Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Εξοικονομώ για διαμέρισμα-τμήμα κτηρίου. Κλιματική ζώνη Γ.

 

1)Η κόρη έχει την ψιλή κυριότητα κ η μάνα την επικαρπία. Η αίτηση έγινε στο όνομα της μάνας. Κάνω το 1ο πιστοποιητικό. Ως ιδιοκτήτη με ποσοστό 100% βάζω τη μάνα κ στο πιστοποιητικό κ στο σύστημα αμοιβών κ στα χαρτιά για την τράπεζα. Η κόρη δε φαίνεται πουθενά. Σωστά;

2)Θα μπει ως παρέμβαση ατομικό επιτοίχιο λεβητάκι και διατάξεις αυτόματου ελέγχου (πίνακας αντιστάθμισης, θερμ. κεφαλές, κτλ.). Τι κατηγορία διατάξεων θα έχω; Β ή Γ;

3)Επίσης, θα γίνει εξωτ. μόνωση. Θα πρέπει για κάθε δομικό στοιχείο (εδώ εξ. τοίχοι σε επαφή με εξ. αέρα) ο νέος δείκτης θερμοπερατότητας να είναι μικρότερος ή ίσος της τιμής του πίνακα Γ1-ΚΕΝΑΚ, άρθρο 8, άρα εδώ U<=0,45 W/(m2*K), σωστά; Κ κάτι άλλο. Έστω ότι ύψος τοίχων έχω μετρήσει 3 μ. (με πάχος πλάκας) κ χωρίς πλάκα 2,85 μ. Στα έντυπα θα ζητήσω χρήματα για τη μόνωση της επιφάνειας με ύψος 2,85 μ. Στο σενάριο όμως τι θα βάλω; Πρέπει να συμπληρώσω τιμές U κ κόστος, όμως το ύψος των τοίχων είναι περασμένο ως 3 μ. (αφού εκεί συνυπολογίζεται κ η πλάκα). Πώς αντιμετωπίζω αυτή τη διαφορά; Κ αν στη μια εξ. πλευρά το ύψος είναι 2,70 μ. κάτω από το ξύλινο στέγαστρο, εκεί θα ζητήσω για μόνωση χρήματα μόνο γι' αυτό το καθαρό ύψος;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Η κόρη φαίνεται στην αίτηση, στους συνιδιοκτήτες. Χρειάζεται ΥΔ δική της.

2) Θεωρώ Β.

3) Δεν υπάρχουν απαιτήσεις για κάθε δομικό στοιχείο ξεχωριστά.

Μπορεί να μην είναι σωστό, αλλά βάζω τα τ.μ. στο σύνολο, με ύψος 3 μ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια διπλοκατοικια (ισογειο και οροφος) ενος ιδιοκτητη, οπου καθε οροφο ειναι ενα διαμερισμα. Πηγε και πηρε προεγκριση ξεχωριστα για καθε οροφοδιαμερισμα. Θελει εξωτερικη μονωση για καθε διαμερισμα. εχω δυο προβληματα.

1) Ενα ειναι οτι εχει παρανομη στεγη (επηρεαζει τα εξοικονομω των οροφοδιαμερισματων?)

2) Δευτερο ειναι οτι για να παω στον οροφο ανεβαινω απο εσωτερικο κλιμακοστασιο. Μορω να ενταξω και αυτο ως μερος του οροφου. Αν οχι τοτε η μια πλευρα του διαμερισματος που "βλεπει" στο κλιμακοστασιο μπορω να το μονωσω με το προγραμμα ως εξωτερικη μονωση? .......{Τι θα γινει με την υπολοιπη εξωτερικη πλευρα που δεν θα μονωθει, εφοσον ειναι η εξωτερικη του κλιμακοστασιου ? θα ειναι δηλαδη μιση πλευρα του διαμερισματος μονωμενη-σοβατισμενη-βαμενη και η αλλη μιση  οπως παλια αμονωτη και χαλια?]

Link to comment
Share on other sites

gio sorry άλλα δεν ξέρω να απαντήσω σίγουρα στα ερωτήματά σου

 

1) Η κόρη φαίνεται στην αίτηση, στους συνιδιοκτήτες. Χρειάζεται ΥΔ δική της.

2) Θεωρώ Β.

3) Δεν υπάρχουν απαιτήσεις για κάθε δομικό στοιχείο ξεχωριστά.

Μπορεί να μην είναι σωστό, αλλά βάζω τα τ.μ. στο σύνολο, με ύψος 3 μ.

 

Ευχαριστώ tasxan206. 

