Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

στην τελική για να καταλάβω, μου λες ότι 90 ευρω για πιστοποιητικό (έστω και για απλή περίπτωση) είναι εντάξει?

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πλέον βλέπω ότι η επένυση στα ΠΕΑ είναι μη ανταποδοτική και ένα πολύ μεγάλο ρίσκο...

Θέλω να πω ότι το να γίνει κανείς ενεργειακός επθεωρητής, με 400-500 σεμινάρια...+ παράβολα εξετάσεων + κάτι συνδρομές + κόπος, βενζίνες για αυτοψίες-μελέτη + φορολογία.....για να αμοίβεται με 50αρικο 1 φορά το μήνα (δεν μπορείς να ποντάρεις ότι θα έχεις δουλειά για ΠΕΑ κάθε μέρα) δεν αξίζει τον κόπο.

Αν σε λίγο αυξηθούν οι επιθεωρητες, οι δουλειές πέσουν γιατί θα είμαστε πολλοί και οι τιμές παγιωθούν στο 50αρικο...δεν ξέρω τι νόημα έχει για κάποιον.

Αλλά και γενικά, οι αμοιβές μηχανκών έχουν καταντήσει παζάρι και έχουν ξεφτυλιστεί τελείως...Ο καθένας κάνει ότι του κατέβει, χτυπάει μιά δουλειά των 100 και νομίζει ότι σώθηκε...

 

Να σας ρωτήσω...είστε ευχαριστημένοι από το επάγγελμα? Οταν ρώτησα κάποιον συνάελφο το ίδιο πριν χρόνα, μου απάντησε κάνω αυτό που μου αρέσει.......

Τον προηγούμενο μήνα τον είδα σε αλυσίδα έτοιμου φαγητού...

"ρε συ?"

"άσε..δεν έβγαινε...τουλάχιστον πληρώνω την γκαρσονιέρα και δεν μένω στους γονείς μου.."

 

Προσωπικά έχω ξενερώσει απίστευτα από το επάγγελμα και από τον χώρο....ακούω φίλους από διαφορετικούς κλάδους, δεν έχουν τέτοια προβλήματα...Δεν ξέρω αρχίζω και σκέφτομαι διαφορετικά...ίσως είναι αργά...θα δείξει..

Ωραίοι οι ρομαντισμοί, αλλά άμα δεν πέφτει μπικικίνι την σημερινή εποχή είσαι για κλάματα...

  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ικαρε θα συμφωνήσω μαζί σου

 

όταν βλέπω σαιτ μηχανικού (όπως του "συναδέλφου" στην πρώτη σελίδα, που ανφέρει ο inzaghi)

και έχει ανεβάσει τιμοκατάλογο αμοιβών(προσέξτε ακρίβώς έτσι το γράφει, τιμοκαταλογο) , πως να το κάνουμε είναι ΞΕΦΤΙΛΑΣ ρε παιδιά

 

ο μηχανικός φτιάχνει σάιτ και διαφημίζει τη δουλειά του και τις παρεχόμενες υπηρεσίες του

όχι τιμοκαταλογο αμοιβών, αυτός είναι ΞΕΦΤΙΛΑΣ, ΠΆΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΞΕΦΤΙΛΑΣ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Chrisven θα παρακαλούσα η όλη συζήτηση να παραμείνει στο θέμα των ΠΕΑ. Συζήτηση για τις αμοιβές γενικά μπορεί να γίνει και σε άλλο νήμα. Δεν είναι αποκομμένη βέβαια από τη συνολική εικόνα.

Το θέμα των ΠΕΑ όμως έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά όπως το ότι εξαρτάται και πολλές φορές καθορίζεται και χειραγωγείται από άλλους επαγγελματικούς κλάδους. Συνέπεια αυτού θα είναι σε λίγο να πωλούνται της χονδρικής με τιμές από 35 ευρώ το κομμάτι. Και ποιος ξέρει που θα καταλήξει.

 

Επίσης να σου πω τι πιστεύω στο θέμα των χαμηλών αμοιβών.

Μπορώ να συζητήσω με κάποιον για το τι επιπτώσεις έχει στο επίπεδο της ποιότητας του έργου και στην προσωπική μας ζωή το να κάνουμε αντικείμενο δημοπρασίας τη δουλειά μας. Επίσης να συζητήσω τις αιτίες που προκαλούν αυτό το φαινόμενο.

Να το καυτηριάσουμε αν θες με τις διαπιστώσεις μας.

Αλλά δε θα χαρακτήριζα οποιονδήποτε <<ξεφτίλα>> ή οτιδήποτε ανάλογο χωρίς να γνωρίζω τι ζόρι τραβάει. Μπορεί να υπάρχουν πολλοί λόγοι που αναγκάζεται να το κάνει.

