Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστιμο απο πολεοδομια και ενταξη στην ρυθμ. αιθαιρέτων


bnpwn

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Από την Παρασκευή είμαι σε έναν διαρκή αγώνα να δω τι γίνεται με το ακίνητό μου!!

 

Νοικιάζω ένα μαγαζι (καφέ μπαρ) στο οποίο το 2005 επέτραψα στον προηγούμενο ενοικιαστή μου να φτιάξει σκάλα εντός του μαγαζιού και στην ταράτσα αυτού να κάνει ένα δευτερο μαγαζί ως club. Αυτό το οποίο έφτιακξε είναι μια αλουμινένια κατασκευή με πολυκαρμπονικό.

 

Μέχρι χθές νόμιζα ότι όλα οσα είχα κάνει ήταν νόμιμα και με τι απαρα΄τητες άδειες.

 

Έγινε όμως καταγγελία στην πολεοδομία και οι αρμόδιοι ήρθαν για αυτοψία.

 

Την Παρασκευή λοιπόν έλαβα ειδοποιητήριο από την εν λόγω υπηρεσία η οποία μου βεβαιώνει αυθαίρετο κτίσμα στον πρώτο όροφο 116 τ.μ. με διατήρηση αυθαιρέτου 5 έτη και πρόστιμο 42,000€!!!!!

 

Ο μηχανικός μου μου είπε ότι πρέπει να μπούμε άμεσα στον νόμο 4014, να πληρωσουμε παράβολο 2,000€ και εντός τριετία να εκδόσουμε άδεια για το αυθαίρετο κτίσμα.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

 

Ενταξει να ενταχθώ στον 4014 αλλά τι θα γίνει με το πρόστιμο των 42,000€?

Θα πληρώσω και πρόστιμο, και παράβολα, και άδεια?

 

Το πρόστιμο μειώνεται και αν ναι πόσο?

 

Μήπως με την υπαγωγή μου στον νόμο 4014 διαγράφεται το πρόστιμο?

 

Σας παρακλώ για την έγκυρη απάντηση σας γιατί έχω τρελαθεί!!!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά σου είπε ο dimitris, ένταξη στις διατάξεις του 4014/11.

 

Με την ένταξη στον 4014/11 το όποιο πρόστιμο αυθαιρεσίας σου έχει επιβληθεί παγώνει μέχρι να περατωθεί η οριστική τακτοποίηση του.

(συνοπτικά δεν πληρώνεις το πρόστιμο αν τα κάνεις όλα σωστά)

 

*είναι στατιστικά απίθανο να νόμιζες ότι όλα είχαν γίνει νόμιμα, χωρίς φυσικά αυτό να επηρεάζει σε τίποτα τo τι πρέπει να κάνεις τώρα. Δηλαδή θέλω να πω δεν χρειάζεσαι κάποια ηθική αιτιολόγηση. Δεν την απαιτεί καν το σύστημα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι συνάδερφοι και ο μηχανικός σας, ένταξη στον 4014 σήμερα κιόλας!

 

Να θίξω το ενδεχόμενο τα πρόστιμα και τα έξοδα της διαδικασίας να τα πληρώσει και ο ενοικιαστής ή όχι? Μάλλον όχι..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

 

Δηλαδή μπαίνω στον 4014, πληρώνω το παράβολο των 2000€ και ξεκινάω διαδικασίες για έκδοση αδείας και νομιμοποίηση αυθαιρέτου.

Επειδή το χαρτι της πολεοδομίας ήρθε στις 2/1/2013 ο μηχανικός μου είπε ότι εντός μηνός θα κάνουμε επιστολή προς την πολεοδομία και θα τους ενηερώνουμε ότι εντασόμαστε στον νόμο 4014 και μετά εντός τριετία θα πρέπει να εκδοθεί η σχετική άδεια. Σωστά δεν τα λέει?

 

Τώρα όσον αφορά το πρόστιμό που μου έχει επιβληθεί, αυτό δεν θα πληρωθεί?

