Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μια πολυ γενικη ερωτηση αναφορικα με εισοδηματα πελατη για το προγραμμα

Εχει δηλωθεν ακαθαριστο 16.500€ και καθαρο 10.800€

Προκειται για δημοσιο υπαλληλο.

Ποιο απο τα δυο ειναι το κριτηριο για την καταταξη του στις κατηγοριες επιδοτησης?

 

Θαρρω πως ειναι το καθαρο διοτι βασει αυτων φορολογειται...

Λαθος?

 

Στον οδηγό του προγράμματος αναφέρει:

''Ως δηλωθέν εισόδημα λαμβάνεται το «συνολικό δηλωθέν εισόδημα» του τμήματος Γ«Εκκαθάριση Φ.Ε.» του εκκαθαριστικού σημειώματος φορολογίας εισοδήματος.''

Άρα κοιτάτε το εκκαθαριστικό του σε εκείνο το σημείο και κατατάσσεται στην ανάλογη κατηγορία επιδότησης.Τα καθαρά και τα ακαθάριστα δεν τα κατέχω και πολύ... :smile:

 

 

Θα ήθελα να ζητήσω και εγώ μια βοήθεια στο παρακάτω θέμα.

Πελάτης έχει πάρει πρόεγκριση για διαμέρισμα 1ου ορόφου με πυλωτή σε 7όροφη οικοδομή και σαν επιλέξιμες παρεμβάσεις έχει επιλέξει θερμομόνωση και κουφώματα.

 

Επίσης συμφώνησε η γενική συνέλευση της πολυκατοικίας (αρχικά προφορικά και σύντομα γραπτά) να σταματήσει η λειτουργία της κεντρικής θέρμανσης με πετρέλαιο από του χρόνου.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να περάσει σαν παρέμβαση και τοποθέτηση ατομικού λέβητα πετρελαίου είτε στο μπαλκόνι (γίνεται ή θέλει κάποια άδεια?) είτε σε κάποιο χώρο στο υπόγειο.

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα από το πρόγραμμα, με λίγα λόγια δηλαδή να αυτονομηθεί?

Εάν υπάρχει εγώ στο πρώτο ΠΕΑ θα λάβω υπόψη τον λέβητα που θα σταματήσει η λειτουργία του?Πρέπει να ζητήσω και φύλλο ελέγχου για τον λέβητα?(όπως μου είπε δεν έχουν)

Ή θα πάω με θέρμανση ΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ο ατομικός λέβητας είναι επιλέξιμη δαπάνη του προγράμματος, αλλά στο ΠΕΑ θα πας με την υφιστάμενη εγκατάσταση (αφού υπάρχει, άσχετα αν δεν λειτουργεί) και όχι με του Κ.Α...

 

Ινζάγκι και εγώ δεν τα πάω καλά, καθόλου καλά με τα φορολογικά.....Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Η τράπεζα όταν πάει να πάρει προέγκριση δεν τον ενημερώνει αν είναι ή όχι μέσα και σε ποια κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με μπερδεύουν αυτά.

Απλά ξέρω ότι είναι το ποσό στο κουτάκι 'Δηλωθέν Εισόδημα' του εκκαθαριστικού.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα ενα παλιοτερο δικο μου εκκαθαριστικο και αναφερει και καθαρα και ακαθαριστα, το ενα κατω απο το αλλο

Αλλα τα δηλωθεντα ειναι τα καθαρα γιατι στα ακαθαριστα περιλαμβανονται και τα εξοδα της ατομικης μου επιχειρησης, οπως προφανως και στα ακαθαριστα εσοδα καθε υπαλληλου συμπεριλαμβανονται και εξοδα της επιχειρησης που τον απασχολει και του αναλογουν...

Εξαλλου στα καθαρα φορολογουμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο ατομικός λέβητας είναι επιλέξιμη δαπάνη του προγράμματος, αλλά στο ΠΕΑ θα πας με την υφιστάμενη εγκατάσταση (αφού υπάρχει, άσχετα αν δεν λειτουργεί) και όχι με του Κ.Α...

Ο υπάρχων λέβητας υπάρχει και λειτούργησε κανονικά μέχρι και φέτος, από την νέα χρονιά δεν θα λειτουργεί.

Ο ατομικός λέβητας σε ποια παρέμβαση αντιστοιχεί?3Α ή 3Β?

Ρωτάω γιατί στην 3Α αναφέρει ''Κεντρικό σύστημα θέρμανσης'' και στην 3Β ''Ατομικός (επιτοίχιος) καυστήρας-λέβητας'' ( εννοώντας μάλλον ατομικό λέβητα φυσικού αερίου? ή λάθος?)

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό του προγράμματος αναφέρει:

''Ως δηλωθέν εισόδημα λαμβάνεται το «συνολικό δηλωθέν εισόδημα» του τμήματος Γ«Εκκαθάριση Φ.Ε.» του εκκαθαριστικού σημειώματος φορολογίας εισοδήματος.''

