Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

κ την υπάρχουσα κατάσταση, μετά τις παρεμβάσεις, ως προς την εξοικονόμηση τη συγκρίνω με την κατάσταση κατά τη διενέργεια του 1ου ΠΕΑ, άσχετα που δε συμφωνώ σε όλα με το 1ο κ στο 2ο άλλαξα κάποια πράγματα;

Κ αν δεν έχουμε το 1ο ΠΕΑ στα χέρια μας, που θα βρούμε αυτές τις τιμές; στην τράπεζα από τα έντυπα της 1ης φάσης;

 

Δλδ. αν στο 1ο ΠΕΑ, έχουμε τα εξής: ΚΑ --> 144kWh/m2, υπάρχον --> 365kWh/m2 και σενάριο 1 --> 262kWh/m2

και 2ο ΠΕΑ: ΚΑ --> 151kWh/m2, υπάρχον --> 281kWh/m2

 

τότε η εξοικονόμηση ενέργειας είναι (365-281)/144 = 58,33% της κατανάλωσης του ΚΑ, άρα ΟΚ;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε του 1ου λέμε.

Τώρα που θα το βρεις δε ξέρω. Καλή σκέψη πάντως, στην τράπεζα.

Δε θυμάμαι, όταν κάνεις αντιστοίχηση του 1ου ΠΕΑ, μέσα στο buildingcert, εάν σου εμφανίζει κατανάλωση...

 

εδιτ

Και στην αίτηση αναγράφεται.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Οκ, εντάξει του 1ου, Αλλά αν έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στο 2ο, τότε συγκρίνουμε με μια κατάσταση που δε συμφωνούμε κ ίσως παρουσιάζονται αρκετά διαφοροποιημένα αποτελέσματα από αυτά που θα έπρεπε. 

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό. Πρόσφατα το έψαχνα σε ανάλογη περίπτωση.

Απλά δεν το ζόρισα πολύ γιατί δεν είχα θέμα είτε με τη μία περίπτωση είτε με την άλλη.

Πάντως έτσι μου είπαν να κάνω όλοι οι συνάδελφοι που απάντησαν, εντός και εκτός forum.

 

Τώρα είδα τα νούμερα πιο πάνω.

Ναι, έτσι το υπολόγισα.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

μαγκες εχω θεμα σοβαρο

 

οπως ειχα πει αρκετες φορες εχασα εξοικονομω γιατι υπηρχε

1ο πεα απο ενοικιο αλλου συναδελφου

 

αυτη την περιπτωση δε γινεται να την χασω

οι σχεσεις του πελατη με τον/την παλια μηχανικο ειναι τελειωμενες ( δυστυχως )

 

τι μπορω να κανω γιανα παρω το χμλ του 1ου? στελνω μαιλ εγω ή ο πελατης?

 

πλζ χελπ με

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μιλα εσυ μαζι του. Και αν δε βγαλεις ακρη απλα κανε επιθεωρηση απο την αρχη... Δεν τρεχει και κατι...

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις μια κανονικη αυτοψια from scratch, να καταγραψεις ανοιγματα, προσανατολισμους, τοιχοποιιες, απωλειες, συστηματα θερμανσης, ψυξης, ΖΝΧ....

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Απλως δε θα εκδοσεις 1ο ΠΕΑ αλλα απευθειας 2ο με τις παρεμβασεις...

 

Δεν εχεις το xml του συναδελφου

Δεν ξερεις τι δουλεια εκανε

Δεν ξερεις τι προσανατολισμους πηρε

Δεν ξερεις ποσο μεγαλα ανοιγματα πηρε

Δεν ξερεις τι ισχυ βοηθητικων πηρε

Δεν ξερεις τιποτα απο τη δουλεια του αρα θα την κανεις σαν να την ξεκινας απο την αρχη

 

Πες πως σε καλουν να βγαλεις ΠΕΑ για ενοικιαση. Τι κανεις? Ε αυτο κανε και τωρα... Κανεις δε θα σε κατηγορησει για τιποτα αν κανεις σωστα τη δουλεια σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μάθατε τα νέα!

Οι τράπεζες προκειμένου να υπογράψουν τη σύμβαση του δανείου με  τους  πελάτες για το "Εξοικονόμηση"  απαιτούν   ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Ο πρώτος πελάτης μου που με πήρε τηλέφωνο μου είπε ότι η Πειραιώς τον υποχρέωσε σε  συμβόλαιο αξίας 160  €  ετησίως.

Υπάλληλος της ΕΤΕ  που ασχολείται με το πρόγραμμα  μου είπε ότι αυτοί είναι πιο φτηνοί, στα 75  € ετησίως.

 

Δεν φτάνει που εκμεταλλεύονται τα χρήματα του ΕΤΕΑΝ χωρίς να τα αποδίδουν στους ενδιαφερόμενους στην  ώρα τους,

τώρα ανακάλυψαν και τα ασφαλιστήρια συμβόλαια.

Πλήρης εκμετάλλευση!  

Edited by GEKA
Link to comment
Share on other sites

ρε πιπο αμα δε ξερω τι ανοιγματα πηρε

α) εγω το παραρτημα παρεμβασεων ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΟΡΑΚΑ ΘΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩΩΩΩΩΩΩΩ

β) και αν εγω μετρησω 15τμ ανοιγματα και ο παλιος 14 ή 16τμ.. και κοπει? θα κοπει? και αν κοπει θα τα ακουσω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.