Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Οκ κατάλαβα τι λες . Όντως είναι το πρώτο εξοικονομώ που κάνω απλά επειδή είναι του στενού οικογενειακού κύκλου όλα αυτά γίνονται εν γνώση του ιδιοκτήτη και θα θέλαμε να αποφύγουμε τον 4178 γτ το κόστος ανεβαίνει αρκετά με κάτι αποθήκες. Ετσι θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας για το πως βλέπει τις δηλώσεις η τράπεζα κ αν θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε με την διαφορά των 3τμ πράγμα που δε το βλέπω. Τώρα στο δεύτερο ερώτημα μου έχετε να μου προτεινετε κάτι;

 Δες αν τα 3 μ² είναι μέσα στα πλαίσια ανοχής (σοβάδες, επενδύσεις, κλπ). Αν ναι, είσαι Ο.Κ. Αυτό μπορείς να ισχυριστείς και στην τράπεζα για να προχωρήσει (που πολύ αμφιβάλλω, λόγω έλλειψης ρευστού) το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν σου ζητανε γνωστοποιηση ΙΒΑΝ για την αμοιβη συμβουλου

και σου ζηταει αριθμο αποφασης εννοει τον ΑΔΑ ή το πρωτοκολλο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου ζητάνε το IBAN τραπέζης σου γιατι η πληρωμή του συμβούλου γίνεται όπως και με τους προμηθευτές, μέσω λογαριασμού.

Κάθε λογαριασμός έχει ένα ΙΒΑΝ που είναι μοναδικός. 

Θα το βρεις στην πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου σου (αν είναι ταμιευτηρίου) αλλιώς θα ρωτήσεις την τράπεζα με τον αριθμό λογαριασμού σου.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

ναι και τις ΔΥΟ διάβασα.

 

Ο ΙΒΑΝ (International Bank Account Number) είναι ένας τραπεζικός λογαριασμός δομημένος σύμφωνα με τις προδιαγραφές που έχει θέσει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή Τραπεζικών Προτύπων. Κάθε τραπεζικός λογαριασμός μπορεί να μετατραπεί σε λογαριασμό ΙΒΑΝ από την τράπεζα στην οποία τηρείται.

Ποιός είναι ο σκοπός του ΙΒΑΝ; 

Σκοπός του ΙΒΑΝ είναι να διευκολύνει την αυτόματη επεξεργασία των διασυνοριακών μεταφορών κεφαλαίων. Με τη χρήση του ΙΒΑΝ διασφαλίζεται η σωστή μετάδοση του Αριθμού Λογαριασμού και περιορίζεται η χειρογραφική επέμβαση κατά την πίστωσή του.

Πώς χρησιμοποιείται ο ΙΒΑΝ; 

1. Ο ΙΒΑΝ γνωστοποιείται στον Δικαιούχο από την τράπεζά του. 
2. Ο Δικαιούχος διαβιβάζει τον ΙΒΑΝ του στον εντολέα. 
3. Ο Εντολέας υποβάλλει μία διασυνοριακή εντολή μεταφοράς κεφαλαίου που περιέχει τον ΙΒΑΝ του δικαιούχου. 
4. O ΙΒΑΝ του Δικαιούχου ελέγχεται ως προς την ορθότητά του από την τράπεζα του εντολέα και στη συνέχεια η εντολή προωθείται στην τράπεζα του δικαιούχου, η οποία την παραλαμβάνει και με βάση τον ΙΒΑΝ πιστώνει το λογαριασμό του δικαιούχου.

Πώς μπορώ να βρω την ΙΒΑΝ μορφή ενός λογαριασμο

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

οταν σου ζητανε γνωστοποιηση ΙΒΑΝ στην ΥΔ για την αμοιβη συμβουλου,

 

και σου ζηταει αριθμο αποφασης εννοει τον ΑΔΑ ή το πρωτοκολλο?

με την οποια ο πελατης υπαχθηκε στο προγραμμα.......

 

εβαλα και τα 2 μερσι μποκου και καλημερα :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι...

 

Εγώ έχω αυτό το κείμενο

   Γνωστοποιώ τον τραπεζικό μου επαγγελματικό λογαριασμό με ΙΒΑΝ GR……. στην Τράπεζα...  , στο ΕΤΕΑΝ και σε κάθε άλλη αρμόδια αρχή εμπλεκόμενη στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον» και εξουσιοδοτώ τις παραπάνω να αιτηθούν και να λάβουν στο όνομα και για λογαριασμό μου, γνώση των κινήσεων του παραπάνω επαγγελματικού λογαριασμού, που αφορά στην εξόφληση παραστατικού συμβούλου έργου στο ακίνητο του Ωφελούμενου ….., ο οποίος έχει υπαχθεί στο Πρόγραμμα, με την υπ΄αρ. …... απόφαση υπαγωγής. (Απόφαση υπαγωγής = ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ)

 

Ο ΑΔΑ (Διάυγεια) γενικά δεν χρησιμοποιείται πουθενά. 

Αφορά μόνο την ανάρτησή του στο διαδίκτυο και τίποτε άλλο.

ΤΟ ίδιο γίνεται και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ΦΕΚ, εγκύκλιοι, άδειες δόμησης κλπ

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι...

 

Εγώ έχω αυτό το κείμενο

   Γνωστοποιώ τον τραπεζικό μου επαγγελματικό λογαριασμό με ΙΒΑΝ GR……. στην Τράπεζα...  , στο ΕΤΕΑΝ και σε κάθε άλλη αρμόδια αρχή εμπλεκόμενη στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ΄Οίκον» και εξουσιοδοτώ τις παραπάνω να αιτηθούν και να λάβουν στο όνομα και για λογαριασμό μου, γνώση των κινήσεων του παραπάνω επαγγελματικού λογαριασμού, που αφορά στην εξόφληση παραστατικού συμβούλου έργου στο ακίνητο του Ωφελούμενου ….., ο οποίος έχει υπαχθεί στο Πρόγραμμα, με την υπ΄αρ. …ΑΡΙΘΜΟ ΠΡωτοκολλου???? ή ΑΔΑ??? ειναι καλυτερα? εβαλα και τα 2 ευχαριστω... απόφαση υπαγωγής. (Απόφαση υπαγωγής)

Link to comment
Share on other sites

 

Ο ΑΔΑ (Διάυγεια) γενικά δεν χρησιμοποιείται πουθενά. 

Αφορά μόνο την ανάρτησή του στο διαδίκτυο και τίποτε άλλο.

ΤΟ ίδιο γίνεται και σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ΦΕΚ, εγκύκλιοι, άδειες δόμησης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.