Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδρομές Μηχανικού ΤΕ -- Έλεος!


Allobar

Recommended Posts

Nαι το θυμόμουν απ'εξω κι αυτό...Αλλα δε μπορεί να ισχυριστεί κανείς πως το επιμελητήριο είναι επαγγελματική οργάνωση; Η αν προσκόμιζες βεβαίωση μη παραπτώματος, κάποιο Χ επιμελητήριο δεν θα την εξέδιδε ;

 

Κατι άλλο. Είμαστε υποχρεωμένοι εντέλει να είμαστε εγγεγραμμένοι τόσο σε τοπικό σύνδεσμο εργοληπτών όσο ΚΑΙ σε πανελλήνιο; Ενστάσεις που έχω δεί απο συναδέλφους, έχουν ακυρωθεί...Κι εγώ με τη σειρά μου, βασιζόμενος σε αυτές τις ενστάσεις, δεν εγγράφηκα ποτέ σε πανελλήνιο σύνδεσμο, παρά μόνο στου Νομού μου. (ΣΠΕΔΕΘ).

 

και για του λόγου το αληθές:

 

Ο ισχυρισμός Β) ότι δεν προσκόμισε βεβαίωση εκπλήρωσης των οικονομικών του

υποχρεώσεων από την Πανελλήνια Ένωση Συνδέσμων Εργοληπτών Δημοσίων Έργων

(Π.Ε.Σ.Ε.Δ.Ε.) δεν ευσταθεί διότι δεν απαιτείται ρητά από το αναφερόμενο άρθρο 13 παρ.6 της

διακήρυξης του έργου, ενώ κατατέθηκε βεβαίωση μη οφειλής του ΣΠΕΔΕ (δικαιολογητικό

αρ.3)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλο επιμελητήριο άλλο επαγγελματική οργάνωση. Το επιμελητήριο δεν είναι υποχρεωμένο να παρακολουθεί την εργοληπτική σου εξέλιξη παρά μόνο την επιστημονική. Αυτό που ενδιαφέρει τον νομοθέτη είναι η επαγγελματική σου πορεία. Σκέψου το αλλιώς: έχεις την Χ εταιρία που συμμετέχει σε δημοπρασίες αλλά οι μέτοχοί της δεν είναι μηχανικοί. Ποιών τις βεβαιώσεις θα προσκόμιζαν τότε; Εν ολίγοις μπορείς να ρισκάρεις να μην πας βεβαιώσεις της ΕΕΤΕΜ αλλά ποτέ μην ρισκάρεις να μην έχεις βεβαιώσεις του ΣΠΕΔΕ.

 

Όταν γράφτηκα στο ΣΠΕΔΕ Καστοριάς με έγραψαν ταυτόχρονα και στην ΠΕΣΕΔΕ. Οικεία επαγγελματική οργάνωση θεωρείται ο ΣΠΕΔΕ, όχι η ΠΕΣΕΔΕ (η οποία είναι δευτεροβάθμιο(?) όργανο των εργοληπτών).

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνάδελφοι για να μην μπερδευόμαστε, η ΕΕΤΕΜ είναι επαγγελματική ένωση και οχι επιμελητήριο. Ελπίζω κάποια στιγμή να συνενωθούν η ΕΕΤΕΜ και το ΤΕΕ, θα είναι για το καλό όλων μας. Τουλάχιστο να έχουμε έναν νταβατζή στο κεφάλι μας, δύο παραπάει!

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά ισχύει αυτό που λες αλλά ουσιαστικά όταν η εφορία ζητάει πχ βεβαίωση επιμελητηρίου της ΕΕΤΕΜ προσκομίζεις, έτσι δεν είναι; Στα δημόσια έργα είναι αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Ετήσια Συνδρομή ΕΕΤΕΜ:

 

Τι έχει κάνει η ΕΕΤΕΜ για να διασφαλίσει το δικαίωμά μας στην εργασία και στην ίση μεταχείρηση από τους δημόσιους φορείς εδώ και πολλλλλά χρόνια; ΤΙΠΟΤΑ => 7,5Ευρώ

Τι έχει κάνει για τα θέματα των Τοπογραφικών για τους Πολιτικούς; ΤΙΠΟΤΑ => 7,5Ευρώ

Τι έχει κάνει για τα θέματα με τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές Α και Β τάξης; ΤΙΠΟΤΑ => 7,5Ευρώ

Τι έχει κάνει για το θέμα των ΕΔ μας; ΤΙΠΟΤΑ => 7,5Ευρώ

(Κόβει όμως πίτες κάθε χρόνο! Αξία; Ανεκτίμητη!!) :D

 

Από εμένα θα δει ευρώ έτσι καλά που τα καταφέρνει, μόνο όταν τελειώσει το μπλοκάκι μου.. Σ = 30 Ευρώ ;)

Αποφοίτησα το 2009. Γράφτηκα το 2012. Με υποχρέωσαν να πληρώσω ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ συνδρομές από το 2009 μέχρι και το 2012!!! Όσες φορές έχω πάει, μόνο δύο γραμματείς έχω δει...

Φέτος τα πήρα και μόνο στην ιδέα ότι θα μπορούσαν τα κομματόσκυλα να με υποχρεώσουν να πληρώσω 30 ευρώ + 10 για βεβαίωση! (Δεν ξέρω αν ισχύει όμως..) Η ιδέα και μόνο ήταν αρκετή για να με φορτώσει.. Προτιμώ να πληρώσω 40 Ευρώ στο ΤΕΕ για 2 σεμινάρια παρά να κάψω 30 Ευρώ για τους (να μην πω..).

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι διαισθάνομαι πως τα ψωμιά τους είναι πολύ λίγα ακόμα.

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό αυτό που κάνουν με τις βεβαιώσεις. Εγώ είχα γραφτεί ΕΕΤΕΜ το 2009 και από τότε δεν ξαναπλήρωσα συνδρομή. Σκεφτόμουν να πήγαινα φέτος να πλήρωνα όσα χρωστάω αλλά ακούω φήμες οτι ενδέχεται να διαλυθεί και η ίδια η ένωση, οπότε περιμένω λίγο ακόμα να δώ τι θα γίνει μην πάνε τα λεφτά μου χαμένα. Οι περισσότεροι συμφοιτητές μου που και αυτοί έχουν αποφοιτήσει δεν πλήρωσαν τίποτα.

 

Πάντως συμφωνώ οτι για τον κλάδο έχει προσφέρει πολύ λίγα πράγματα. Το μόνο που βλέπω να κάνουν είναι να βγάζουν και καλά ανακοινώσεις στο διαδίκτυο και να κάνουν συναντήσεις με υπουργούς και αρμοδίους κρατικών φορέων και μετά να σου λένε, ε αυτά κάναμε εμείς...... Ε συγνώμη αλλά αυτό μπορώ να το κάνω και εγώ ξέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Και να τρώνε τις συνδρομές μας σε τσιμπούσια. Μην το ξεχνάς αυτό, είναι η κύρια τους δραστηριότητα...

 

Και κοπές "πιτών" με γεωμετρική ακρίβεια δευτερολέπτου της μοίρας ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνάδελφοι για να μην μπερδευόμαστε, η ΕΕΤΕΜ είναι επαγγελματική ένωση και οχι επιμελητήριο.

Οι διακηρύξεις Δημ. Εργων αναφέρονται σε επαγγελματικές ενώσεις εργοληπτών. Δεν νομίζω ότι η ΕΕΤΕΜ είναι τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.