Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρση απαγόρευσης κατάτμησης κληροτεμαχίων


Recommended Posts

Είναι αγροτεμάχιο Δημήτρη. 

Είμαι σίγουρος γιατί έχω κάνει τοπογραφικό για το όμορο ακίνητο. 

 

Ο συνάδελφος που υπογράφει έχει βγει σύνταξη εδώ και χρόνια, επίσης σωστά δηλώνει πως είναι αγροτεμάχιο. Στο συμβόλαιο υπάρχει ανακρίβεια όπου εκεί "καθάρισα" την ονοματολογία. 

 

Ερώτηση: Για να υπάρχει κατάτμηση δε πρέπει να υπάρχει και μεταβίβαση;  

 

Περιγράφω εν συντομία ξανά την ιστορία. Κλήροτεμάχιο ανήκει στους Α - Β - Γ - Δ με ποσοστά 25% - 25% - 25% -25%. Οι δύο εξ' αυτών ( Γ-Δ) νέμονται το μισό (όσο και τα ποσοστά τους) εκδίδουν οικοδομική άδεια (με συναίνεση των άλλων δύο) και στη συνέχεια συστήνουν οροφοκτησία σε διαιρετό τμήμα (το μισό). Στη σύσταση δε συμμετέχουν οι Α-Β.

Έχει γίνει κατάτμηση έστω και παράνομη η οποία εμπίπτει στο 4061;

Αν όχι τι άλλο μπορεί να γίνει; Μπορούν με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό (για διαιρετά τμήματα) με παλαιά ημερομηνία να επικυρώσουν σήμερα ανώμαλη δικαιοπραξία;  

Link to comment
Share on other sites

η βεβαιωση του μηχανικου γραφει για "προτεινομενο σχεδιο πολης"

Υπαρχει ΦΕΚ, ΓΠΣ...κατι άλλο????

αλλοιώς,  το γηπεδο παραμενει εκτος σχεδιου.

 

Και εξακολουθει να εχει εμβαδον 2133 τμ., οριζόμενο γυρω του  με ..αγρο...με αλλον αγρο...με αγροτικο   ???]   δρομο... αφου κανενας "επίσημος" δρόμος δεν το "εκοψε"

 

Αυτα τα 2133 τμ. ειναι αρτια και οικοδομησιμα με τους όρους του διαταγματος του 78, σαν εκτος σχεδίου.

Ο τοτε τοπογραφος,  πώς εκοψε τα 538 τμ και με ποιές διαταξεις το θεώρησε αρτιο και οικοδομησιμο???

 

Μεχρι  το 1992 η  συσταση καθετης  ηταν νομιμη....

Αρα μπορεις να επικυρωσεις ενα ιδιωτικο συμφωνητικο συστασης καθετης του ετους 1983.... και να παρει καθε ομαδα το δικο της  "δικαιωμα..."

 

Μπορεις επίσης να επικυρωσεις ιδιωτικο συμφωνητικο  του 1983 περι "διανομης"  σε δυο τμηματα...

 

[νομιμοποιηση ακυρης πραξης με τον 4061 θα εκανες αν ειχες ηδη συνταξει καποιο συμβολαιο...μη νομιμο...μεταξυ όλων των συγκυρίων

Και, από ό,τι θυμάμαι, δεν εχεις...]

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.... πολύ καλή ιδέα, θα λύσει το πρόβλημά μου αλλά...

τόσο εύκολα μπορεί να γίνει η επικύρωση; Γιατί το έτος 1983; Με την ίδιο τρόπο σε όλες τις ιδιοκτησίες (αγροί - κλήροι) που υπήρχαν όπως και σήμερα προ του έτους 1992 μπορεί να συσταθεί κάθετη σε αγρό; 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

απλά ήθελα να πω ένα μπράβο στον δημήτρη χωρίς να τον ξέρω διότι φαίνεται πολύ διαβασμένος και κυρίως σε λεπτομέρειες που αφορούν πιο πολύ μηχανικούς πολλές φορές..μακάρι όλοι οι μηχανικοί να συνεργάζονται με τέτοιους δικηγόρους ...γιατί από πολλούς έχω βαρεθεί "το κάντο γρήγορα..βιάζεται ο ιδιοκτήτης" και μετά κάνουν την πατάτα...

