Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επιπλέον inverter γιατί για το B;

Εχει αντιστάθμιση και έλεγχο σε επίπεδο τερματικών μονάδων (βάνες με θερμοστατικές κεφαλές σε όλα τα σώματα).

Πάει Β και χωρίς inverter κυκλοφορητή.

Δε θα διαφωνίσω μαζί σου. Σύμφωνα με τον πιν 5.5 υπάρχει διαζευκτικό ή μεταξύ θερμοκρασιακής αντιστάθμισης και κυκλοφορητές μεταβλητής λειτουργίας.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως, ανεξάρτητα από την κατηγορία αυτοματιστών η ύπαρξη και ενός inverter κυκλοφορητή δεν βοηθά στην καλλίτερη υδραυλική προσαρμογή του δικτύου ειδικά στην περίπτωση που το κάθε τερματικό σώμα αποτελεί και ξεχωριστό κύκλωμα? Αυτό δεν συντελεί και σε εξοικονόμηση καυσίμου?

Ίσως είμαι εκτός θέματος αλλά θα ήθελα μια απάντηση από κάποιον με πιο συγγενή ειδικότητα σε μηχανολογικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με διευθυντ-ρια- μιλαω ηδη. η οποια δεν ηξερε και πηρε καπου αλλου τηλεφωνο. λες να μιλησω με περιφερειαρχη;

απλα για να το εχω πιο σιγουρο, ζητησα προσφορες απο προμηθευτες και αναδοχους με τα τελικα ποσα.

κι εγω ξερω οτι γινεται αλλα...

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωστε μου κατι

σε μεζονετα με υπογεια και λοιπους μθχ

βαζεις ΟΛΑ τα τμ? και πλερωνεσαι για ολα?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις με ποιο τροπο; και αν υπαρχει καπου γραπτο; γιατι αντιμετωπιζω προβλημα με μια τραπεζα...

Το έχω ξαναγράψει αλλά δεν θυμάμαι πού  :

 

Στις 10/11/2011 σε αντίστοιχη ερώτησή μου στο helpdesk  του προγράμματος μου απάντησαν εγγράφως :

 

Αγαπητέ κύριε ή κυρία,

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε

 

Εφόσον με αυτήν την αλλαγή παρέμβασης :

1)      εξασφαλίζεται ο βασικός σκοπός του Προγράμματος που είναι η επίτευξη του ελάχιστου ενεργειακού στόχου δηλαδή η αναβάθμιση κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία ή εναλλακτικά η ετησία εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2) και

2)       δεν αυξάνεται ο επιλέξιμος προϋπολογισμός ,

 

μπορείτε προχωρήσετε στις νέες παρεμβάσεις με την ήδη υπάρχουσα δανειακή σύμβαση, χωρίς να κάνετε κάτι τώρα, και κατά την διαδικασία της εκταμίευσης προσκομίζοντας το ΠΕΑ μετά την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων το οποίο θα πιστοποιεί την υλοποίηση του στόχου,  θα περαστούν στο σύστημα τα νέα στοιχεία, τροποποιώντας τον επιλέξιμο προϋπολογισμό (εφόσον μένει ίδιος ή μικραίνει). Συνεπώς σε αυτή την περίπτωση συνεχίζεται κανονικά με την ήδη υπάρχουσα δανειακή σύμβαση και δεν χρειάζεται τώρα να κάνετε κάτι, είτε αλλάζετε υποκατηγορία εντός της ίδιας κατηγορίας είτε αλλάζετε  εξ’ ολοκλήρου κατηγορία.

 

Αν όμως με τις νέες παρεμβάσεις, δηλ. είτε   αλλάζετε υποκατηγορία εντός της ίδιας κατηγορίας είτε αλλάζετε  εξ’ ολοκλήρου κατηγορία, αυξάνεται ο επιλέξιμος προϋπολογισμός , τότε το επιπλέον ποσό είτε θα το καταβάλετε ο ίδιος (δηλ. με ιδία κεφάλαια) είτε αν θέλετε ενταχθεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό θα πρέπει  να κάνετε νέα αίτηση που σημαίνει ότι  ξεκινάτε την διαδικασία από την αρχή δηλ. σημαίνει νέα έγκριση από την τράπεζα, αναμονή να υπαχθείτε σε καινούρια απόφαση υπαγωγής από το ΕΤΕΑΝ και εν συνεχεία νέα δανειακή σύμβαση.

 

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση στη διάθεσή σας.
Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Προγράμματος «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον»

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναδιαβασει συναδελφε. και σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να το ξαναβαλεις εδω.

αλλα σε περιπτωση που πας για προκαταβολη, πως θα επιμερισει η τραπεζα τα ποσα;

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναδιαβασει συναδελφε. και σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να το ξαναβαλεις εδω. αλλα σε περιπτωση που πας για προκαταβολη, πως θα επιμερισει η τραπεζα τα ποσα;

Δεν παίζει κανένα ρόλο το ποιες και πόσες είναι οι επιλέξιμες παρεμβάσεις που τελικά θα υλοποιηθούν με τα ποσά των προκαταβολών.

Ο πελάτης θα επιλέξει πως θα επιμερισθούν τα ποσά της προκαταβολής, στους προμηθευτές που αυτός επιλέγει.

Μπορεί να πάρει όλο το ποσό της προκαταβολής ένας προμηθευτής. Μου έχει τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε Σάκη για χάρη της κουβέντα το συζητάμε. Ετσι κι αλλιώς από την 1/1/2014 όλοι οι κυκλοφορητές είναι υποχρεωτικά ηλεκτρονικοί. Μόνο σε στοκ βρίσκες <<συμβατικούς>>.

Και σίγουρα είναι καλύτερα το inverter αφού έχεις μεταβαλλόμενο φορτίο.

Υποχρεωτικός όμως δεν είναι σε παλιά κτίρια σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ όταν έχεις έναν άλλο τρόπο όπως αντιστάθμιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.