Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ιδιοκτήτης δεν θελει να δηλωσει ολα τα αυθαίρετα


koninatos

Recommended Posts

Ελπίζω να μην εχει ξανατεθεί το θέμα, έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Ο ιδιοκτήτης εχει ενα αυθαίρετο παράθυρο που θέλει να δηλώσει .Εκτός όμως από αυτό, μέσα το σπίτι εχει τελείως διαφορετική διαρρύθμιση από τα σχέδια της πολεοδομίας(και τα μπάνια κ η κουζίνα) αλλά δεν θέλει να το δηλώσει. Αν δεν δηλωθούν όλες οι αυθαιρεσίες υπάρχει περίπτωση να έχω εγώ που θα το υπογράψω πρόβλημα στο μέλλον; Τα φώτα σας παρακαλώ, τα εχω ανάγκη τα λεφτά αλλά δεν θέλω να ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Και για να είσαι και τυπικά σωστός, δείχνεις στο ΔΚ όλες τις παρανομίες με ανάλογο διαχωρισμό ως προς ποιές τακτοποιείς και ποιές μένουν εκτός ρύθμισης και περιγράφεις με ακρίβεια στην ΥΔ του ιδιοκτήτη ποιοι χώροι εντάσσονται στη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

μα η αλλαγη διαρρυθμισης δεν ειναι προβλημα...

 

γιατι σε κωλυει?

Δειχνεις μονο το παραθυρο...με 13 ..ειναι η μονη παραβαση..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως η εσωτερική διαρύθμιση δεν είναι παράβαση και στην συγκεκριμένη περίπτωση και εγώ θα έβαζα μία λοιπή παράβαση και τέλος.

 

Ομως δεν συμφωνώ με το ''ότι θέλει δηλώνει''. Αν ήταν έτσι, τότε προς τι η αυτοψία;

Ας ερχόταν ο πελάτης στο γραφείο μας να μας λέει έχω την τάδε παρανομία και εμείς να την τακτοποιούσαμε.

Ούτε αυτοψία, ούτε έλεγχος των σχεδίων της αδείας, ούτε τίποτα ....

Δεν νομίζω πως είναι σωστό αυτό.

Κάνουμε αυτοψία, καταγράφουμε ότι παράνομο, του βγάζουμε το πρόστιμο και αυτός αποφασίζει αν θα το τακτοποιήσει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μου εχουν πει πιο εμπειροι συναδελφοι οτι αν υπάρχει αλλαγη στη διαρρύθμιση, βασικα κυρίως αλλαγή υδραυλικών (κουζινα, μπανιο), θεωρείται παράβαση και παει με αναλυτικό κανονικά γι'αυτό κ το συζητάω. Τωρα να τον "δώσω" στα σχέδια μου φαίνεται λίγο κάπως. Αυτο που σκέφτομαι να κανω ειναι να αναφέρομαι ξεκάθαρα στην τεχνική έκθεση μόνο στο παράθυρο. Ναι, ισχύει, βεβαίωση νομιμότητας δεν θα του δώσω.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα...τι ακριβως σου είπαν εμπειροι συναδελφοι...

και απο πού προκυπτει για

"τα μπανια και τις κουζινες"

 

δες, παντως, και τον ν. 4042 αρθρ. 50 παρ.7 για την "διαρρυθμιση"

 

Ειναι σαφεστατος

Link to comment
Share on other sites

Οι εσωτερικες διαρρυθμισεις δεν εχουν σχεση με την βεβαιωση νομιμοτητας. Την δινεις και ας εχει κανει οτι θελει εσωτερικα. Η διαμερισματωση ειναι αλλο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Την δίνεις την βεβαίωση κανονικά εάν η ιδιοκτησία δεν έχει διαφορετικό περίγραμμα από αυτό που φαίνεται στα εγκεκριμένα.

Στο εσωτερικό του, ότι και να γίνεται, σε αφήνει παγερά αδιάφορο ως προς τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ελέγχεις, είναι το "κουτί", και η χρήση του. Δηλ. αν έχει κατασκευαστεί σωστά το εξωτερικό περίβλημα (διαστάσεις, βεράντες κλπ), η θέση του στο οικόπεδο, και αν έχει αλλάξει η χρήση.

Αν το παράθυρο δεν είναι σε τοίχο εφαπτόμενο ορίου και το κτίριο είναι προ ΚΕΝΑΚ, δεν αποτελεί παρανομία. Αλλιώς, πάς για διατήρηση με 500€ πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.