Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απ' οτι μαθαινω απο τραπεζες και στην Πελοποννησο το προγραμμα βαλτωνει διοτι δεν υπαρχουν ποροι. δυστυχως πριν λιγους μηνες ελεγαν οτι εγκριθηκαν κι αλλα εκκατομυρια ευρω για να συνεχιστει το προγραμμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

 

Το ποσό που αναγράφεται στο έντυπο VII για το κόστος των παρεμβάσεων θα πρέπει να ταυτίζεται με το εκτιμώμενο αρχικό κόστος επένδυσης ή όχι?

 

Έχω περίπτωση θερμικής ζώνης 102 τ.μ. που θα μπει μόνωση δώματος 123 τ.μ. λόγω στεγασμένων εξωστών. Στο ΠΕΑ θα φαίνεται το ποσό 102χ40 ή 123χ40 και αν είναι το δεύτερο πως?

 

Επίσης για αλλαγή παραθύρων και σκιάστρων επιμερίζω το ποσό των 2500 ευρώ σε κάθε άνοιγμα ή βάζω 280 ε/μ2 και ας έχω διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Δε σου δικαιολγειται, ουτε σου επιδοτειται μονωση 21τ.μ. επιπλεον λογω εξωστων

Οσα τα τ.μ. της κατοικιας, τοση και η μονωση

Στο πεα θα βαλεις την τιμη 40 στο σεναριο της μονωσης του δωματος, στη σειρα του οριζοντιου δομικου στοιχειου, υπολογιζοντας αναλυτικα το νεο συντελεστη

 

Αναφορικα με το κουφωμα, παρε την προσφορα του κουφωματα και διαιρεσε την με το συνολο των τ.μ.

Ε, την τιμη αυτην βαλτην στο προγραμμα

Μικρη σημασια εχει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ινζάγκι έχω ρωτήσει πολύ παλιότερα ακριβώς το ίδιο πράγμα, δηλαδή αν μπορεί να επιδοτηθεί ποσό για περισσότερα τετραγωνικά μόνωσης στην προσφορά από όσα φαίνονται στο ΠΕΑ (δηλαδή να έχεις 100 τετραγωνικά ταράτσα στο ΤΕΕΚενακ και η προσφορά να λέει 120 τμ) και μου έχουν απαντήσει παραπάνω από ένας συνάδελφος ότι γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και γω το χω κάνει και μέχρι στιγμής μου το χουν εγκρίνει και είμαι στη φάση κατάθεσης του 2ου ΠΕΑ. Ελπίζω να μη βρει πρόβλημα από δω και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω πως γινεται να εχεις διαμερισμα 60 τ.μ. και να επιδοτηθεις για μονωση ταρατσας 2.800€ (για 70 τ.μ. ας πουμε)

Το να βρεις προταση πχ για 30€/τ.μ. για 70 τ.μ. και να περασεις προταση 35€/τ.μ. για 60τ.μ. ωστε να καλυψεις και τα λοιπα 10 τ.μ. ειναι ΟΚ

 

Αλλα δεν το θεωρω λογικο αυτο που λες, απο τη στιγμη που τα υπολοιπα 10 τ.μ. δε συνεισφερουν στην ενεργειακη αναβαθμιση του ακινητου. Ποιος ο λογος να επιδοτηθουνε?

 

δεν κανεις ενα ερωτημα στην ΕΥΕΠΕΝ καλυτερα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν προσφέρουν; Και τι θα κάνεις; Θα αφήσεις αμόνωτο το κομμάτι των εξωστών και θα "κόψεις" τη μόνωση στο σημείο εκείνο; 

Θα δημιουργηθεί θερμογέφυρα και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο για το σπίτι ενεργειακά, μιας και μιλάμε για ενεργειακή αναβάθμιση..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω μόνωση των τμ, έχει να κάνει με τις θερμογέφυρες που θα παρουσιάζονται αν κάνει θερμομόνωση μόνο στα τμ της οροφής.

 

Γι' αυτο επιδοτούν τα παραπάνω τμ

 

Το γράφει σε κάποια παράγραφο του οδηγού αλλά δεν θυμάμαι που...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμογεφυρες ειναι κατι το αναποφευχτο, στα σημεια της ενωσης των κατακορυφων δομικων στοιχειων με τα οριζοντια.

Δε μπορεις να κανεις κατι γι αυτο

Γι αυτο στο προγραμμα προσθετεις +0,1 στο συνολικο συντελεστη λογω θερμογεφυρων

Προφανως και δε συνεισφερει η μονωση του εξωστη στην ενεργειακη αναβαθμιση του σπιτιου

Αμονωτο θα το αφησεις, θα κοψεις τη μονωση στο σημειο που πρεπει

Θεωρητικα ολα, διοτι πρακτικα μεγαλωνεις την προσφορα μεχρι τα ορια και χωραει

Ομως παραπανω τ.μ. απο τα δηλωθεντα σου δυσκολα να γινουν δεκτα, αν γινει αντιληπτο κατι τετοιο....

 

Θα περασει αν δε γινει αντιληπτο απο την επιτροπη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.