Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

ηταν ο ηρμος μου ετσι σχημα λογου

πανω στη κουβεντα που λενε :mrgreen:

 

τα σεβη μου.

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω να προσθέσω και τα εξής.

Από προσωπική εμπειρία έχω κατατάξει τα ΠΕΑ σε 3 κατηγορίες...Πάμε..

1ον ΠΕΑ με ανθρώπινο λάθος....κατά λάθος...

Λίγο πολύ όσοι ασχοληθήκαμε με τα ΠΕΑ, το κάναμε για πρώτη φορά με τις γνώσεις που ήδη είχαμε για κάποια θέματα και με τη συμβολή των ΤΟΤΕΕ, φόρουμ, συναδέλφων...Λίγοι εκ των προσωρινών έχουν πραγματοποιήσει σεμινάρια και φυσικά ουδής έχει επισήμως πιστοποιηθεί (κριτήριο η εμπειρία σαν μηχανικός και μόνον).

Ετσι λοιπόν εύκολα κάποιος συνάδελφος μπορεί να έκανε κάπου λάθος είτε γιατί το παρέβλεψε, είτε γιατί έτσι έμαθε να το κάνει, κτλ...

 

2ον ΠΕΑ μαγειρεμένα...λόγω βαρεμάρας

Ο βαθμός παρανομίας μεγαλώνει εκθετικά..Κάποιοι είτε γιατί βαριούνται, είτε γιατί δεν θέλουν να δυσαρεστήσουν τον πελάτη και να το κάνουν τσακ μπαμ, παραποιούν στοιχεία πολύ απλά γιατί δεν κάνουν σωστή επιθεώρηση.. Ο μεγαλύτερος κόπος γ'αυτούς είναι η απόσταση για να τραβήξουν μία φωτογραφία και να έχουν κάποιο σχέδιο...

Μετά..όλα στο περίπου..Βαθμός απόδοσης να μην είναι κανά 66%? Ποιος θα το βρει? Να μην είναι όπως το βλέπω στην αεροφωτογραφία η απόσταση από τον απέναντι 15 μέτρα? Βάλε και τόσο συντελεστή σκίασης.... Το U....2,49 εδώ, 2,36 εκεί.. Και καλά με % σκυροδέματος...Στα πιο καινούργια 0.7 σεντόνι...... Ποιος θα με διαψεύσει? Θα πρέπει να κάνει ο ίδιος επιθεώρηση...Γίνονται αυτά? Οχι.....

 

3ον ΠΕΑ hi-tech

Η χαρά του χάκερ, καμμένου στον υπολογιστή που στα διαλύματα από COD και far cry 3 χτυπάει κανά ΠΕΑ για πλάκα.... Εχουν την τεχνογνωσία να χειρίζονται προγράμματα στυλ photoshop, που καλύτερα θα δούλευαν σε διαφημιστική παρά σαν μηχανικοί... ανέφεραν λίγο από τον τρόπο αυτό παραπάνω οι συνάδελφοι...

(Πάντως εμένα αμα μου έλεγες να κάνω τέτοιο ΠΕΑ, εβδομάδα και δεν θα μου έφτανε...δεν το'χω :smile: ). Παίρνουν τα ρίσκα τους και πυροβολούν.....Μάλλον πρέπει να έχουν κάνει και απόσβεση σε περίπτωση καμπάνας από πρόστιμο, οπότε συνεχίζουν....

 

Με λίγα λόγια τα ΠΕΑ έχουν απαξιωθεί για εμένα από τους ίδιους τους μηχανκούς και τις παρέες τους....Αυτό σε συνδυασμό με τα Ελληνικά γονίδια της πατέντας και της ατιμωρισίας να το αποτέλεσμα.....

Τίποτα...αν δεν γίνουν εντατικοί έλεγχοι και να υπάρξει καλύτερο σύστημα ασφάλειας δεν γίνεται τίποτα...

Αν οι ίδιοι εμείς το βλέπουμε αγγαρεία, βαρεμάρα, δεν σεβόμαστε το επάγγελμα και τα λεφτά που κάποιοι θα δώσουμε σε σεμινάρια και παράβολα είμαστε άξιοι της μοίρας μας....Το ΤΣΜΕΔΕ δεν βγαίνει μάγκες με 50-60 ευρώ....μην κλαίγεστε μετά στο άλλο θέμα....

Edited by ikaros13
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

το θεμα κυριοι μαζι με ολα τα παραπανω (+1 ικαρος ) θα καταληξει ΚΑΙ αυτο στο εξης

 

τι θελουμε απο τους συλλογους μας?

μας ικανοποιουν οι συλλογοι των κομματων? εμενα οχι

ειμαστε αλλοι παραγωγης, αλλoi ενεργειακοι, αλλοι κατασκευαστικο, αλλοι συγκοινωνιολογοι,

αλλοι δομοστατικοι, αλλοι πορων, αλλοι οχηματων, αλλοι αλλοι αλλοι

κυριοι με την εμπειρια μου απο το εξωτερικο 1 πραγμα εκτιμησα

εξω ολοι λεγονται ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ τελεια κ παυλα

εχω λιωσει στις διαφορικες λετε να μαι χαζος να μην καταλαβω τι ειναι τα "ντουλαπια"

στην οικοδομη?