 

Όσον αφορά στο (3) από που συμπεραίνεις ότι δεν υπάρχουν απαιτήσεις για το κάθε δομικό στοιχείο ξεχωριστά; Δεν ακολουθούμε τον πίνακα Γ1 του ΚΕΝΑΚ για παρέμβαση εξωτ. μόνωσης στα πλαίσια του εξοικονομώ; Ποιες απαιτήσεις θα πρέπει να πληροί το τελικό αποτέλεσμα;

 

Κ επίσης, αυτό με τα 3 μ. υψόμετρο παντού δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται κάπως. Βέβαια δεν ξέρω πώς αλλιώς μπορούν να περαστούν οι επιφάνειες που θα ντυθούν με μόνωση. Όπως περιέγραψα παραπάνω, σε ένα μέρος του μπαλκονιού το καθαρό ύψος κάτω από το ξύλινο στέγαστρο είναι 2,70 μ., σε άλλο το καθαρό ύψος κάτω από την πλάκα (δεν υπάρχει ξύλινο στέγαστρο) είναι 2,85 μ., ενώ η 3η πλευρά δεν έχει από πάνω κάποιο πρόβολο, οπότε έχει ύψος 3,00μ., όσο δλδ. λήφθηκε υπόψη το ύψος του τοίχου στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (μαζί με την πλάκα). Δε θα πρέπει η επιφάνεια που θα δηλώσω στο έντυπο παρεμβάσεων (1η επιθεώρηση) να συμπίπτει με αυτή μου θα γράφει το τιμολόγιο του προμηθευτή της μόνωσης; Πώς θα γίνει να μην υπάρξει πρόβλημα στη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

#3752

1) θα χρειαστεί υ/δ της κόρης. Θα μπορούσες από την αρχή να βγει το εξοικονόμηση στο όνομα της κόρης και να τέλειωνες.

2) Είναι σίγουρα Β με την επιπλέον προϋπόθεση και ενός inverter κυκλοφορητή.

3) το εξοικονόμηση απαιτεί απλώς την αναβάθμιση κατά μία ενεργειακή κατηγορία. Τα δομικά στοιχεία, η απαίτηση ΖΝΧ κτλ. δεν απαιτείται να είναι σύμφωνα κατά ΚΕΝΑΚ.

Το σωστό είναι στα έντυπα για τα χρήματα να υπολογισθεί το εμβαδόν με 2,85μ. ύψος. Η μελέτη είναι ανεξάρτητη από το εξοικονομώ. Μην τα μπλέκεις. Αν βάλεις μόνωση μέχρι το 2,70 που είναι το στέγαστρο τότε αυτό θα μπεί και στα έντυπα αλλά και στη μελέτη! Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην βάλεις και πάνω από το στέγαστρο. 

 

#3754

1) Δεν επηρεάζει καθόλου.

2) Αν θες να μονωθεί εξωτερικά ολόκληρη η διπλοκατοικία τότε η αίτηση για το εξοικονομώ θα γίνει για ολόκληρο το κτίριο συμπεριλαμβανομένου και του ΜΘΧ. Αλλιώς για το εξοικονομώ θα δηλωθούν οι τοιχοποιίες μόνο των διαμερισμάτων. Η πλευρά του κλιμακοστασίου αν θέλεις τη μονώνεις (η γνώμη μου είναι πως πρέπει, για να είναι αξιοπρεπής η όψη του κτιρίου) απλώς δεν θα είναι επιλέξιμο το εμβαδόν αυτό. Εκτός αν θέλεις να πάρεις το ρίσκο και να δηλώσεις τα συνολικά εμβαδά. Οι τράπεζες δεν ελέγχουν. Μόνο σε δειγματοληπτικό έλεγχο θα έχεις πρόβλημα. Η γνώμη μου όμως είναι να κάνεις το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

sakkis,

 

1) Ο επικαρπωτής έχει χαμηλότερο εισόδημα γι' αυτό έγινε από αυτόν η αίτηση.

 

3) Δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να μην υπάρξει πρόβλημα από τη στιγμή που στη μελέτη βάζουμε ύψος 3μ. (με την πλάκα) κ στο σενάριο στην καρτέλα της μελέτης θα συμπληρώσουμε τιμές για U κ κόστος για τα 3 μ., ενώ στην πράξη θα ζητηθούν χρήματα για τις επιφάνειες που πραγματικά θα μονωθούν, ύψους 2,85 μ. ή 2,70.μ. ή 3,00 μ. αλλού. 