Άρα κοιτάτε το εκκαθαριστικό του σε εκείνο το σημείο και κατατάσσεται στην ανάλογη κατηγορία επιδότησης.Τα καθαρά και τα ακαθάριστα δεν τα κατέχω και πολύ... :smile:

 

 

Θα ήθελα να ζητήσω και εγώ μια βοήθεια στο παρακάτω θέμα.

Πελάτης έχει πάρει πρόεγκριση για διαμέρισμα 1ου ορόφου με πυλωτή σε 7όροφη οικοδομή και σαν επιλέξιμες παρεμβάσεις έχει επιλέξει θερμομόνωση και κουφώματα.

 

Επίσης συμφώνησε η γενική συνέλευση της πολυκατοικίας (αρχικά προφορικά και σύντομα γραπτά) να σταματήσει η λειτουργία της κεντρικής θέρμανσης με πετρέλαιο από του χρόνου.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να περάσει σαν παρέμβαση και τοποθέτηση ατομικού λέβητα πετρελαίου είτε στο μπαλκόνι (γίνεται ή θέλει κάποια άδεια?) είτε σε κάποιο χώρο στο υπόγειο.

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα από το πρόγραμμα, με λίγα λόγια δηλαδή να αυτονομηθεί?

Εάν υπάρχει εγώ στο πρώτο ΠΕΑ θα λάβω υπόψη τον λέβητα που θα σταματήσει η λειτουργία του?Πρέπει να ζητήσω και φύλλο ελέγχου για τον λέβητα?(όπως μου είπε δεν έχουν)

Ή θα πάω με θέρμανση ΚΑ?

 

 

Για την τοποθέτηση στο μπαλκόνι να έχεις υπόψιν σου πως θα πρέπει να βεβαιωθείτε πως η πλάκα θα μπορέσει να αντέξει το βάρος σε μια τόσο μικρή επιφάνεια. Εξαρτάται από το λέβητα που θα επιλέξει.

 

Η καμινάδα που θα τοποθετηθεί; Οι άλλοι 6 από επάνω έχουν δώσει έγκριση για να περάσει εξωτερική καμινάδα;

Link to comment
Share on other sites

Για την τοποθέτηση στο μπαλκόνι να έχεις υπόψιν σου πως θα πρέπει να βεβαιωθείτε πως η πλάκα θα μπορέσει να αντέξει το βάρος σε μια τόσο μικρή επιφάνεια. Εξαρτάται από το λέβητα που θα επιλέξει.

 

Η καμινάδα που θα τοποθετηθεί; Οι άλλοι 6 από επάνω έχουν δώσει έγκριση για να περάσει εξωτερική καμινάδα;

Μου ανέφερε ότι:

α)είτε ο λέβητας θα μπει στο υπόγειο και θα συνδεθεί με την υπάρχουσα καμινάδα

β)είτε στο μπαλκόνι σε νέα εξωτερική καμινάδα αφού συμφωνήσει με τους υπόλοιπους.

 

Πάντως διαβάζοντας διάφορα θέματα εδώ στο φόρουμ ανάθεμα κι αν κατάλαβα αν επιτρέπεται τελικά λέβητας και δεξαμενή πετρελαίου στο μπαλκόνι...

Όσο για το θέμα της στατικότητας που λες με προβληματίζει και εμένα.Θα ρωτήσω και τον σύμβουλο έργου-πολιτικό μηχανικό που θα μπει.

 

@tasxan206 και λοιποί που έχετε ασχοληθεί με το πρόγραμμα τι έχετε κάνει σε αντίστοιχες περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης βάζει ατομικό λέβητα πετρελαίου-παρέμβαση 3Β?

 

Link to comment
Share on other sites

Για το λέβητα δεν είμαι και πολύ σίγουρος μιας και βγάλαν μία εγκύκλιος (δεν θυμάμαι πια) η οποία κάτι ανέφερε. Αλλά η δεξαμενή πετρελαίου δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να τοποθετηθεί στο μπαλκόνι.  Έχω την αίσθηση πως δεν άλλαξε κάτι και για λέβητες απλά κάτι μου είχε σφυρίξει ένας συνάδελφος για μία εγκύκλιο πρόσφατη που αφήνει παραθυράκι.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας το πρώτο μου εξοικονομώ και συζητώντας με άλλο συνάδελφο μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες..

 

Ο συνάδελφος επιμένει ότι τα τετραγωνικά που βάζει στο τιμολόγιο για την μόνωση πάνε σεντόνι και όχι τα καθαρά 

που έλεγα εγώ. Όσα εξοικονομώ έχει κάνει με αυτό τον τρόπο τα πέρασε χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Τώρα αν πάει με τα καθαρά τετραγωνικά θα εμβαδομετρηθούν και λαμπάδες ανοιγμάτων, ανωκάσια κτλ.;

το τιμολόγιο υλικών θα αναφέρει τα καθαρά τετραγωνικά μόνωσης ή μαζί με φύρα λαμπάδες κτλ;

κόλλες , υαλόπλεγμα, σοβάδες θα αναφέρονται μόνο στο δελτίο αποστολής ή και στο τιμολόγιο;

 

Επικρατεί μια σύγχυση όπως βλέπεται και θα ήθελα τη βοήθεια σας.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.