Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

Έχω κάνει αποτύπωση σε εντός οικισμού (μακρόστενο) οικόπεδο του οποίου οι δυο ακριανές κοντές πλευρές εφάπτονται με δημοτικό δρόμο (άρα έχει δυο εισόδους). Άρτιότητα οικοπέδου στον οικισμό 300 τ.μ., συνολική επιφάνεια οικοπέδου 637 τ.μ., θέλω να τεμαχήσω σε ένα οικόπεδο εμβαδού 500 τ.μ. άρτιο και οικοδομήσιμο (υπ' όψην) αυτό το τεμάχιο έχει πρόσωπο σε δρόμο 15 μ και να αφήσω το υπόλοιπο κομμάτι που μένει, 137 τ.μ. σαν μη άρτιο μη οικοδομήσιμο με πρόσωπο σε δρόμο 8 μέτρα. Όλα αυτά που προανέφερα γίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται. Πρέπει τα οικόπεδα που δημιουργείς να είναι άρτια και οικοδομήσιμα κατά τον κάνονα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον SIGIO και παραπέμπω στη παρακάτω συζήτηση του παρελθόντος:

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=3201&highlight=

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο πράγματι δεν εφαρμόζεται το ΝΔ690/48.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο συνάδελφος αναφέρεται γενικά σε οικόπεδο εντός οικισμού χωρίς να αναφέρει την ύπαρξη ή όχι εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να ρωτήσω και εγώ που εντυπωσιάστηκα από την διάταξη που ανέφερε ο GRTOPO {Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων άνευ εγκεκριμένου σχεδίου (δηλ. χωρίς να έχει γίνει πολεοδομική μελέτη και πράξη εφαρμογής) ....... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ το Ν.Δ 690/48} και δεδομένου ότι δεν αναφέρεται πουθενά στον αριθμός της συγκεκριμένης απόφασης έτσι ώστε να την μελετήσω καλύτερα, κατά πόσον στην ως άνω διάταξη συμπεριλαμβάνονται και οι οικισμοι προ του 1923.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.