Αν π.χ. γνωρίζω ότι το κάνει εκ του ασφαλούς έχοντας δημόσια μισθοδοσία και στον ελεύθερο χρόνο του βγάζει τα εξτρά του με υπογραφή άλλου τότε μαζί σου. Να χαρακτηρίσουμε και τον έναν που το κάνει και τον άλλον που του το επιτρέπει με τον πιο αυστηρό τρόπο.

 

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που δεν θέλω να μνημονεύσω, γιατί οι περισσότεροι τις ζούμε και θα βάλουμε τα κλάματα αν τις φέρουμε στο μυαλό μας, που θα αδικηθούν με τέτοιους σκληρούς χαρακτηρισμούς όπως το <<ξεφτίλας>>.

Ας κρατήσουμε λοιπόν λίγο κατενάτσιο.

 

Ξεκίνησα αυτό το θέμα έχοντας στόχο να συγκεντρωθούν περιπτώσεις, εμπειρίες και φαινόμενα που οδηγούν στην ταχεία απαξίωση της διαδικασίας ενεργειακής επιθεώρησης. Ισως γίνει έναυσμα για κάτι περισσότερο από λίγο χρόνο μπροστά στο πληκτρολόγιο και την οθόνη. Ισως π.χ. κουνηθούν με κάποιο τρόπο οι διαδικασίες ελέγχου και στελεχωθεί η ΕΥΕΠΕΝ κατάλληλα ώστε να μπορεί να κάνει αυτό που πρέπει με τον τρόπο που πρέπει. Να πειστούμε ότι το να αναφέρουμε τον απατεώνα δεν είναι κάτι χωρίς νόημα και είναι υποχρέωσή μας για να προστατεύσουμε την δουλειά μας. Τέτοια πράγματα μεγαλεπίβολα :roll: .

 

Αν είναι να καταλήξει το θέμα σε απλή αντιπαράθεση, δικαιολογημένη ή όχι, μεταξύ μας για το θέμα των αμοιβών τότε θα κλειδώσω το θέμα γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει και στον χώρο της χαλαρής κουβέντας.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία ήταν να μην καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές για ΠΕΑ ή έστω να μειωθούν. Από την στιγμή που καταργήθηκαν τελείως και αν λάβουμε υπόψη το τι συμβαίνει στην αγορά ακινήτων και την ανεργεία σε πολλούς μηχανικούς, ήταν κοινό μυστικό αν και όλοι το απευχόντουσαν οτι οι τιμές θα ποιάσουν πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτο...

Ο φωτοσοπας που βγαζει ΠΕΑ, ειτε υπηρχαν ειτε δεν υπηρχαν οι ελαχιστες αμοιβες, το ιδιο ποσον θα επαιρνε, μιας και καθοτι πλαστο το ΠΕΑ του, δε θα κοβει και δελτιο....

Οποτε παλι θα μεναμε οι τιμιοι να παιρνουμε 150€+ΦΠΑ και τα λαμογια θα λυμαινονταν ελευθερα κι ωραια...

Απλως η ΜΗ καταργηση των ελαχιστων θα διατηρουσε μια ισορροπια στις τιμες των λοιπων που κανουν σωστα τη δουλεια τους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην τελική για να καταλάβω, μου λες ότι 90 ευρω για πιστοποιητικό (έστω και για απλή περίπτωση) είναι εντάξει?

 

αν αυτο καταλαβες....... πασο

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό-άσχετο με το θέμα , αλλά δείχνει πολλά γιά τον κλάδο και το περί πολλές αμαρτίες περιπεσόν τεε .

 

Συζητησούλα σήμερα στον σκαι γιά τα ακίνητα .

 

Το πάνελ φίσκα από ειδικούς .

 

Ενας καθηγητής στατιστικής του ΟΠΑ που κάνει μιά μηδενικής αξιοπιστίας μελέτη .

Ενας επώνυμος ποινικολόγος .

Μιά μηδενικής πιστοποίησης μεσίτρια .

Ενας οικονομικός συντάκτης επίσης μηδενικής πιστοποίησης .

 

Την άλλη φορά να φωνάξουν κανένα στρατιωτικό , κανένα επίσκοπο η κανένα συνδικαλιστή ΔΕΚΟ .

 

Το τεε που κλαίγεται γιά το 2 % πουθενά παρόν σε συζητήσεις που θίγουν τις επαγγελματικές δυνατότητες των μελών του .

 

Και μετά ψάχνετε ψύλλους στα άχυρα .

 

Το επάγγελμα απαξιώθηκε εντελώς .

 

Το πρωί στο μέγκα , μίλαγαν γιά την διαφθορά και έπιασαν και τα ιατρικά φακελλάκια .

Αλλά εκεί δεν τόλμησαν να μην έχουν παρουσία του ιατρικού συλλόγου .

 

Αυτή είναι η διαφορά μας .

Edited by BAS
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.