 

ο πολ μηχ επισης.... τοσο διαβασμα λετε να μην μπορει να καταλαβει τι ειναι κλιματισμος?

τις βασικες αρχες εστω

 

 

τοσα χρονια κοιταγε ο καθενας το κλαδακι του

τωρα που μας κοψαν το δεντρο αρχισαμε την γκρινια

 

πρεπει να ασκησουμε πιεση..... να σηκωθουμε απο τους καναπεδες...

 

εγω προσωπικα θα την ψαξω οσο μπορω ακρη δε θα βγαλω αλλα θα προσπαθησω... αυτα ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΤΣΟΥΜΠΑΛΑ

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Σας ευχαριστώ όλους και για τα καλά σας λόγια και για τα +1.

 

Ωραία τα είπαμε λοιπόν.

Πολλές σωστές και ενδιαφέρουσες απόψεις διατυπώθηκαν και μπράβο σε όλους.

 

Τελειώσαμε τώρα; Να ξαναγυρίσουμε στο καναπέ;

 

vk2626, γιατί δεν λες ποια είναι η πελάτισσα που έχει κάνει συμβόλαιο με άκυρο πιστοποιητικό; (όχι σε μας, στην ΕΥΕΠΕΝ)

 

alej, το e-mail που κυκλοφορεί για ''συνεργασία''... το έκανες προώθηση στην ΕΥΕΠΕΝ;

 

Inzaghi, το όνομα του μεσίτη…

 

dib, την αγγελία για ανταλλαγή ΠΕΑ…

 

Και ούτω καθεξής, όλοι μας.

 

Δεν έχω δει δικηγόρους και συμβολαιογράφους να διαφημίζουν αγωγές και συμβόλαια από 100€ (και σ’ αυτούς απελευθερώθηκαν οι τιμές). Σκεφτήκατε ποτέ γιατί; Γιατί είναι ενωμένοι και ξέρουν ότι αν τολμήσει να το κάνει ένας, οι υπόλοιποι δεν θα τον ακολουθήσουν, αλλά αντίθετα θα τον σκίσουν…

 

«πρέπει να ασκήσουμε πίεση..... να σηκωθούμε από τους καναπέδες...», έγραψε παραπάνω ο φίλος OTTO_engine.

Για να δούμε, θα το κάνουμε;

 

Καλό βράδυ και καλές δουλειές (σωστές και τίμιες).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

....................

...................

Προσωπικά μιλώντας, θα σας πω ότι αντλώ (αντλούσα μάλλον!) πελάτες και από το διαδίκτυο (έχω μια διαφήμιση για βασικό ΠΕΑ από 90€ +ΦΠΑ). Ελάχιστοι πια παίρνουν τηλέφωνο, διότι θεωρούν τη τιμή ακριβή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Προφανώς και δεν μπορώ να κατέβω άλλο (θέλω από μία έως τρείς ημέρες δουλειάς για κάθε ΠΕΑ, αναλόγως δυσκολίας, άλλα άντε να το καταλάβει ο πελάτης αυτό).

 

 

4. Τι Μπορούμε Να Κάνουμε

 

Δύο πράγματα:

-
Κρατάμε τις τιμές όσο μπορούμε
. Καταλαβαίνω ότι πολλοί από εμάς πλησιάζουν (αν δεν έχουν φτάσει ήδη) στα όρια της φτώχιας. Δεν πρέπει όμως και να εξευτελιζόμαστε. Τα πιστοποιητικά ηλεκτρολόγου έχουν πια διπλάσιες τιμές από τα ΠΕΑ. Είναι δυνατόν; Ντροπή μας! (δεν είναι μομφή για τους ηλεκτρολόγους, για μας είναι, που βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας).

 

 

 

ωραίο μήνυμα μακροσκελέστατο δεν λέω

το επιβράβευσαν και οι συνάδελφοι που διαμαρτύρονται για τις χαμηλές τιμές ΠΕΑ

 

αλλά ρε συ τι είδους ΠΕΑ είναι αυτό με 90 ευρώ

αυτή δεν είναι ξεφτίλα τιμή?

 

θα τρελαθούμε τελείως κύριοι?

Edited by chrisven
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως πάμε, θα δούμε σε λίγο και προσφορά 2 στην τιμή του ενός, κι ενδεχομένως ο φπα δώρο (λέω τώρα..).

Θα έγραφα ένα σχετικό ανέκδοτο που ταιριάζει με την περίπτωση, αλλά εμπίπτει στο ν. περί ασέμνων...

 

υ.γ. @ ΟΤΤΟ : ειρμός, και όχι ηρμός

Link to comment
Share on other sites

αλλά ρε συ τι είδους ΠΕΑ είναι αυτό με 90 ευρώ

αυτή δεν είναι ξεφτίλα τιμή?

 

Φυσικά και είναι ξεφτίλα συνάδελφε.

Αυτό προσπάθησα να πω.

 

Και παρόλο που είναι ξεφτίλα, οι πελάτες βρίσκουν (πολύ) φτηνότερα!

 

Αν εσύ καταφέρνεις να έχεις δουλειά και να κρατάς υψηλές τιμές, μπράβο σου.

Τι να πω… Πες μας το μυστικό σου!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.