Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων, επιλογές, κόστη


lia01

Recommended Posts

Σε σενάριο ΠΕΑ θέλω να προτείνω την αλλαγή των μονών τζαμιών κουφωμάτων.

Τα υπάρχοντα κουφώματα είναι συρόμενα χωνευτά 20ετίας.

Αναρωτιέμαι, μπορώ να αλλάξω το μονό τζάμι σε διπλό στα υπάρχοντα κουφώματα;

Εάν όχι, μπορεί να αλλαχθεί το κούφωμα του τζαμιού και να παραμείνει το παντζουριού; Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή γιατί δεν θα χωράει στο κενό του τοίχου μετά;

Υπάρχει κάποια εκτίμηση τιμής αντικατάστασης α)μόνο το τζάμι στα υπάρχοντα κουφώματα β) όλο το κούφωμα με το τζάμι;

Link to comment
Share on other sites

1. Δύσκολο έως αδύνατο να μπεί διπλό τζάμι σε προφίλ μονού

2. Βάλε πλήρη αντικατάσταση με ανοιγόμενο, και μη μπλέκεις με λεπτομέρεις.

3. Δεν είναι απαραίτητο (ακόμη και στο "εξοικονομώ") να βάλεις στο σενάριο το ακριβές κόστος. Πάντως μια χοντρική εκτίμηση είναι γύρω στα 280 €/μ² για επιφάνεια ανοίγματος στα 3,00 μ², με την τιμή να κινείται αντιστρόφως ανάλογα ως προς το εμβαδό. Η παραπάνω τιμή αφορά σε νέο κούφωμα ανοιγόμενο.

4. Αν, παρ' όλα αυτά, θέλεις να γνωρίζεις ακριβώς το κόστος, ρώτα κάποιον αλουμινά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε σειρά 150 εκείνης της εποχής , έχω αλλάξει το τζάμι βάζοντας διπλό . Δεν ξέρω όμως αν το κάνει κανείς τώρα . Τεχνικά πάντως γινόταν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό όταν βγήκαν τα διπλά ήταν το μόνο που δούλευε. Ερχόταν ο αλουμινάς (είχε ήδη παραγείλει τα τζάμια), έβγαζε τα αλουμίνια , έλυνε και ξελούριζε επιτόπου το κούφωμα και έβαζε διπλά.Την ίδια μέρα. Αυτό γινόταν σίγουρα στην 150 αλλά ακόμα και στην 700 που ήταν πιό στενή. Τώρα που δεν υπάρχει δουλει'α το κ'ανουν 100%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό όταν βγήκαν τα διπλά ήταν το μόνο που δούλευε. Ερχόταν ο αλουμινάς (είχε ήδη παραγείλει τα τζάμια), έβγαζε τα αλουμίνια , έλυνε και ξελούριζε επιτόπου το κούφωμα και έβαζε διπλά.Την ίδια μέρα. Αυτό γινόταν σίγουρα στην 150 αλλά ακόμα και στην 700 που ήταν πιό στενή. Τώρα που δεν υπάρχει δουλει'α το κ'ανουν 100%.

Και τι εκτίμηση κόστους υπάρχει για αυτό ανά τμ; (τζάμια και τοποθέτηση)

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω στον εαυτό μου.

Εκτίμηση κόστους για υαλοπίνακες 75Ε/μ2 (σύμφωνα με τον οδηγό του "εξοικονομώ")

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γίνεται με ξελούρισμα για να γίνει μεγαλύτερο το διάκενο για το τζάμι, μόνο που πιθανότατα πρέπει να αλλαχτούν και τα ράουλα, λόγω το διπλάσιου βάρους του διπλού υαλοπίνακα (εκτός των μικρών διαστάσεων κουφωμάτων).

Edited by kallergisbros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.