της εξόφλησης...)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1: Είπαμε ότι στο σύστημα θα κάνουμε νέα δήλωση και θα δίνουμε βεβαίωση ή θα στέλνουμε στο ΤΕΕ αίτηση να μας αφήσει να εκδώσουμε τη βεβαίωση από τη συγκεκριμένη δήλωση? (δεν το έπιασα κατά πόσο και αν είναι ακόμα εφικτό να γίνει αυτό...)

 

Λογικά, θα πρέπει το ΤΕΕ να τροποποιήσει το σύστημα (απομένει να δούμε πως, και πότε). Πάντως, όχι νέα δήλωση. Με τίποτα.

 

Ερώτηση 2: Ωραία γίνονται τα συμβόλαια και η μεταβίβαση..το υπόλοιπο ποσό ποιός το εξοφλεί??? Ο νέος αγοραστής? 'Η γίνεται συμφωνία μεταξύ πωλητή - αγοραστή για την εξόφληση του προστίμου με ειδική μνεία στο συμβόλαιο??

(αυτό νομίζω ότι κάπου το είχα δει αλλά δεν θυμάμαι που....όποιος γνωρίζει, αν έχει την καλοσύνη να στείλει και το αντίστοιχο ΦΕΚ ,αν υπάρχει, ή οτιδήποτε διευκρινίζει το θέμα της εξόφλησης...)

 

Αυτό είναι θέμα που δεν αφορά τους μηχανικό/ΤΕΕ/ΥΠΕΚΑ παρά μόνο τους πωλητή/αγοραστή. Μνεία στο συμβόλαιο υποθέτω, εκτός και αν οι συμβολαιογράφοι έχουν κάτι να πουν για αυτό το θέμα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα μπορούσε να με πληροφορήσει κάποιος για την τροποποίηση που αφορά την πληρωμή των δόσεων έως τις 31/5/2013 για τον νόμο 3843;. Στην πολεοδομία στην Αθήνα είπαν ότι ο νόμος έχει ψηφισθεί στην βουλή αλλά δεν έχει βγει ακόμη το σχετικό ΦΕΚ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Που θα πάει θα το διαβάσουν και στην πολεοδομία.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.