Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

είχα στο 1ο ΠΕΑ προτείνει  και γράψει στο εντυπο παρεμβάσεων π.χ 10τ.μ κουφωματα ανοιγώμενα και 2,2 τ.μ εξώθυρα. Ο πελάτης συμπλήρωσε μετά τα λεφτά (το μαξιμουμ του προγράμματος ανα τετραγωνικό, 280 Ε) και τα έδωσε στην τράπεζα.

Τώρα που τα τοποθέτησε βλέπω την εξώθυρα εσκαψε και την μεγάλωσε 10 πόντους οπότε εγώ αναγκαστικά Uw θα βγάλω για το νέο πραγματικό μέγεθος. Αν όμως βάλω 2,3 τ.μ στο εντυπο που συμπληρώνουμε θα είναι πάνω από το ποσό που τού εγκρίνανε.

1. Ειναι πρόβλημα?

εγω θεωρω πως ειναι προβλημα γιατι θεωρητικα αλλαζουν και αλλα πραγματα περα απο το οικονομικο, θα μου πεις για 10 ποντους? ΝΑΙ

εστω και για 5 ποντους... διοτι μια τραπεζα που θελει να κοψει ρευστο ειναι κοκκινο πανι

2. Μηπως να του πώ αυτο το κουφωμα να το τιμολογήσει π.χ με 279Ε/ μ2 ωστε το τελικό ποσό να είναι ιδιο με το εγκριθέν? είναι λάθος αν κάνω αυτό?

πρεπει να βρεις μια πολυ καλη δικαιολογια για το μεγαλωμα, αλλα παντα σε συνεννοηση ισως κ με την ευεπεν

3.αν κάποιο κούφωμα εχει μικρύνει 10cm είναι πρόβλημα που το ποσό και τα τ.μ θα είναι λιγότερα από τα εγκριθέν?

το θεμα ειναι πως ΔΟΜΙΚΑ το σεναριο πρεπει να ταιριαζει με την "μετα" επεμβασεων εποχη

απο την αλλη ξερω πως δε θελει το προγραμμα μικρες κλιμακες κλπ αλλα το θεμα ειναι

οτι δε θελει για την απλη εγκατασταση, οχι για αλλαγη οψεων πχ

4. SOS όταν κάνεις εξωτερική θερμομόνωση σε γωνιακό σπίτι, η πρόσοψη καθε πλευρά μεγαλώνει π.χ=7cm. Στο xml του 2ου ΠΕΑ βάζετε τίς νέες διαστάσεις, ή στο xml ακολουθείτε τίς διαστάσεις του 1ου ΠΕΑ στα αδιαφανή που είναι πιό λογικό και απλά αλλάζετε U σύμφωνα με τίς παρεμβάσεις?

οι τοιχοι ειναι 2διαστατοι τα μονα τμ που πρεπει να χωνεψεις στην προσφορα σε συνεννοηση με τον εγκαταστατη ειναι

οι διαφορές απο ανωκασια - δοντια - λαμπαδες.... μη το μαμησετε το σκυλι μοναχα

5. στο πιό πάνω αν έχετε θερμομόνωση δώματος , αλλάζετε στο 2ο ΠΕΑ θερμαινόμενο όγκο, λόγω μόνωσης?

ειπαμε... 2διαστατα τον ιδιο ογκο

6. συνολικά τ.μ ( θεωρώ όχι γιατί μπορεί να κολλήσει στο πρόγραμμα) λόγω προσθήκης τής εξωτερικής θερμομόνωσης?

 

γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη που θα επιμείνω λίγο ακόμα σε αυτό απλά επειδή μου διέφευγε μέχρι σήμερα, αν δηλαδή πάρω από τον πελάτη ποσό μικρότερο από την ελάχιστη πχ 140 ευρώ για διαμέρισμα) τι γίνεται; Δεν επιδοτείται σε αυτήν την περίπτωση;;;

 

σορρυ για το διπλο

αυτες πλεον ειναι μεγιστες - και μαλλον εγινε για το εξοικονομω -

ειναι παραλογο να επιδοτειται κ να κανεις εκπτωση λολ

Link to comment
Share on other sites

Παραλογο ξεπαραγολο εμενα μου ετυχε και αυτο.

Να με παρει πελατης και να με ρωτησει ποσο εκπτωση θα του κανω για ΠΕΑ του εξοικονομω...

 

καλα ρε μεγαλε, αφου θα τα παρεις πισω τα χρηματα, εκπτωση στο κρατος θελεις να κανω?

Ημαρτον παναγια μου...

 

Η αλλος, ειχε εταιρεια με ΑΠΕ, χωρις να ειναι μηχανικος, εψαχνε απο Θεσσαλονικη (αυτος Κερκυρα) μηχανικο για το εξοικονομω. Του ειχα κανει ΠΕΑ για το διαμερισμα του και σε τιμη χαμηλοτερη της νομιμου.

Μου ζητησε να συμπληρωσω προσαρτημα, να κανω ολη τη χαρτουρα, με ζαλιζε τον ερωτα καθε τρεις και λιγο (και για ασχετα θεματα, για αλλες υποθεσεις του) και στο τελος μου πεταει το παραμυθι πως θα ειναι αυτος συμβουλος εργου  :mrgreen:

Ο συμβουλος εργου που ρωταει το Μηχανικο τι να κανει... Τι σοι συμβουλος εργου ειναι αυτος ιδεα δεν εχω...