Με το που θα κάνω όλες τις απαραίτητες ενέργειες περί νομιμοποίησης θα παραγραφή ή θα ακυρωθεί?

 

Αναφέρεται σε κάποιο ΦΕΚ/ εγκύκλιο ότι αυτά τα πρόστιμα παραγράφονται? Αν ναι μπορείτε να μου πείτε για να το δω και εγώ?

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις σημαντικότατες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε άδικα, εάν όλα γίνουν σωστά έως το τέλος, η πολεοδομία ειδοποιεί την εφορία για την παραγραφή των 42000.

Δεν έχω πρόχειρη την εγκύκλιο, ίσως κάποιος συνάδερφος να την έχει εύκαιρη και να σας την δώσει....ή θα γνωρίζει και ο μηχανικός σας σχετικά που όπως φαίνεται αντιμετωπίζει το θέμα σωστα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

(τροποποίηση του Ν. 4014/2011) Και σύμφωνα με την παρ. 5δ του άρθρου 29 του ν. 4067/2012 ισχύει ότι:

"Για τη διαγραφή των προστίμων υποβάλλεται στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης αίτηση του ενδιαφερομένου, η οποία συνοδεύεται από:

1) τη βεβαίωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και

2) υπεύθυνη δήλωση ότι τα πρόστιμα, των οποίων ζητείται η διαγραφή, αφορούν το ακίνητο, το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος.

Η Υπηρεσία Δόμησης εκδίδει πράξη με την οποία ακυρώνει τον οικείο χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου και την αποστέλλει στην αρμόδια φορολογική αρχή, σε περίπτωση που τα πρόστιμα έχουν βεβαιωθεί και φορολογικά, προκειμένου η φορολογική αρχή να διαγράψει κάθε σχετική πράξη (ταμειακή βεβαίωση), που έχει ως νόμιμο έρεισμα το χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου.".

 

 

Ρίξε και μια ματιά στην εγκ1 και στην εγκ.7.2012

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στα download θα βρεις πολλά σχετικά με 4014 και ερμηνείες και εγκύκλιοι οδηγίες προς πολεοδομίες κλπ. Αλλά θα πελαγώσεις. (εδώ χάνουμε κι εμείς την μπάλα κάθε λίγο και λιγάκι)

Αν πας να τα εκτυπώσεις θα βγάλεις περισσότερες από 500 σελίδες και δεν θα είναι όλα.

Οπότε κάνε καλή συνεννόηση με τον μηχανικό σου.

Όπως σου είπα και πριν, ναι αν τα κάνεις σωστά το γλυτώνεις το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με ξενίζουν 2-3 πράγματα... αυτά που επεσήμανε και ο Didonis

 

1. Τί σημαίνει "Μέχρι χθές νόμιζα ότι όλα οσα είχα κάνει ήταν νόμιμα και με τι απαρα΄τητες άδειες."

 

2. Πώς είναι δυνατόν αυτό;;; επέτραψα στον προηγούμενο ενοικιαστή μου να φτιάξει σκάλα εντός του μαγαζιού και στην ταράτσα αυτού να κάνει ένα δευτερο μαγαζί ως club. ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ... you know??? Εχει πάρει τίποτε σχετικό ο νοικάρης σου;;; Το 2005 δεν είναι πολύ παλιά!

 

3. Ο μηχανικός σου που ασχολείται τώρα, είναι ο ίδιος που σου έβγαλε τη δήθεν άδεια;;; Θεωρώ πως όχι... Τί κάνεις με τον προηγούμενο;;;

Link to comment
Share on other sites

JTB,

μου φαίνεται ότι το σχόλιο σου ¨Ο χρόνος δίνει όλες τις απαντήσεις χωρίς να χρειάζεται καν τις ερωτήσεις.¨ τα λέει όλα.

Ο ιδιοκτήτης, φαίνεται ότι, ενδιαφέρθηκε μόνο για την είσπραξη των ενοικίων και για τίποτε άλλο.

 

(χωρίς να θέλω να πω κάτι μεμπτό για αυτόν).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.