Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗ ΒΑΤΟ ΔΩΜΑ παρά μόνο από ισοσταθμές διαμέρισμα. Χρειάζεται συναίνεση?


Recommended Posts

Χα, χα...ευχαριστω!! Δωσε μου και λιγο αρετη...ΑΜΕΑ θα βοηθησουμε!...Και υποψιν: δεν διαφωνησαν ολοι...Απλα εσεις μου διαφωνειτε ειστε βαθια, κοντα στη συνειδηση μου, δεν ακουγεστε καλα... :smile:

 

Καραγκιοζ μπερντε! :mrgreen:

 

Δεν πιστευω οτι μη προσβασιμο δωμα ειναι υποχρεωση ολων. Μονο το κοινοχρηστο ειναι κοινοχρηστο. Δηλαδη η ανω πλακα του ρετιρε (πανω απο το δωμα) ειναι για ολους? Δεν νομιζω οτι πληρωσε καποιος τη μονωση τετοιας πλακας απο την υπολοιπη πολυκατοικια. Ετσι λοιπον 1 συμπερασμα ειναι οτί; οτι δεν γραφεται στην συσταση ή στον κανονισμο της οικοδομης γινεται πανικος.

Εδω, μορφωμενοι, πολιτισμενοι ανθρωποι ειμαστε και συζηταμε και ακρη δε βρισκουμε...φαντασου την κα Τασουλα και τον Μητσαρα και την Πεπη...

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αν παρεξηγήθηκα, πραγματικά είναι εντελώς διαφορετική η περίπτωση μου απλώς ό τρόπος που γράφτηκε το post του Ιάσονα θεώρησα ότι

αφορούσε κάποια εγκύκλιο ή διάταξη που τα περιελάμβανε όλα. Προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν και στη περίπτωση που συζητάμε έχει λογική το

παραπάνω. Δηλαδή για να έχεις πρόσβαση στο χώρο αυτό πρέπει να περάσεις από έναν άλλο που αποτελεί ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία.

 

Αυτο που καταλαβαίνω έγω είναι απλά να μην μπλέξεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι μη προσβασιμο δωμα ειναι υποχρεωση ολων.

Το κέλυφος της οικοδομής είναι κοινόχρηστο με την έννοια που είναι κοινόχρηστες οι όψεις, οι εγκαταστάσεις κτλ. Ίσως υπάρχει άλλος σαφέστερος όρος, αλλά τώρα δεν μου έρχεται. Δεν μπορεί να πράττει ο καθένας κατά το δοκούν σε αυτά. Αν υπάρχουν θέματα υγρασίας σε ένα δώμα, κοινόχρηστο ή μη, αφορά το σύνολο του κτηρίου γιατί μακροπρόθεσμα βλάπτει το σύνολο του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ αρθρ. 2 /5

 

" Ανοιχτος εξωστης [μπαλκονι] ειναι η η οριζοντια προεξοχή του δαπεδου οροφου ή του δώματος

που προβαλλει περα απο την επιφανεια των οψεων του κτιριου"

Εδω στο θεμα μας, εχουμε εναν ανοιχτο εξωστη που ειναι προεκταση του δαπεδου του α' οροφου, ο οποίος αποτελειται απο ενα διαμερισμα

Αρα αποτελει μπαλκονι του διαμερισματος του α' οροφου, ως οριζοντια προεξοχή του δαπεδου του α' οροφου.

Δικη του η χρηση...δικη του και η συντηρηση...

.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM, νομίζω παρερμηνεύεις το απόσπασμα που παρέθεσες. για να είναι κάτι "μπαλκόνι" πρέπει πρώτα από όλα να είναι "οριζόντια προεξοχή", δηλαδή οριζόντια προεξοχή δαπέδου ορόφου ή οριζόντια προεξοχή δαπέδου δώματος. Εδώ υπάρχει δώμα, όχι οριζόντια προεξοχή.

 

Σχετικά πάντως με το ποιες είναι οι υποχρεώσεις των ιδιοκτήτων, διασαφηνίζονται πλήρως στη σύσταση ιδιοκτησίας. Και για αυτό επιμένω στην άποψή μου περί υποχρέωσης όλων στη συντήρηση του κελύφους. Τουλάχιστον αυτό έχω δει στα περισσότερα συμβόλαια που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

dada

καλημερα,

 

λοιπον εχουμε εδω, ενα ισογειο εστω 200 τμ. και πανω απο αυτο μια 4οροφη οικοδομη, όλη εν εσοχη,, με το εμβαδον καθε οροφου να ειναι εστω 150 τμ.