Και οταν τον ρωτησα τι κινητρο εχω εγω να κανω ολη αυτη τη δουλεια χωρις να πληρωθω, μου ειπε το ανεκδιηγητο "μα για να κανεις εσυ το 2ο ΠΕΑ"  :mrgreen:

Το οποιο ηθελε να μου το πληρωσει και οταν το λαβει  :mrgreen:

 

Εννοειται πως εφαγε ακυρο και τελικα εγω ειμαι συμβουλος εργου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μαγκας και οχι δαγκας :mrgreen:

 

ιντζαγκι για το πιο πανω τι λες εσυ?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω προβλημα την αλλαγη της διαστασης κατα 10εκ

Προσωπικα πιθανοτατα να κρατουσα τις ιδιες τιμες με την αρχικη προσφορα και να μην αυξανα το εμβαδον

Αλλα ακομα και να το αυξανα, δε θα αλλαζα το τελικο εγκριθεν κοστος, πειραζοντας την τιμη μοναδος

Θεωρω πως αγγιζει τα ορια της αποδεκτης αποκλισης

 

Το να ειναι τα ποσα μικροτερα απο τα εγκριθεντα δεν ειναι θεμα, το μεγαλυτερο ενοχλει, οχι το μικροτερο.

 

Τελος, αναφορικα με την εξωτερικη μονωση, τοσο περιμετρικα οσο και στο δωμα, οχι, δε θα αλλαζα το εμβαδον ουτε τον ογκο

Link to comment
Share on other sites

Τα ρολά δεν αντικαθιστούνται από μόνα τους. Θα αλλαχθούν μαζί με τα κουφώματα. Δεν υπάρχουν απαιτήσεις όσον αφορά το U τους και υπολογίζονται όπως αναφέρεται και στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

 

<<Κούφωμα με εξωτερικό ρολό. Πως υπολογίζεται ο συντελεστής θερμοπερατότητας.

Τα ρολά όπως και όλα τα προστατευτικά φύλλα των κουφωμάτων, δεν λαμβάνονται υπόψη στους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου ως στοιχεία σκίασης του κτηρίου. Γι' αυτόν τον λόγο δεν καθορίζεται η χρήση τους και στο λογισμικό.

Παρ' όλα αυτά το κυτίο περιέλιξης του ρολού που βρίσκεται επάνω από τον κούφωμα λαμβάνεται υπόψη στον υπολογισμό του συντελεστή θερμοπερατότητας U του κουφώματος. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με τους εξής τρόπους:

α) με τη θεώρησή του ως τμήμα του κουφώματος και συγκεκριμένα ως τμήμα του πλαισίου με τα αντίστοιχα θερμικά χαρακτηριστικά ανάλογα με το είδος κατασκευής του κιβωτίου.

β) με τη θεώρησή του ως τμήμα τοιχοποιίας (αδιαφανές δομικό στοιχείο) στην περίπτωση που το κιβώτιο είναι χωνευτό στην τοιχοποιία με εσωτερική επικάλυψη (π.χ. μονή πλινθοδομή) από άλλο δομικό στοιχείο.

γ) ως ξεχωριστό τμήμα που υπολογίζεται ως πέτασμα σύμφωνα με τον τύπο 2.13. της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-2 και λαμβάνοντας υπόψη τη θερμογέφυρα στο σημείο επαφής με το πραγματικό πλαίσιο (αυτός ο τρόπος προσφέρεται για τον υπολογισμό, ιδίως αν το κυτίο περιέλιξης του ρολού είναι θερμομονωμένο, οπότε λαμβάνεται ο συντελεστής U χαμηλότερος, αναλόγως της θερμομονωτικής προστασίας που προσφέρει).>>

 

Δεν απαιτείται να είναι δηλαδή θερμομονωμένα. Καλό θα ήταν να είναι αλλά είναι ακριβά και συνήθως δεν τα επιλέγουν.

Αυτό όμως που απαιτείται είναι το CE.

Και αν πάρεις CE για ρολό... να μας το γράψεις στο φόρουμ.

με ολες τις εταιριες που δουλευω εχουν ce αλλιως δεν τις δουλευω, τυχαινει να εχω εταιρια με τον αδελφο μου αλουμινα

Link to comment
Share on other sites

CE για το κούφωμα σίγουρα έχουν.

Για το ρολό;

Εννοώ για το ρολό που θα μπει στην πραγματικότητα. Οι εταιρίες έχουν CE για τα ρολά τους. Οι κουφωματάδες όμως συνήθως βάζουν άλλα ρολά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πολλα θεματα σχετικα με τα ενεργειακα τζακια αλλα δεν εβγαλα ακρη, μπορει να μπει στο προγραμμα μονο αν ειναι κυρια πηγη θερμανσης; Δεν μπορω να το βαλω πχ αντικατασταση του παλιου απλου με 20% καλυψη φορτιου και το υπολοιπο 80% απο λεβητα πετρελαιου;

Link to comment
Share on other sites

Οι ενεργειακές εστίας επιδοτούνται και σαν δευτερεύων σύστημα θέρμανσης και δεν χρειάζεται να κάνεις καμία τεκμηρίωση αρκεί να έχεις τα κατάλληλα πιστοποιητικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ενεργειακές εστίας επιδοτούνται και σαν δευτερεύων σύστημα θέρμανσης και δεν χρειάζεται να κάνεις καμία τεκμηρίωση αρκεί να έχεις τα κατάλληλα πιστοποιητικά

Πολυ ωραια σ'ευχαριστώ! Στην περίπτωση που θέλω να το βαλω σαν κύριο σύστημα πως θα αποδείξω οτι καταργεί το διαμέρισμα το πετρέλαιο; Ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.