Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εκτός σχεδίου...


Recommended Posts

Το ρέμα θα καθορίσει το οικοδομήσιμο τμήμα σου. Οριόθέτηση ρέματος σε εκτός σχεδίου δύσκολο ..εκτός και είναι κάποιος δίπλα σου που έχει χτίσει σε κοντινή το ρέμα απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για αυτο λεω σε περιπτωση που το γεωτεμαχιο ειναι αρτιο, αλλα δεν εχω οριοθετηση ρεματος δεν θα πρεπει να πω πως ειναι μη οικοδομησιμο? Αφου οπου και να μπει η προσωρινη οριογραμμη αν αφησω 20 μετρα δεν μενει μερος για κτισμα.

Link to comment
Share on other sites

7710

 

δεν εχεις πει αν θα γίνει και πιά πραξη στα αγροτεμαχια αυτα...

ωστε να απαιτειται τοπογραφικο με τον 651...

 

Αρα, βλεπεις με τον συμβολαιογραφο τους τιτλους

 

και μας λες τί προκειται να κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Ο παππους που τα εχει, θελει να τα γραψει στην κορη του. Αυτα μου ειπαν. Βεβαια καθε μερα "μου φερνουν το συμβολαιο" αλλα ακομα περιμενω. Κατι μου λεει οτι βρηκαν πιο φτηνο συναδελφο και τζαμπα διαβασμα πεφτει. (οχι τζαμπα βασικα γιατι εμαθα πραγματα που καποια στιγμη θα τα χρειαστω.)

Link to comment
Share on other sites

Το ρέμα θα καθορίσει το οικοδομήσιμο τμήμα σου. Οριόθέτηση ρέματος σε εκτός σχεδίου δύσκολο ..εκτός και είναι κάποιος δίπλα σου που έχει χτίσει σε κοντινή το ρέμα απόσταση.

Γιατί δύσκολο Δημήτρη;

Μια χαρά μπορείς να οριοθετήσεις τμήμα ρέματος σε εκτός σχεδίου αφού φυσικά πέσει το ανάλογο τίμημα για όλες τις μελέτες (τοπογραφικά-υδραυλικά).

Σε αυτή την περίπτωση πας στα 10μ. από την οριοθέτηση και αν γίνουν και τα έργα διευθέτησης (αφού προηγηθεί μελέτη) μπορείς να πας και πιο κοντά στο ρέμα.

Τωρα σχετικά με τη δήλωση εγώ θα έγραφα ότι είναι άρτιο και θα καταστεί οικοδομήσιμο αφού καθοριστεί το ρέμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. σε οικόπεδο 5.000τ.μ. εκτό σχεδίου, 1.600τ.μ. έχει χαρακτηριστεί δασικό. το οικόπεδο έχει μεγάλο πρόσωπο σε δημόσιο δρόμο >25μ. Πείτε μου αν γνωρίζεται που αναφέρεται ότι η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα διατηρείται? τοπογράφος μου λέει ότι διατηρείται εφόσον ακόμα το γήπεδο δύναται να οικοδομηθεί (σχήμα, πλ. αποστάσεισ, κτλ)...sos ευχαριστώ...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Εγγρ-9863/18-3-04 (ΔΟΚΚ) Εγγρ-9863/04

Δόμηση εκτός σχεδίου, σε γήπεδα που τμήμα τους είναι δασικό

 

Μετά την ανωτέρω σχετική, σας γνωρίζουμε ότι εφόσον έχει εκδοθεί πράξη τελεσιδικίας από το αρμόδιο Δασαρχείο και το δασικό τμήμα του γηπέδου σας έχει χαρακτηρισθεί ως ιδιωτική δασική έκταση, η αρτιότητα του γηπέδου σας δεν επηρεάζεται από τον χαρακτηρισμό αυτό, πλην όμως το δασικό τμήμα δεν μπορεί να ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό της εκμετάλλευσης (κάλυψη και δόμηση) εκτός εάν αφορά χρήσεις προβλεπόμενες από το Ν-998/79 .

 

Αυτονόητο είναι ότι το ανεγειρόμενο κτίσμα τοποθετείται στο μη δασικό τμήμα του γηπέδου και σε απόσταση 10,00 μέτρων (*) από τα όρια του δάσους.

 

(* Σ.Σ. Σύμφωνα με την παρ.5γ Αρθ-1 ΠΔ/24-5-85 ΦΕΚ-270/Δ/85)

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΚΚ

τμημα Β

Link to comment
Share on other sites

συάδελφε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. ενημερωτικά και αν γνωρίζεις ποιές είναι ενδεικτικά οι χρήσεις του Ν.998/79?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης giorgossv, τί ισχύει αν ο χαρακτηρισμός είνια δήμοσια δασική έκταση? ή είναι μόνο ιδιωτικός αυτόματα εφόσον ολόκληρη η μερίδα ανήκε πριν τον χαρακτηρισμό στον ιδιοκτήτη? ευχαριστώ. το ρωτάω αυτό διότι στην απόφαση που έχω 2010 δεν διευκρινίζει το ιδιωτική αλλά το πιστοποιητικό ιδιοκτησίας αναφέρεται σε όλο το ΄γηπεδο/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.