Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα


Recommended Posts

Την απάντηση θα στη δώσει το software του ΤΕΕ. (βάλε τα πραγματικά τετραγωνικά και δες τι βγάζει)

 

Πάντως έχε υπόψη σου ότι :

 

1. Κανείς δεν ξέρει τι θα προβλέπει το καινούργιο πρόγραμμα σε σχέση με το παληό.

 

2. Πρέπει να έχει γίνει η πρώτη επιθεώρηση πριν να αγοράσεις οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνω έρευνα για ηλιακό για μεζονέτα. Θέλω να καλύπτει 6 άτομα και να το εντάξω όταν και άμα ξανααρχίσει το εξοικονομώ. Το πρόγραμμα του ΤΕΕ μου βγάζει για να ανέβω μια κατηγορία (χωρίς να πιάνω το 30% του κτηρίου αναφοράς) πως πρέπει να βάλω συλλέκτες 6m2 για Θεσσαλονίκη, επιλεκτικό a=0,358, Β=45ο. Στα περισσότερα site βλέπω ότι με καλύπτουν και λιγότερα τετραγωνικά. Αν τελικά επιλέξω έναν με μικρότερη επιφάνεια μπορεί να έχω πρόβλημα σε μελλοντική εκταμίευση? Σκέφτομαι για τον παρακάτω που βρήκα στο σκρουτζ.

 

http://www.multiclima.gr/?section=4021&language=el_GR&itemid1634=4440&detail1634=1

 

Και ποια η άποψή σας για τριπλής ενέργειας? έχει μικρή διαφορά στην τιμή σε σχέση με την διπλής.

 

Οποιαδήποτε άποψη δεκτή. Ευχαριστώ.

Μην βασίζεσαι στις διαφημιστικές αποδόσεις των ηλιακών, αλλά έλεγξε τους στην βιβλιοθήκη του Solar Keymark. 
Αυτo το τετραγωνικά συλλεκτών => ενέργεια, πρέπει να σταματήσει, καθώς και το ΤΕΕ με τις οδηγίες που έδωσε για τα ηλιακά είναι για τα μπαζα.
 
Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις ενέργεια, κάνε αυτό που σου είπα, ειδάλλως στείλε μου μήνυμα να σου εξηγήσω πως να διαλέξεις σωστά. Απλά αναρωτήσου, είναι δυνατόν ένας συλλέκτης που κάνει πχ 30 ευρώ, και ένας που κάνει 200 ευρώ, να δίνουν ίδια ενέργεια επειδή απλά είναι ίδια τετραγωνικά. Ειδικά τώρα εν καιρό κρίσης το τι μαμουνιές κάνουν οι εταιρείες δεν λέγεται. 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μην βασίζεσαι στις διαφημιστικές αποδόσεις των ηλιακών, αλλά έλεγξε τους στην βιβλιοθήκη του Solar Keymark. 
Αυτo το τετραγωνικά συλλεκτών => ενέργεια, πρέπει να σταματήσει, καθώς και το ΤΕΕ με τις οδηγίες που έδωσε για τα ηλιακά είναι για τα μπαζα.
 
Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις ενέργεια, κάνε αυτό που σου είπα, ειδάλλως στείλε μου μήνυμα να σου εξηγήσω πως να διαλέξεις σωστά. Απλά αναρωτήσου, είναι δυνατόν ένας συλλέκτης που κάνει πχ 30 ευρώ, και ένας που κάνει 200 ευρώ, να δίνουν ίδια ενέργεια επειδή απλά είναι ίδια τετραγωνικά. Ειδικά τώρα εν καιρό κρίσης το τι μαμουνιές κάνουν οι εταιρείες δεν λέγεται. 

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα ήθελα να μ πεις τι να προσέξω για να διαλλέξω σωστά. Επίσης έχω θέμα με τα m2 γτ είμαι οριακά και άμα βάλω λιγότερα απο 6m2 δν μ ανεβάζει κατηγορία. 

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση θα στη δώσει το software του ΤΕΕ. (βάλε τα πραγματικά τετραγωνικά και δες τι βγάζει)

 

Πάντως έχε υπόψη σου ότι :

 

1. Κανείς δεν ξέρει τι θα προβλέπει το καινούργιο πρόγραμμα σε σχέση με το παληό.

 

2. Πρέπει να έχει γίνει η πρώτη επιθεώρηση πριν να αγοράσεις οτιδήποτε.

 

Την απάντηση θα στη δώσει το software του ΤΕΕ. (βάλε τα πραγματικά τετραγωνικά και δες τι βγάζει)

 

Πάντως έχε υπόψη σου ότι :

 

1. Κανείς δεν ξέρει τι θα προβλέπει το καινούργιο πρόγραμμα σε σχέση με το παληό.

 

2. Πρέπει να έχει γίνει η πρώτη επιθεώρηση πριν να αγοράσεις οτιδήποτε.

το χω κάνει ήδη και προφανώς δν μ ανεβάζει κατηγορία. Βέβαια αν θεωρήσω πως η κατακόρυφη θερμομόνωση δν εφαρμόσθηκε σωστά και δν την επιλέξω μπορώ να ανέβω κ με 4m2, αλλα δν θέλω να μπώ σε διαδικασία αλχημίας. 

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έδωσες μόνος σου.

 

Και προφανώς αν την αλχημεία δεν την θέλεις (και πολύ σωστά κάνεις), πώς θα ζητήσεις από κάποιο άλλο μηχανικό να την κάνει για σένα? (δεν μπορείς να κάνεις επιθεώρηση στο δικό σου σπίτι )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερωτηση σχετικα με την τοποθετηση ηλιακου σε κεραμοσκεπη. Καποιος μου ειπε οτι θα τον βαλει σε ειδικη βαση, την οποια θα τοποθετησει βγαζοντας καποια κεραμιδια. Καποιος άλλος μου ειπε οτι θα τρυπησει τα κεραμιδια. Υπαρχουν 2 διαφορετικες μεθοδοι?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι τοποθέτησης:

 

Ο ένας είναι να σηκώσεις τα κεραμίδια και να στηρίξεις στην τεγίδα από κάτω (εφόσον υπάρχει).

 

Ο άλλος είναι να τρυπήσεις κεραμίδια, να μπούν ντίζες μαζί με ρητίνη για αντοχή και στεγάνωση, στην περίπτωστη που έχει κεραμίδια κολλημένα πάνω σε κεκλιμένη πλάκα από μπετόν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι τοποθέτησης:

 

Ο ένας είναι να σηκώσεις τα κεραμίδια και να στηρίξεις στην τεγίδα από κάτω (εφόσον υπάρχει).

 

Ο άλλος είναι να τρυπήσεις κεραμίδια, να μπούν ντίζες μαζί με ρητίνη για αντοχή και στεγάνωση, στην περίπτωστη που έχει κεραμίδια κολλημένα πάνω σε κεκλιμένη πλάκα από μπετόν.

 

Υπαρχουν πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα της καθεμιας ή ειναι απλά θεμα της κεραμοσκεπης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.