Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μην το συζητάτε ... γίνεται ... το έχω κάνει ... το γράφει και στον οδηγό ... δικαιολογείται να περιληφθεί ότι συμβάλλει στη σωστή λειτουργία της θερμομόνωσης.

Αν κάποιος θέλει να κάνει οικονομία βάζει υποδεέστερο μονωτικό ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα τα πηγα με τα +1 χαχαχχαχαα

αντι να διαβασω ολους μαζι

καθε που διαβαζα συμφωνουσα

ολοι εχουν δικιο ο καθενας απο την δικη του οπτικη

 

το θεμα ειναι να θυμηθει ο διβ που το δε 8-)

 

παντως ειδικα για την θμονωση θα επρεπε να αφησουν ενα περιθωριο +0,Χ%

διοτι οι θερμογεφυρες ειναι πολυ σημαντικο θεμα και το προβλημα δεν ειναι μονο οι εξωστες

αλλα και οι λαμπαδες ανω/κατωκασια στα ανοιγματα, δοντια κλπ

 

τελικα ο ινζαγκι αν δεν επιβεβαιωσει ο διβ εχει δικιο οσον αφορα οτι αν ενας ηταν κ###φαρδος

και τα περασε δε σημαινει πως θα ναι και ο αλλος 8-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, πάντως εμένα μου είπε και συνάδελφος εκτός φόρουμ και συνάδελφοι εντός φόρουμ ότι γίνεται. Το επιβεβαιώνει και ο συνάδελφος από πάνω από ότι βλέπω.

 

Επίσης 2 προμηθευτές που πήγα να πάρω προσφορά για ένα σπίτι, μου είπαν πως δεν είναι σωστό να σταματάς τη μόνωση στο σημείο του εξώστη. Για να αποφύγεις τις θερμογέφυρες τραβάς τη μόνωση στην άκρη του εξώστη..

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης 2 προμηθευτές που πήγα να πάρω προσφορά για ένα σπίτι, μου είπαν πως δεν είναι σωστό να σταματάς τη μόνωση στο σημείο του εξώστη. Για να αποφύγεις τις θερμογέφυρες τραβάς τη μόνωση στην άκρη του εξώστη..

 

τεχνικα δε διαφωνει κανεις μαζι σου συναδελφε

αλλα οπου σταματα.... η τεχνικη ..... ξεκινά το προγραμμα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεπεράσεις το τελευταίο πρόβλημα ... λες στον εκπρόσωπο της τράπεζας ότι :

Ο στατικός σύμβουλός μου είπε ότι δεν κάνει να ταλαιπωρώ θερμοκρασιακά το σκελετό μου ...

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικα κανεις δε διαφωνει. Το πιο σωστο αυτο ειναι. Δεδομενο.

Απο κει και υστερα, καθαρα σα νουμερα και επιδοτησεις, προσωπικα μου φανηκε κομματακι κουλο να επιδοτηθουν παραπανω τετραγωνικα απο τα πραγματικα του διαμερισματος μονο και μονο γιατι δεν ειναι σωστο

Θα μπορουσαν τα περαιτερω τετραγωνικα να καλυφθουν απο ενδεοχμενη υπερτιμολογηση η και με ιδια κεφαλαια (καλο ε?)

 

Παντως αν επιτρεπεται, τοτε παω πασο.

Δεν υπερασπιστηκα το ορθοτερο τεχνικα αλλα το λογικοτερο

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω τετραγωνικά της μόνωσης των εξωστών, δικαιλογούνται με αυτό που αναφέρει :

 

Στις ανωτέρω δαπάνες ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται τυχόν:

  1. ... απαραίτητες εργασίες και επεμβάσεις για την ορθή λειτουργία/συμπεριφορά της θερμομόνωσης ...
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει 100 τετραγωνικα... και εσυ ή η προσφορα να λεει για 120.... και αυτα να ειναι εξωστης ή οτι αλλο... το προγραμμα θα δει ποια θα σου επιδοτησει. μπορει τα υπολοιπα να πανε με δικη σου επιβαρυνση

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δηλώσεις παραπάνω τετραγωνικά από αυτά του θερμαινόμενου σε μονοκατοικία ή σε οροφοδιαμέρισμα τελευταίου ορόφου. Χρειάζεται απλά να το περιγράψεις στο έντυπο παρεμβάσεων.

Δείτε στη σελίδα 148 του παρόντος τα σχόλια #1479 και #1480

 

Να διευκρινήσω απλά ότι εγώ το έχω κάνει για περίπτωση αφρού πολυουρεθάνης που είναι στεγάνωση-θερμομόνωση μαζί και στη στεγάνωση είναι απαραίτητο να πιάσει και τους προβόλους. Αλλά ο οδηγός δε τα διαχωρίζει

Edited by apoul
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.