Η ταρατσα του ισογειου ειναι προεκταση της πλακας του πατωματος του α' οροφου

το δε μοναδικο διαμερισδμα του α' οροφου εχει μονον αυτο πορτοπαραθυρα προς την ταρατσα αυτη

Αρα αυτη η ταρατσα ...μαλλον δεν ειναι "δωμα" του ισογειου...

αλλά ως προεκταση της πλακας του ισογειου του α' οροφου, αποτελει "μπαλκονι" του α΄οροφου

ετσι νομιζω εγω

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που πηγάζει?

Εγώ περίπτωση με διαμέρισμα σε δώμα κανονικότατο με άδεια και κάτοψη και σφραγίδα, οπού υπάρχει το εξής φοβερό. Για να μπεις στο διαμέρισμα πρέπει πρώτα να βγεις στη ταράτσα από το κλιμακοστάσιο.

Το διαμέρισμα αυτό έχει και παράθυρα και μπαλκονόπορτες γύρω γύρω. Τι σημαίνει αυτό ότι έχει και απολκλειστική χρήση όλης της ταράτσας.'Η έστω μέρος αυτής.

 

2ή περίπτωση πάλι διαμέρισμα σε δώμα κανονικά με άδεια και σχέδια, όπου σε αυτή τη περίπτωση η είσοδος είναι κανονικά από το κλιμακοστάσιο και δίπλα στην πόρτα όπου οδηγεί στη ταράτσα.

Σε αυτή τη περίπτωση το διαμέρισμα μεγάλωσε - φούσκωσε κατα 1μ. Ο άνθρωπος δεν το τακτοποιεί γιατί δεν θέλει να μπαίνει στη διαδικασία για συναινέσεις κλπ. Εννοείται πως τα σχέδια φαίνεται μπαλκονόπορτα

του διαμερίσματος προς το δώμα.

 

Αν υπάρχει κάπου τέτοια διάταξη σε παρακαλώ μπορείς να την ανεβάσεις?

 

Δεν είναι ίδιες περιπτώσεις.

Στη δική σου προηγούμενη περίπτωση ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης στον συγκεκριμένο χώρο από άλλη οριζόντια ιδιοκτησία.

Δεν χρειάζεται να το πει κάποιος νόμος.

Είναι αυτονόητο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτη η ταρατσα ...μαλλον δεν ειναι "δωμα" του ισογειου...

 

Σαφώς και είναι δώμα. Ο όρος δώμα δεν προσδιορίζει τον τελευταίο επίπεδο μιας οικοδομής. Δώμα είναι κάθε επιφάνεια που στεγάζει κτήριο. Δώμα είναι η βεράντα διαμερίσματος σε εσοχή, δώμα είναι η τελευταία πλάκα, δώμα είναι και η βεράντα μονοκατοικίας. Για αυτό και θα δείτε αναφορές σε επίπεδα ή κεκλιμένα δώματα, βατά η μη. Το δώμα είναι αρχιτεκτονικός όρος και όχι νομικός, προσδιορίζεται από τη μορφή και όχι το ιδιοκτησιακό καθεστώς αυτού.

 

Επίσης εγώ συμφωνώ εξ αρχής οτι ανήκει κατά χρήση στον Α΄όροφο. Οι δαπάνες συντήρησης θεωρώ οτι επιμερίζονται στην πολυκατοικία.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, σημασία δεν έχει το πως το λένε (δώμα είναι, θα μπορούσε να ειπωθεί και βεράντα), αλλά το ότι, υφίσταται μοναδική πρόσβαση σε αυτό από τα εγκεκριμένα σχέδια και προφανώς από "παράλειψη" του συμβολαιογράφου δεν έχει "χαρακτηριστεί' ως "βεράντα αποκλειστικής χρήσης" του συγκεκριμένου διαμερίσματος κι άρα μπορεί να ρυθμιστεί χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ίδιες περιπτώσεις.

Στη δική σου προηγούμενη περίπτωση ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης στον συγκεκριμένο χώρο από άλλη οριζόντια ιδιοκτησία.

Δεν χρειάζεται να το πει κάποιος νόμος.

Είναι αυτονόητο!!!

 

 

Το ίδιο ακριβώς επισήμανα κι εγώ στο #22

 

Για το δεν χρειάζεται να το πει κάποιος νόμος διαφωνώ καθέτως. Αν βρεθεί ένας δικομανής πήγαινε εσύ στα δικαστήρια χωρίς σύσταση με το επιχείρημα του αυτονόητου...

Έχουν δει πολλά τα μάτια μας.Γι' αυτό όπως προείπα είναι να μην μπλέξεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.