Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Αφου με το ζητησατε, λοιπον, και δεν φαινονται τα στοιχεια του "συναδελφου" τρομαρα του, σας παραθετω σε printscreen τον τιμοκαταλογο του...

 

Τα συμπερασματα δικα σας...

 

Να τους χαιρομαστε

 

Να συμπληρωσω οτι οι τιμες ειναι ΜΕ ΦΠΑ, οποτε επι του ποσου αυτου αφαιρεστε 19% ΦΠΑ και 21% φορος, οποτε το 40% αθροιστικα της τελικης τιμης παει στο κρατος...

Νατο λοιπον το 50αρικο στο ΠΕΑ....

post-47080-0-11947100-1360094399_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και νεο κρουσμα σημερα...

Πηγαινω σε μεσιτη 25χρονο παρακαλω για μια υποθεση πελατισας μου και ακουω το εξης τραγικο...

 

Εχω μηχανικο, λεει, που οταν μας αναθεσουν ενα ακινητο να βγαλουμε ΠΕΑ, πηγαινω εγω και κανω την αποτυπωση κανονικα του διαμερισματος, βγαζω σχεδιο, μετραω κουφωματα, βγαζω φωτογραφιες, τα σκαναρω ολα και τα δινω στο μηχανικο με mail... Αυτος δεν κανει αυτοψια αφου την εχω κανει εγω (καμια σχεση με ιδιοκτητα μηχανικου ο τυπος), βγαζει το πιστοποιητικο και του δινω 70€+ΦΠΑ. Το ποσα θα παρω εγω απο τον πελατη ειναι αλλο θεμα, λεει.....

 

Και μου πεφτουν τα μαλλια απο τη ριζα....

 

Και πειτε μου εσεις τωρα, ποιος ειναι χειροτερος?

Ο γλοιωδης μεσιτης που παρασιτει εις βαρος μας η ο υποτακτικος "συναδελφος" που δεχεται να υποβιβαζει την ιδιοκτητα του και τη σφραγιδα του στο βωμο 70€/ΠΕΑ?

 

Και μου κλαιγοταν κι απο πανω που χανει δουλειες γιατι πλεον ΟΛΟΙ τα κανουν με 50αρικο τα ΠΕΑ και χανει πελατεια....

 

Του ειπα εν συντομια οτι προτιμω να παραδωσω τη σφραγιδα μου παρα να δουλεψω ετσι και καπως ετσι η σεμνη τελετη ελαβε τελος...

 

Εις υγειαν...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

email μεταξύ ενός πολ.μηχ, και αρχιτ. για να κάνει ο 2ος ΠΕΑ

 

Το γέλιο της αρκούδας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

3.200 να το αφήσω ?

post-29845-0-24645200-1360165646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μετά κάτσε μακάκα, να υπολογίσεις διαφορετικό συντελεστή σκίασης για το κούφωμα και διαφορετικό για την τοιχοποιία.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτοί είμαστε.....

Βρείτε έναν άλλο επιστημονικό κλάδο που αυτοξεφτιλίζεται με αυτόν τον τρόπο.....

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή διάφορα περιστατικά που υπέπεσαν στην αντίληψη συναδέλφων, νομίζω ότι καιρός είναι να ξεκινήσει μια συζήτηση για το βαλτώδες τοπίο στο οποίο κινείται σήμερα η επιθεώρηση.

 

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που συμβαίνει αυτό και μπορούν στο θέμα να αναλυθούν. Προσωπικά πιστεύω ότι την κύρια ευθύνη τη φέρει το υπουργείο που με την υποστελέχωση της ΕΥΕΠΕΝ κατέστησε αδύνατο έναν ουσιαστικό έλεγχο των ΠΕΑ, δίνοντας τη δυνατότητα σε οποιοδήποτε να κάνει οτιδήποτε χωρίς κανένα φόβο.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ωραία να το κάνουμε η σκοτεινή πλευρά των αμοιβών των μηχανικών-αθέμιτος ανταγωνισμός κάπως έτσι? Να το δούμε και από όλες τις πλευρές στις υπηρεσίες μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχουν τουλάχιστον τρία σχετικά θέματα στο CMS. Ίσως θα μου πείτε δεν έχουν πρόσβαση όλοι. Έ δεν έγινε και τίποτα. Ύστερα από κάποιο αριθμό μηνυμάτων θα έχουν, να μπαίνουν και να λένε κι αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.