Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν απολύτως, δεν νομίζω ότι η γεωμετρία είναι στην "εξειδίκευση" πολιτικού ή αρχιτέκτονα...... Ούτε καν μηχανικού.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα,

κατι τελευταιες απορίες πριν την κατάθεση της 1ης ενεργειακής επιθεώρησης:

 

1) πρέπει η μία πρόταση να περιλαμβάνει όλες τις επιθυμητές παρεμβάσεις;

 

2) έχω περίπτωση πολυκατοικίας και θέλω να βάλω 2 ηλιακούς αλλά το σύστημα δεν μου επιτρέπει να καταχωρίσω 2ο; γνωρίζει κανένας τι μπορώ να κάνω; απλά πχ αντι για 2,6 τμ να δηλώσω το διπλάσιο αφού θέλω 2 ηλιακούς;

 

3) θέλω να προσθέσω θερμιδομέτρηση και θερμοστατικές κεφαλές (αυτά που τα δηλώνω και που δηλώνω το κόστος τους;στην καρτέλα ζώνη;) έχω 4 διαμερίσματα άρα θα βάλω συνολικό κόστος 4*600=2400 ευρώ;

 

4) σε περίπτωση σκεπής και πλάκας, στο κέλυφος δηλώνω στις αδιαφανείς επιφάνειες και οροφή1  (a=σκούρες επιστρώσεις στεγών ή δώματος) και οροφή2 (a=κόκκινο κεραμύδι);

 

5) σε διαχωριστική επιφάνεια μεταξύ διαμερίσματος και υπογείου (μη θ.χ) τι δηλώνω σαν διαχωριστική, δάπεδο ή οροφή; τι a επιλέγω τότε;

 

6) ο πελάτης ζητάει σεντόνι για το κέλυφος; το έχετε κάνει ποτέ έτσι και αν ναι πρέπει στο κέλυφος στις αδιαφανείς επιφάνειες να βάλω μόνο τοίχους χωρίς να αφαιρώ κοφώματα; είναι σωστό αυτο;

 

7) τέλος αν θέλω να προσθέσω τέντες το κόστος που το προσθέτω;

 

πολλά ρωτάω....το ξέρω.. εστω αν γνωρίζει κανένας κάτι έστω και σε κάποιο απο αυτά..ας μου το μαρτυρήσει.. :smile:

Link to comment
Share on other sites

@gio #3754

1. Αν είναι κανονική στέγη (χωρίς σοφίτα) δεν έχεις πρόβλημα

2. Οι μονώσεις (εφόσον μιλάμε για ξεχωριστές ιδιοκτησίες) αφορούν ΜΟΝΟ στα δομικά στοιχεία κάθε διαμερίσματος. Η εμφάνιση είναι εκτός στόχων προγράμματος.

 

@pggiotas

η απλή γεωμετρία ναι, η γεωμετρία πολύπλοκης στέγης όμως απαιτεί "κάτι" περισσότερο

 

@giorgosax

1. αν εννοείς το σενάριο, ναι.

2. ναι, και στην πρόταση παρεμβάσεων (σελ.1) θα αναφέρεις ότι πρόκειται για 2 η.σ., με τα χαρακτηριστικά τους

3. η καταχώριση των δαπανών στα σενάρια, είναι ενδεικτική (απλώς δεν θα πρέπει να αποκλίνεις πολύ από την πραγματικότητα)

4. μια οροφή έχεις (εφόσον υπάρχει παντού στέγη), μια θα δηλώσεις (με κεραμίδι για το χρώμα)

5. η διαχωριστική είναι το δάπεδο (το δομικό στοιχείο της θ.ζ.)

6. το πρόγραμμα πληρώνει τις επιφάνειες στις οποίες γίνονται οι παρεμβάσεις 

7. Οι τέντες υπάγονται στα συστήματα σκίασης (δηλ. μαζί με τα παντζούρια)

υ.γ. Με καλή πρόθεση, σου λέω πως είναι καλύτερα για σένα, αντί να ζητάς απαντήσεις για όλα, να το ψάχνεις και λίγο μόνος σου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για όλα tetris  και εννοείται οι καλοπροαίρετες συμβουλές καλοδεχούμενες

 

αλλά όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω που να δηλώσω το κόστος των διατάξεων αυτομάτου ελέγχου

 

παραλίγο να το έβαζα στην ζώνη αλλα είδα πως είναι μόνο για ανεμιστήρεςτο κόστος εκεί.

 

μήπως στο σύστημα θέρμανσης; αλλά και πάλι που,  στην παραγωγή, στο δίκτυο διανομής ή στις τερματικές μονάδες;

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλέω, πως στο σενάριο το κόστος είναι ενδεικτικό. Συνεπώς, για να μην αγχώνεσαι και χάνεις χρόνο, πέραση τη δαπάνη αυτή στο λέβητα ή στο δίκτυο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφου κανουμε αιτηση και βγει η εγκριση απο το ετεαν, μπορουμε να κανουμε αλλαγες στα ποσα των δαπανων; να αυξηθει μια και να μειωθει καποια αλλη; η να αφαιρεθει μια και να προστεθει καποια αλλη;

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις με ποιο τροπο; και αν υπαρχει καπου γραπτο; γιατι αντιμετωπιζω προβλημα με μια τραπεζα...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε και εμενα ο καθε υπαλληλος μου βγαζει την ψυχη αλλα πες του με ωραιο τροπο στην αρχη οτι γινεται και εαν εξακολουθησει μιλα με διευθυντη και πες οτι το εχεις ξανακανει. δεν κανεις κατι συγκεκριμενο. απλα δηλωνεις ποσα διαφορετικα απο αυτα της εγκρισης. αυτο που δεν μπορεις να κανεις ειναι να ξεπερασεις τον συνολικο προυπολογισμο που εχεις εγκριθει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.