Link to comment
Share on other sites

Eχω την αίσθηση πως ειναι συμβολαιογράφος (θα μου πεις...δικηγόροι είναι κι αυτοί), αλλά οπως και να έχει, είναι απ΄τους ιντερνετικούς στυλοβάτες του φόρουμ αυτού...

 

Με διάθεση πάντα για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σχετικά με τις 2 πρώτες σελίδες του θέματος καθώς και το θέμα ''Νέα κατάτμηση κληροτεμαχίου'' που υπάρχει, θέλω να ρωτήσω κατ αρχήν τον Δημήτρη.. ποιά είναι η γνώμη του για το Άρθρο 31 του Ν.4061/2012 ; τι γίνεται με το γεγονός ότι ο 4061/2012 καταργεί τον Α.Ν.431/1968 ο οποίος καταργούσε και τροποποιούσε  ορισμένα (όχι όλα) σχετικά με το θέμα άρθρα (και επιμέρους παραγράφους)του Αγροτικού Κώδικα;

Έχει κάποιος συνάδελφος δεί μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο από κατάτμηση κληροτεμαχίου;

Edited by GMEPH
Link to comment
Share on other sites

εχει αρθει η απαγορευση κατατμησης των κληροτεμαχιων

 

κατα τα λοιπα,  ισχυουν οι θεσμοθετημενες απαγορευσεις για ΓΥΠ, ΖΟΕ, ΝΑΤΟΥΡΑ...ΓΠΣ, ΣΧΟΑΠ

 

και βεβαια η κατατμηση θα λαμβανει οπωσδήποτε  υποψη της και τον 3212....

 

[και αφου εισαι θεσσαλονικη...απο το 1985 εχουμε ΖΟΕ...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ξέρω  που ισχύει και που δεν ισχύει η Ζ.Ο.Ε.  στην Θεσσαλονίκη, που υπάρχει  Γ.Π.Σ.  ΝΑΤΟΥΡΑ  κ.τ.λ. κ.τ.λ. καθώς και τα όρια αρτιότητας και κατάτμησης που θέτουν αυτά..

οπότε λες ξεκάθαρα,

ότι μετά και την ακύρωση του Α.Ν.431/1968  άρθηκε και ο  τελευταίος περιορισμός  που αφορά τις  κατατμήσεις των κληροτεμαχίων,

και πλέον επιτρέπεται σήμερα η κατάτμηση και στα κληροτεμάχια αρκεί να κόβονται σύμφωνα με τα όρια αρτιότητας των Ζ.Ο.Ε. Γ.Π.Σ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.  των περιοχών αλλά και σε συνδυασμό με τον 3212 περί προσώπου κ.τ.λ. κ.τ.λ.

 

Δεν ξέρω ρε φίλε κάτι δεν μου κάθεται καλά με όλες αυτές τις ανατροπές..

Link to comment
Share on other sites

γιατί??? :smile: :-)

 

και δεν ειναι "ανατροπες..."

 

ειναι μια φυσιολογικη εξελιξη των πραγματων

 

 

διοτι

 

αφου εχουν τεθει καποιες  απαγορευσεις ως προς  ορια  των κατατμησεων  με βαση τις χρησεις γης...

 

και υπαρχει και η ασφαλιστικη δικλειδα του 3212...

 

δεν εμειναν να κατατμηθουν παρα μονον εκεινα που  επιμενουν  να  θελουν να μοιρασουν "την μεση"

δυο αδελφια για  να παρει καθε ενας το δικο του...

 

κι ας χασουν την αρτιοτητα... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι συγγνώμη ήθελα να πω π@#@ρ!&ς..εγώ βλέπω τελευταία 2 χρόνια να ακυρώνεται νομοθεσία πολλών δεκαετιών

που δεν συνάδει με τίποτα λογικό και φυσιολογικό, το αντίθετο θα έλεγα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.