Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα


Recommended Posts

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεις τα χαρακτηριστικά αυτών των 2 compact καθώς και την τιμή τους σε σχέση με τους υπόλοιπους, είναι να απορείς γιατί δεν έχουν επικρατήσεις. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που δεν το ξέρουμε.

Εαν δειτε την ιστοσελιδα του θα δειτε οτι ενα μεγαλο μερος των ξενοδοχων εχει εγγαταστηση τα MAG δεν νομιζω οτι το Elounda beach η το peninsula me 700 κρεβατια ειναι βλάκες. Ξερεις μετα απο αυτο το ποστ σου δεν εγγατεστησα τα συγκεκριμενα ηλιακα και το μετανιωσα. Οταν πηγα και εκανα μια ερευνα για αυτα. ρωτησα αυτους που τα εχουν εγκαταστηση και ολοι ηταν πολυ ευχαριστημενοι. Τωρα που θα κανω μια βελτιωση στα ηλιακα μου ξερω ακριβωσ τι θα τοποθετησω.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχει βάλει κανείς ρε παιδιά συλλέκτες κενού για να μας πει εντυπώσεις.

MAG ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΨΑΞΕ ΤΟ

Αν δεις τα χαρακτηριστικά αυτών των 2 compact καθώς και την τιμή τους σε σχέση με τους υπόλοιπους, είναι να απορείς γιατί δεν έχουν επικρατήσεις. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που δεν το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρες δύο ηλιακούς θερμοσίφωνες οι opoioi έχουν solar keymark, πόσταρε τα λινκ από την βιβλιοθήκη της solar keymark εδώ και θα μπορέσω να σου πω ποιο να διαλέξεις. Κενού και επιπέδου ή ότι θέλεις , και βάλε και δύο φανταστικές ή αληθινές τιμές κόστους και θα δεις πως να διαλέξεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

σε περιπτωση που οι ζεστη σωληνα του νερου ειναι αμονωτη (talos εχουν συνηθως) ποσες απωλειες εχει /μ με ΔΘ ας πουμε 40 βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα μπορείς να πάρεις από τους πίνακες 4.8. έως και 4.10. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010. Για ακριβείς υπολογισμούς ...μετάδοση θερμότητας :sad:.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει. σαν τον mag, μικροί είναι, οπτικά δεν ενοχλούν, είναι Ελληνική ευρεσιτεχνία, ο κ. Μαγκλάρας τον έχω γνωρίσει - καλά να είναι ο άνθρωπος, δεν έχω δει όλο το θέμα, είπα να πω την γνώμη μου καθώς εγώ έχω βάλει έναν σε μια οικοδομή και δουλεύει απίθανα. 2 χρόνια τώρα.

Ακριβοί μεν. Αν σκεφτείς την οικονομία χώρου. Το χαμηλό ύψος όταν δεν υπάρχει στηθαίο να τους κρύψει... Το καζανάκι που δεν περισεύει.. μπορεί να πάει είτε στην πλάκα .. είτε κάτω στο διαμέρισμα ... εγώ λέω ότι είναι καλοί. - μια έρευνα για τι νέο υπάρχει, μήπως υποχωρήσαν οι τιμές - μήπως εξελίχτηκε κάτι (?) μήπως υπάρχει ανταγωνισμός (?) αξιόλογος (?) θα σας πείσει. -

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κάνω έρευνα για ηλιακό για μεζονέτα. Θέλω να καλύπτει 6 άτομα και να το εντάξω όταν και άμα ξανααρχίσει το εξοικονομώ. Το πρόγραμμα του ΤΕΕ μου βγάζει για να ανέβω μια κατηγορία (χωρίς να πιάνω το 30% του κτηρίου αναφοράς) πως πρέπει να βάλω συλλέκτες 6m2 για Θεσσαλονίκη, επιλεκτικό a=0,358, Β=45ο. Στα περισσότερα site βλέπω ότι με καλύπτουν και λιγότερα τετραγωνικά. Αν τελικά επιλέξω έναν με μικρότερη επιφάνεια μπορεί να έχω πρόβλημα σε μελλοντική εκταμίευση? Σκέφτομαι για τον παρακάτω που βρήκα στο σκρουτζ.

 

http://www.multiclima.gr/?section=4021&language=el_GR&itemid1634=4440&detail1634=1

 

Και ποια η άποψή σας για τριπλής ενέργειας? έχει μικρή διαφορά στην τιμή σε σχέση με την διπλής.

 

Οποιαδήποτε άποψη δεκτή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.