Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο σχέδιο υπερισχύει σε μια άδεια?


chrisven

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση άδειας της οποίας τα εγκεκριμένα σχέδια έχουν διαφορές

 

άλλα η κάτοψη, άλλα το διάγραμμα κάλυψης και άλλα τα στατικά

 

πιο κοντά στην πραγματικότητα είναι τα στατικά.

 

με ποιο απ' όλα παίζω μπάλα ? :smile:

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

Τα στατικά ξέχασέ τα.

Αν αγνοήσεις και την ευθύνη της υπηρεσίας που τα πέρασε στο "ντούκου", για να είσαι σίγουρος θεώρησε σαν νόμιμο αυτό με το μικρότερο εμβαδόν (σου μιλάω με τη λογική των υπηρεσιών).

Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι το Δ.Κ. είναι ισχυρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΚ ειναι αυτο που ελεγχεται ουσιαστικα και ειναι αυτο που μπαινει και στη 2η σελιδα του φυλλου αδειας.

Επισης chrisven δες τα τμ που αναγραφει στο φυλλο της ΟΑ αν ταυτιζονται με το ΔΚ ή με τις κατοψεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε, σε παλιά άδεια (δεκαετία ''80), στα στατικά να υπάρχουν υποστηλώματα ( για στήριξη εξώστη) που δεν εμφανίζονταν σε κανένα αρχιτεκτονικό σχέδιο (ούτε καν σε τομές). Τις έλαβα υπόψη ( για τον χώρο που δημιουργούνταν).

Πάντως όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι, το Διαγρ. Κάλυψης.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Αλλαγές στην όψη δεν φαίνονται στο διάγραμμα κάλυψης. Στην περίπτωση μου έχω ενιαίο παράθυρο σε όλη την όψη και στα στατικά οι κολώνες το διακόπτουν. Εκεί τι λαμβάνω υπόψη; Στατικά ή αρχιτεκτονικά;

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για δήλωση 4014, μάλλον τα στατικά δεν πρέπει να τα ..."έχεις βρει".

Στο ΔΕΔΟΤΑ που θα χρειαστεί, θα σε ...βοηθήσει ο Θεός.

Ο ιδιοκτήτης βεβαίως θα συνεχίσει να καμαρώνει για τη ...θέα που έχει το σπίτι του.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.