Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αυτα μπορεις να τα βρεις απο την τραπεζα του πελατη που διατηρει το φακελο με αντιγραφα των κατατεθειμενων εγγραφων

Δεν ειναι προβλημα αυτο.

Το μοναδικο που δε μπορεις να βρεις με τιποτα αν δε στο δωσει ο αλλος μηχανικος ειναι το xml του...

Ολα τα αλλα ευκολα βρισκονται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδη να κανω 2ο ΠΡΩΤΟ πεα????

Ακριβως. Ετσι εκανα και εγω. Μιλησα με τον μηχανικο του !ου ΠΕΑ (που ηταν για ενοικιαση) και μου ειπε οτι πραγματι δεν τρεχει τιποτα αν κανω και εγω ενα ΠΕΑ για το εξοικονομω. Ετσι και εκανα.

Οταν πηρα στο ΥΠΕΚΑ μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να κανει ανακληση του ΠΕΑ ή να στειλει προσαρτημα ο 1ος επιθ. που να εξηγει τους λογους, δηλαδη οτι θελει να μπει στο εξπικονομω.Απλα τοτε το κανει αυτο το ΠΕΑ. Μιλησα μαζι του και μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει ανακληση γιατι υπερβαινει το 5% των ΠΕΑ με την ανακληση (αλλο θεμα αυτο).

Οποτε η λυση που μου προτεινε ηταν να κανω κανονικα ενα νεο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Συνειδητοποίησα σήμερα ότι σε ένα από τα πρώτα πιστοποιτηικά για εξοικονομώ που είχα κάνεει πριν 2-3 μήνες είχα κανει την βλακεία και σε ένα κούφωμα στο xml, αντί να βάλει την τιμή σε ευρώ ανα τετραγωνικά, την έβαλα συνολικά όσο κάνει το κούφωμα από την προσφορά που τότε είχα.

 

Θα μπορούσε να είναι λόγος επιστροφής των χαρτιών ή μικρή σημασία έχει;

Link to comment
Share on other sites

Λέω για το πρώτο ΠΕΑ ναι.

Θεωρώ και γω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί εξάλλου στις τιμές των παρεμβάσεων στο 1ο ΠΕΑ δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις τις τιμές της προσφοράς αλλά ότι θες εσύ (ουσιαστικά ότι εκτιμάς πως κοστίζει η παρέμβαση,άρα αυτό δεν σου απαγορεύει να βάλεις κάτι μεγαλύτερο από την τιμή της προσφοράς).

 

Στην περίπτωση μου μιλάμε για ένα μεγάλο κούφωμα 5τμ που αντίνα το βάλω 250 στο πινακά του ΤΕΕΚενακ, το έβαλα 1000 ευρώ κατευθείαν. Πρακτικά αυτό μου ανέβασε αρκετά το εκτιμούμενο κόστος επέμβασης και τον χρόνο αποπληρωμής, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό αποτελεί αιτία ανάκλησης...

 

 

Για 2ο ΠΕΑ δεν γνωρίζω, δεν έχω κάνει ακόμα κάποιο... Και δεν το βλέπω έτσι όπως πάει το πρόγραμμα... 

Link to comment
Share on other sites

ειχα πει πριν 3 βδομαδες οτι μου εγκριθηκαν 3 εξοικονομω

2 ενος και 1 αλλου

ο πρωτος με τα 2 μολις υπεγραψε την συμβαση κ του δωσαν αλλες 2 υδ για τον συμβουλο εργου

ειδωμεν

 

αλλα τον πηγε σφαιρα ... φτου φτου

 

1ο πεα ειχα παει 3μηνες πριν και στα 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μια ερώτηση και από εμένα.

 

-Έχω άδεια του '69 διώροφης οικοδομής από αστυνομικό τμήμα όπου δεν γράφει τ.μ., αλλά υπάρχει κάτοψη που ανταποκρίνεται "εν μέρει" στην πραγματικότητα (εμβαδού 80τ.μ) του 1ου ορόφου.

Λέω "εν μέρει" διότο υπάρχει στον όροφο αυθαίρετη επέκταση του μπάνιου εκ κατασκευής 3τ.μ.. 

Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει τακτοποίηση των 3τμ μαζί με κάποιες άλλες αυθαιρεσίες που έχει στο οικόπεδο ή θεωρείται ότι αυτή η μικρή διαφορά δεν είναι λόγος για να κοπεί από το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

αν την προσκυνησω θα φροντησω να κανω καλη μετανοια

μπας και ξεκολλησουν και τα δικα σας

 

ααααχχχ για χαρη σας θα το κανα το ψυχικο λολ 8-)

 

 

konstantinos~

[ Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει τακτοποίηση των 3τμ μαζί με κάποιες άλλες αυθαιρεσίες που έχει στο οικόπεδο ή θεωρείται ότι αυτή η μικρή διαφορά δεν είναι λόγος για να κοπεί από το πρόγραμμα; ]

 

εγω θα την εκανα την κουβεντα για τακτοποιηση για 3τμ γιατι να χασω τον υπνο μου?

εχω χασει 3 4 πελατες που δηθεν ξεραν για 5τμ και ειχαν 50τμ αυθαιρετα

 

να σε ρωτησω αλλιως ... αν γινοταν πωληση τι θα υπεγραφες?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.