Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολογική μελέτη διαμερίσματος


panagism9

Recommended Posts

Είναι έυκολο σε κάποιον μιας και εγώ δεν είμαι μηχανολόγος να μου στείλει μια μηχανολογική μελέτη θέρμανσης?

 

1) Δηλαδή τι μηχανικός είσαι? Συμπλήρωσε το προφίλ σου...

2) Σου δίνει δυό υποδείγματα ο kostas_super3 και ζητάς κι άλλα? Τι ακριβώς θέλεις τέλος πάντων? Στο είπαν και οι υπόλοιποι: Πήγαινε σε έναν μηχανολόγο να κάνεις την δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

1) Δηλαδή τι μηχανικός είσαι? Συμπλήρωσε το προφίλ σου...

2) Σου δίνει δυό υποδείγματα ο kostas_super3 και ζητάς κι άλλα? Τι ακριβώς θέλεις τέλος πάντων? Στο είπαν και οι υπόλοιποι: Πήγαινε σε έναν μηχανολόγο να κάνεις την δουλειά σου...

 

 

1) ηλεκτρολογος

2) ωπα ρε Γιάννη ενταξει χαλαρωσε...το τι ακριβως θελω το εχω γραψει..και όπως ειπαν και αλλοι εχω γεμίσει και το φορουμ

 

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

 

_____________________________________________________________

 

Η απάντηση 2, παραπέμπει σε κουβέντα συνοικιακού καφενείου , ξεχειλίζει "μαγκιά" και σίγουρα δεν μπορεί να φιλοξενείται σε δημόσιο διάλογο. Να είστε στο εξής προσεκτικός στις εκφράσεις σας .

 

Συμπληρώστε το προφίλ σας με την ειδικότητά σας .

 

Διαβάστε παρακαλώ τους Κανόνες Συμμετοχής τους οποίους αποδεχτήκατε κατά την εγγραφή σας .

 

Ευχαριστώ.

Edited by gvarth
Εκφράσεις που δεν συνάδουν με δημόσιο διάλογο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έπρεπε να σε βοηθήσει. Είναι και από ΜΜ του ΠΘ (να παινέψουμε και λίγο το σπίτι μας)

Συνοπτικό...

 

Σε περίπτωση που δεν το είδες, σου επισημαίνω πάλι αυτό

http://www.michanikos.gr/topic/95-pixis-%CE%94%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έπρεπε να σε βοηθήσει. Είναι και από ΜΜ του ΠΘ (να παινέψουμε και λίγο το σπίτι μας)

Συνοπτικό...

 

Σε περίπτωση που δεν το είδες, σου επισημαίνω πάλι αυτό

http://www.michaniko...

 

οκ σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει δυό υποδείγματα ο kostas_super3 και ζητάς κι άλλα? Τι ακριβώς θέλεις τέλος πάντων? Στο είπαν και οι υπόλοιποι: Πήγαινε σε έναν μηχανολόγο να κάνεις την δουλειά σου...

 

ΌΧΙ δεν ζητάω κι άλλα!Αυτό που θέλω είναι να βρω έναν τρόπο να υπολογίζω τα κοινόχρηστα θέρμανσης όταν υπάρχουν ωρομετρητρές και για σώματα και για boiler.Τιποτα παραπάνω.

Όσον αφορά το να πάω σε μηχανολόγο ήθελα να προσπαθήσω μηπως και βρω άκρη και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις έτοιμη μελέτη για την κατανομή δαπανών θέρμανσης. Αν είναι νέα πολυκατοικία όλη η διαδικασία περιγράφεται σε έναν τεχνικό κανονισμό, αν είναι παλιά κάνεις ότι κρίνεις σωστό.

 

Αν η οικοδομική άδεια βγήκε μετά τις 27/11/1985, η κατανομή των δαπανών κατανομής θέρμανσης υπολογίζεται με βάση τον αντίστοιχο κανονισμό που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 631Δ, 1985

http://www.et.gr/ido...QFslx-rA3m_iBk.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Ο υπολογισμός της κατανομής των δαπανών θέμρνασης γίνεται με βάση την μελέτη των θερμικών απωλειών, όχι με βάση την πραγματική εγκατάσταση. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αν τα εγκατεστημένα σώματα δεν είναι τα προβλεπόμενα από την μελέτη θέρμανσης, άλλοι θα αδικούνται και άλλοι θα ευνοούνται.

Η μελέτη θερμικών απωλειών καθώς και η κατανομή δαπανών θέρμανσης υπάρχουν στον φάκελο της οικοδομικής άδειας, εκτός αν πρόκειται για πολύ παλιά πολυκατοικία.

 

Αν η οικοδομική άδεια βγήκε πριν την ισχύ του παραπάνω ΦΕΚ, είσαι ελεύθερος να μοιράσεις τις δαπάνες θέρμανσης κατά την κρίση σου. Προφανώς μπορείς και σε παλιές πολυκατοικίες να εφαρμόσεις τον παραπάνω τεχνικό κανονισμό, απλά δεν είναι απαραίτητο.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου!

Η πολυκατοικία δεν είναι παλιά.Το 2007 χτίστηκε.Αλλα δεν υπάρχει μελέτη μηχανολόγου καθώς τα διαμερίσματα δεν ήταν για ενοικίαση.(είναι λίγο μπέρδεμα με αυτό)

 

Μπορείς να μου πείς πως υπολογίζουμε τις θερμικές απώλειες?Έψαξα στο google και βρήκα διάφορα και δεν ξέρω.

 

επίσης να πω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα σώματα πχ να αλλάξει κάποιος και να βάλει μεγαλύτερα.Οι ενοικιαστές είναι γνωστοί.

Edited by panagism9
Link to comment
Share on other sites

Τότε τι να την κάνεις τη μελέτη; Αν ο κάθε ένας μπορεί να έχει ότι σώματα θέλει δεν υπάρχει λόγος να υπολογίχεις κάτι. Κάντο ανάλογα με τα τ.μ. ή με το κέλυφος του κάθε διαμερίσματος που είναιεκτεθιμένο σε αέρα ή σε μη θερμαινόμενο χώρο και θα έχει μία γενική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι να την κάνεις τη μελέτη; Αν ο κάθε ένας μπορεί να έχει ότι σώματα θέλει δεν υπάρχει λόγος να υπολογίχεις κάτι. Κάντο ανάλογα με τα τ.μ. ή με το κέλυφος του κάθε διαμερίσματος που είναιεκτεθιμένο σε αέρα ή σε μη θερμαινόμενο χώρο και θα έχει μία γενική εικόνα.

 

Κωστα δεν με καταλαβες.ειπα οτι δεν υπαρχει περιπτωση καποιος ενοικιαστης να αλλαξει τα υπαρχοντα σώματα που εχει βαλει ο υδραυλικος.

Επειδη δεν τ καταλαβα το τελευταιο πως να το κανω καθως δεν ειμαι μηχανολογος...τι τυπους θα πρεπει να χρησιμοποιησω?

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.