Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδρομές Μηχανικού ΤΕ -- Έλεος!


Allobar

Recommended Posts

Καλησπέρα,

φαντάζεστε πόσοι από τα 50,000 μέλη-συνάδελφοι ,που φωνάζουν ότι η ΕΕΤΕΜ δεν κάνει τίποτα, ήταν έξω από το ΥΠΕΚΑ στην συγκέντρωση-διαμαρτυρία για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα και κυρίως για αυτά των Εν.Επιθεωρητών? Φαντάζεστε χιλιάδες ε?ή τουλάχιστον οι Εν.Επιθεωρητές Τ.Ε. θα πρέπει να μαζευόνταν κανά 2000 χιλιάδες???

 

Δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε γιατί ακόμα δεν έχουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα που πρέπει...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά πριν κάνα μήνα πήρα βεβαίωση απο τα κεντρικά της ΕΕΤΕΜ στην Βερανζέρου για θεώρηση στοιχείων στην εφορία και δεν μου ζήτησε κανείς συνδρομή 10 ευρώ απλός πλήρωσα την συνδρομή για το 2013 30 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε geomast84 ίσως να ήταν άδικη / λανθασμένη η κριτική που έκανα πρίν και ναί έχεις δίκιο οτι αν αντιδρούσανε πολύ περισσότερα άτομα ίσως να μην ήταν τα πράγματα όπως σήμερα και ίσως να ήταν καλύτερη και η ΕΕΤΕΜ. Όμως για ορισμένα άτομα υπάρχουν διάφορα πράγματα / συμβάντα με την ΕΕΤΕΜ που δίνουν κακή εντύπωση.

 

Και για να ξεφύγω λίγο από το θέμα με την χρέωση βεβαιώσεων ας πώ κάτι άλλο. Εγώ που προέρχομαι από το τμήνα ενεργειακής τεχνολογίας δεν έχω καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα επειδή το 2006-07 και μετά από μια προσωρινή τακτοποίηση του θέματος, το 2009 έπαψαν να μας χορηγούν οι νομαρχίες άδειες άσκησης επαγγέλματος. Όταν πήγαν κάποια άτομα στην ΕΕΤΕΜ να ρωτήσουν αν έχει κάνει κάποιες ενέργειες για το θέμα επειδή σκεφτόμασταν και εμείς ως απόφοιτοι να "δράσουμε" για να δούμε τι μπορεί να γίνει, μας λέει μια γυναίκα στο γραφείο οτι έχουν κάνει ενέργειες αλλά δεν μπορούν να μας πούν και αν θέλουμε να γραφτούμε.

Τι να πάει να πεί "δεν μπορούμε να σας πούμε"? Φοβούντε μην γίνει κάτι κακό? Έ είναι πολύ εύκολο και για μένα ξέρεις να ιδρύσω με μια ομάδα ατόμων έναν σύλλογο οτι και καλά παλεύουμε για κάποιους και όταν με ρωτάει κάποιος για τις ενέργειες που κάναμε να του απαντάμε οτι δεν μπορούμε να σας πούμε.

Είχαμε πάει και δεύτερη φορά πάλι στην ΕΕΤΕΜ να ρωτήσουμε και τότε μια άλλη γυναίκα ήταν και λίγο αγενής και μας λέει οτι έχουν κάνει ενέργειες αλλά δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Επίσης να μην αναφέρω καλύτερα και άλλα πολύ χειρότερα συμβάντα που έχουν αναφέρει συνάδελφοι σε άλλο forum γιατί δεν το θέλω καθόλου.

 

Γενικώς υπάρχει μια πολύ μεγάλη μερίδα αποφοίτων που ανεξαρτήτως του τι κάνει η ΕΕΤΕΜ δεν θέλει να αντιδράσει, διότι έχουν απογοητευτεί λόγω της κρίσης και της ανεργείας και δεν ενδιαφέρεται για αυτά τα θέματα. Έχω π.χ μπόλικους φιλους μου που είτε δεν γράφτηκαν ΕΕΤΕΜ είτε γράφτηκαν και ούτε πληρώνουν ούτε ασχολούντε με τα του επαγγέλματος διότι κάνουν άλλη δουλειά.

 

Τέλος, για τα 50000 μέλη που είπες, επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου για αυτόν τον αριθμό. Δεν γνωρίζουμε αν αυτά είναι τα ενεργά μέλη ή απλά το σύνολο των μελών της ένωσης μαζί με πεθαμένους - συνταξιούχους - διαγραμμένους κτλ. Την τελευταία φορά που είχαν πραγματοποιηθεί εκλογές στην ΕΕΤΕΜ αν δεν με απατάει η μνήμη μου είχαν προσέλθει περίπου 5000 άτομα. Και δεν λέω οτι τόσοι είναι οι ενεργοί αλλά πές στην καλύτερη περίπτωση 20000-25000.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχεις σε όλα δίκιο και συμφωνώ,δεν έχω λόγο να διαφωνήσω άλλωστε...Αλλά δεν φταίει μόνο η ΕΕΤΕΜ που πολλές από τις ειδικότητες Τ.Ε. δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα.Όσοι αποφασίζουν τη νομοθεσία κατά πλειοψηφία είναι Π.Ε. οπότε καταλαβαίνεις ότι ποτέ δεν θα υπογράψουν κάτι το οποίο θα βάλει στο παιχνίδι και άλλους μηχανικούς,εμάς τους ΤΕ,εκτός από αυτούς του ΤΕΕ. Τι και αν έχουμε πτυχίο με τουλάχιστον 3 χρόνια σπουδές,τι και αν είμαστε και εμείς μηχανικοί,τι και αν από την ίδρυση των ΤΕΙ δεν έχουν βγει επαγγελματικά δικαιώματα για πολλές σχολές...Δεν ιδρώνει το αυτί τους ο,τι και να λέμε.

 

Μόνο αν αντιδράσουμε μαζικά ίσως να καταφέρουμε τα αυτονόητα!!!Το ξέρω είναι δύσκολο,ίσως να μην εμπνέουν εμπιστοσύνη τα πρόσωπα που είναι αυτή την στιγμή ή όντως να είναι βολεμένοι και να μην ενδιαφέρονται.Ας τους αλλάξουμε!Να πάνε σπίτια τους.

 

Αλλά μου έκανε τεράστια εντύπωση τότε στην συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 14 Δεκέμβρη έξω από το ΥΠΕΚΑ που δεν μαζεύτηκε κόσμος και μάλιστα ειδικά από την πρωτεύουσα!!!Το πολύ να είμασταν 200 ατομα..(με το ζόρι).

ΥΓ.Είμαι μισθωτός σε εταιρεία με ΙΚΑ και παρόλα αυτά πληρώνω συνδρομή από το 2008 που γράφτηκα στην ΕΕΤΕΜ ,έχω πάει σε πόλλες συγκεντρώσεις που έχει πραγματοποιήσει το νομαρχιακό μου τμήμα και θα σου φανεί ίσως περίεργο αλλά πήγα και στην διαμαρτυρία κυρίως για τα δικαιώματα των Εν. Επιθεωρητών χωρίς καν να είμαι Επιθεωρητής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.