Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν η πόρτα δεν έχει καθόλου τζάμι παει στα αδιαφανή, αν έχει έστω ενα μικρό % τζαμιού θα πάει στα διαφανή και θα πρέπει να υπολογίζεις το ποσοστό πλαισίου σε σχέση με το τζάμι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπει στα αδιαφανή, το λογισμικό δεν θα υπολογίσει ποσοστό αερισμού για την πόρτα, πράγμα που στην ουσία θα έπρεπε μιας και είναι σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα.... Από την άλλη αν εσύ υπολογίσεις αερισμό από την πόρτα βγάζεις λάθος αποτέλεσμα (καλά δεν είναι τραγικό...αλλά έτσι νομίζω είναι).

Μπορείς να την βάλεις στα διαφανή, μη 0 Ug (αν δεν έχει τζάμι) και U το παίρνεις από πινακάκι της ΤΟΤΕΕ1 σελ 64 ανάλογα το υλικό της πόρτας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ikare

 

Είμαι της άποψης οτι το λογισμικό δεν υπολογίζει τον αερισμό, αυτό το κάνει ο μελετητής βάζοντας στο κουτάκι της διείδυσης αερισμού τα m3/h.

 

Βάσει του αριθμού που βάζουμε, το λογισμικό υπολογίζει τις απώλειες (θεμικές-ψυκτικές) και τις αυξάνει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εν προκειμενω ειναι τι αερισμο θα εχει το ΚΑ

Αν η πορτα τοποθετηθει στα αδιαφανη, υπολογιζεται κανονικα αερισμος και για αυτην στο ΚΑ, θεωρωντας πως ειναι σε εξωτερικο αερα.

Γι αυτο και τις εξωθυρες σε επαφη με ΜΘΧ τις βαζουμε ως ΜΗ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΑ κουφωματα στις διαφανεις επιφανειες με g=0 και μηδενικες σκιασεις, για να μην παρει αερισμο το ΚΑ

 

Στην περιπτωση του συναδελφου τωρα, θα υπολογισει κανονικα αερισμο και για αυτην και ειτε τη βαλει στα αδιαφανη ειτε στα διαφανη ανοιγομενα, ενα και το αυτο ειναι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως συναδερφοι έχω υπολογισει κανονικά αερισμό για την πόρτα, την τοποθέτησα στα διαφανή και συμπλήρωσα μόνος μου το ποσοστό πλαισίου 100% και έβαλα το αντίστοιχο U για το υλικό της πόρτας που βρήκα. και σκιάσεις έβαλα κανονικά ότι βρήκα από τους υπολογισμούς για προβόλους, ορίζοντα κτλ

δεν ξέρω αν έκανα καλά...

Link to comment
Share on other sites

και μια ακόμη ερώτηση

 

έχω κυκλοφορητη wilo star rs 25/2
ποια θεωρείται η ονομαστική του ισχύς;
αναγραφόμενες τιμές έχει 48  -  31  -  18
η μέγιστη θεωρείται η ονομαστική;

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις για την πόρτα αν και οι διαφορετικές απόψεις με βάλανε σε σκέψεις

όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες πάντως, ακόμη το ψάψνω

Link to comment
Share on other sites

έχω κυκλοφορητη wilo star rs 25/2

ποια θεωρείται η ονομαστική του ισχύς;

αναγραφόμενες τιμές έχει 48  -  31  -  18 Πάνω στο κυκλοφορητή έχει διακόπτη (1-2-3) που δείχνει σε πια ταχύτητα στροφών λειτουργεί (έπρεπε να το είχες δει στη αυτοψία) οι οποιες αντιστοιχούν στα 48-31-18W

η μέγιστη θεωρείται η ονομαστική; Ναι

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.