 

Επίσης για τις απαιτήσεις των υλικών των παρεμβάσεων γράφει η Ε/Α 21. δεν καταλαβαίνω αν θα πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθηθούν οι ελάχιστες απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ ή απλά συστήνεται για μεγαλύτερη εξοικονόμηση, χωρίς όμως να μας δεσμεύει:

 

21. Ερ.: Υπάρχουν προδιαγραφές για τα υλικά και έχει υπολογιστεί το ύψος των δαπανών;

Απ.:

  1. Οι ανώτατες τιμές μονάδας ανά εξειδικευμένη παρέμβαση είναι διαθέσιμες στον Οδηγό του προγράμματος.
  2. Τα δομικά υλικά και τα ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα, για τα οποία υφίσταται σχετική υποχρέωση από την κείμενη νομοθεσία, θα πρέπει να φέρουν σήμανση CE.

Επισημαίνεται ότι επιτυγχάνεται αυξημένη εξοικονόμηση ενέργειας όταν τα δομικά στοιχεία και οι επιμέρους ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις πληρούν, μετά τις παρεμβάσεις, τις ελάχιστες προδιαγραφές που αναφέρονται στις παραγράφους 2 και 3 του άρθρου 8 του ΚΕΝΑΚ σε συμφωνία και με τα οριζόμενα στις σχετικές Τεχνικές Οδηγίες ΤΕΕ (ΤΟ ΤΕΕ).

Ο ενεργειακός επιθεωρητής θέτει τις απαιτήσεις για τα χαρακτηριστικά των υλικών και συστημάτων που θα χρησιμοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

πωσ συμπληρωνω τπ παραρτημα VII για μια αντλια επιλεξιμη 272 στη λιστα αντλια DAIKIN ERLG008 με cop 3.53?

 

 

στην περιπτωση που βαλει αντλια θερμοτητασ και τη χρησιμοποιησει μονο για θερμανση στη ψυξηθα βαλω το θεωρητικο?

και αν εγω βαλω και τα χαρακτηριστικα τησ ψυξησ πειραζει?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον inverter γιατί για το B;

Εχει αντιστάθμιση και έλεγχο σε επίπεδο τερματικών μονάδων (βάνες με θερμοστατικές κεφαλές σε όλα τα σώματα).

Πάει Β και χωρίς inverter κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μια ερωτησούλα...

σε περίπτωση πολυκατοικίας με στέγη, αν θέλουν να βάλουνε θερμομόνωση στα κεραμύδια (όχι στην πλάκα, αλλά στα ίδια τα κεραμύδια), τότε το κόστος της θερμομόνωσης επιμερίζεται φαντάζομαι ανάλογα με τα τετραγωνικά της σκεπής που καλύπτουν τα διαμερίσματα του τελευταίου ορόφου, σωστα; πχ το 45% το ένα και το 55% το άλλο διαμέρισμα ανάλογα με τα τετραγωνικά της στέγης που τα καλύπτει;;; αν δεν έχω τα τετραγωνικά της στέγης (αν και υπάρχει κανονικά στην άδεια η στέγη, στην κάτοψη της στέγης δεν αναγράφονται τα τετραγωνικά της) τότε τι κάνω; να υπολογίσω μόνος μου;; έχω μόνο τα μήκη,πλάτος και ύψος στέγης, ούτε καν την κλίση. να υπολογίσω μόνος μου τις κλίσεις και τα τετραγωνικά ή είναι κάπως αυθαίρετο αυτο; είναι και η στέγη λίγο ιδιόμορφη...

Link to comment
Share on other sites

@TRZ

Γράφεις αναλυτικά τα στοιχεία της α.θ. όπως αυτά είναι καταχωρισμένα στη λίστα του ΥΠΕΚΑ, κι επί πλέον αναφέρεις COP & EER

Πώς ξέρεις ότι θα τη χρησιμοποιεί μόνο για θέρμανση? Συνεπώς, θα καταχωρίσεις υποχρεωτικά και τα στοιχεία της ψύξης. 

 

@giorgosax

έχεις δύο επιλογές:

- είτε ζητάς τη βοήθεια πολιτικού ή αρχιτέκτονα

- είτε θα υπολογίσει την επιφάνεια αυτός που θα κάνει την κατασκευή. Έτσι κι αλλιώς, θα πληρωθεί με τα μ² που θα κατασκευάσει.

πάντως καλύτερη (από άποψη θερμομόνωσης) είναι η τοποθέτηση του μονωτικού στην πλάκα (κάτω από τη στέγη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.