Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρση απαγόρευσης κατάτμησης κληροτεμαχίων


Recommended Posts

και ετσι πρεπει...

 

η νομοθεσια...αμα ειναι πολλων  "δεκαετιών" πρεπει να αλλαζει

 

διοτι,  εχουν ηδη αλλαξει τα κοινωνικά και οικονομικα δεδομενα στα οποια ειχε στηριχθει ο νομοθετης...τότε...πριν δεκαετιες..

 

ο  νομοθετης  πρεπει να προσαρμοζεται στις εξελιξεις...

το κανει μεν...αργει δε...

 

υγ

και δεν ηταν ό,τι το καλυτερο αυτη  η "ιστορια" με τις επικυρωσεις ανωμαλης δικαιοπραξιας...

 

δλδ κατατμηση με βαση "ιδιωτικο χαρτι"

 

με δικαστηριο... με αποφαση... με μαρτυρες....με ...με ...με...

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Eγω γενικά δεν είμαι σύμφωνος με αυτή τη διαδικασία πλέον (και νομιμη) "χαλκιδικής".

 

το να έχω δηλαδή ΑΓΡΟΤΙΚΗ γή, και να τη κατατμώ κατα το δοκούν σε τμήματα των...500 τμ και μην ειναι άρτια/οικοδομήσιμα. (μιλώ φυσικα για περιοχές που δεν έχουν ΓΠΣ,ΖΟΕ,ΜΟΕ,ΠΟΕ κτλ, που ναι πάμπολλες, ειδικά στην επαρχία).

 

Σίγουρα σε περιπτώσεις είναι χρήσιμο πολύ, αλλά όταν το μάθει ο κόσμος και γίνει πανάκεια, θα'ναι κρίμα.

 

 

 

 αρκεί να κόβονται σύμφωνα με τα όρια αρτιότητας των Ζ.Ο.Ε. Γ.Π.Σ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.  των περιοχών αλλά και σε συνδυασμό με τον 3212 περί προσώπου κ.τ.λ. κ.τ.λ.

 

 

αυτό για να είναι άρτια και οικοδομήσιμα...Αν δεν εχεις περιορισμούς απο ΓΠΣ κτλ, κατατμείς σε ότι θες μή άρτια/οικοδομήσιμα.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι τοπογράφος μηχανικός από Θεσσαλονίκη.

Για να συνοψίσω το θέμα κατάτμησης κληροτεμαχίων και αγροτεμαχίων σε εκτός σχεδίου περιοχές από σήμερα και μελλοντικά εν σχέση με αυτά που προαναφέρατε ότι ισχύουν αυτή τη στιγμή και όταν είμαστε έκτος περιορισμών αρτιότητας λόγω ΓΠΣ, ΖΟΕ, ΣΧΟΑΠ, NATURA, RAMSAR  ακόμα και αν δεν έχουμε κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό κατάτμησης, μπορούμε να τα κατατμήσουμε σε οποιοδήποτε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο εμβαδόν θέλουμε ακόμα και σε 50 τ.μ. για παράδειγμα....!

Συμφωνείτε όλοι με αυτό ....?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς γιατί δεν απαγορεύεται εκτός αν είσαι στη ζώνη 1000 500 μέτρων από οικισμό ή ειδικές διατάξεις όπως αναφέρεις.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι.

Εχω ενα κληροτεμαχιο στην Σταματα 4.500 τ.μ. το οποιο προηλθε απο ενα κληροτεμαχιο 9.000 τ.μ. οπου το 1935 αναφερεται σε συμβολαιο.

Στη συνεχεια πουλουσαν κοματια των 350 τ.μ. με καποια τοπογραφικα που εδειχναν μονο τα μικρα αυτα τμηματακια και με τελευταιο συμβολαιο το 1977

αγοροπολησιας ενος τημηματος 350 τ.μ. μεινανε τα 4.500 τ.μ..

Στα χερια μου εχω μια τεχνικη εκθεση απο δικηγορο που λεει πως απομενουν τα 4.500 επειτα απο ολες αυτες τις αγορωπολησιες των τμηματων.

Το 2009 εγεινε μια αποδοχη κληρονομιας με ενα τοπογραφικο της πλακας οπου και αναφερονται τα 4500 τ.μ. και ο μηχανικος γραφει οτι το αγροτεμαχιο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

Το αγροτεμαχιο σημερα εχει προσωπο σε αγροτικο δρομο 17 μ.

Στη περιοχη ισχυει το 755Δ/88με αρτιοτητα τα 20.000 τ.μ. που για τις παρεκλησεις σε πεταει στο 270Δ.

Ειμαι σημερα εγω αρτιος και οικοδομησιμος?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι.

Εχω ενα κληροτεμαχιο στην Σταματα 4.500 τ.μ. το οποιο προηλθε απο ενα κληροτεμαχιο 9.000 τ.μ. οπου το 1935 αναφερεται σε συμβολαιο.

Στη συνεχεια πουλουσαν κοματια των 350 τ.μ. με καποια τοπογραφικα που εδειχναν μονο τα μικρα αυτα τμηματακια και με τελευταιο συμβολαιο το 1977

αγοροπολησιας ενος τημηματος 350 τ.μ. μεινανε τα 4.500 τ.μ..

 

Πότε ακριβώς το 77; 

Επίσης αυτές οι κατατμήσεις από το 68 και μετά μου ακούγονται παράνομες (βλ. παρακάτω)

 

Ερώτημα κάποια συμβολαιογράφος δε συντάσσει τίτλο μεταβίβασης - κατάτμησης κληροτεμαχίου γιατί ισχυρίζεται πως δεν αρκεί η  παρ. 1β του άρθρου 37 του Ν.4061/12 με την οποία καταργείται το Α.Ν. 431/1968 που απαγόρευε την κατάτμηση των κληροτεμαχίων και περιμένει Π.Δ. που θα την επιτρέπει;;;;  :confused: 

Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό; 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

δξ τι  περισσοτερο ψαχνει η συμβ/φος  σου 

 

δες αυτο  σελ.  17

 

http://www.notarius.gr/uploads/files/farmogh__4061.pdf

 

και  την  τελευταια παραγραφο....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.