Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α. Να δω τι θα κάνει ο συνάδελφος, όταν γίνει έλεγχος. Σαν επιφάνειες (το έχουμε ξαναπεί) βάζουμε αυτές που πραγματικά μονώνονται.

β. Αν ο κατασκευαστής αναλάβει τη δουλειά με τα υλικά, θα κόψει στο τέλος τιμολόγιο (σύμφωνα με το υπόδειγμα του "εξοικονομώ"), όπου θα αναφέρει την επιφάνεια που μπαίνει στο πρόγραμμα και (κυρίως) τα χαρακτηριστικά του μονωτικού που χρησιμοποίησε (και το οποίο καλό είναι να ταυτίζεται με αυτό της προσφοράς)

Link to comment
Share on other sites

διαβασες αλλα θεματα σχετικα θεματα?

διάβασα αλλά δε μπορώ να πω πως ξεκαθάρισε πλήρως το τοπίο. Ακόμη και στο εξοικονομώ στις πληροφορίες πήρα τηλ και μου απάντησαν ότι το ξέρουν και το έχουν ακούσει και από άλλους συναδέλφους ότι το κάνουν και καλύτερα να στείλω mail στο [email protected]r

 

 

α. Να δω τι θα κάνει ο συνάδελφος, όταν γίνει έλεγχος. Σαν επιφάνειες (το έχουμε ξαναπεί) βάζουμε αυτές που πραγματικά μονώνονται.

β. Αν ο κατασκευαστής αναλάβει τη δουλειά με τα υλικά, θα κόψει στο τέλος τιμολόγιο (σύμφωνα με το υπόδειγμα του "εξοικονομώ"), όπου θα αναφέρει την επιφάνεια που μπαίνει στο πρόγραμμα και (κυρίως) τα χαρακτηριστικά του μονωτικού που χρησιμοποίησε (και το οποίο καλό είναι να ταυτίζεται με αυτό της προσφοράς)

Ωραία θα κόψει τα καθαρά τετραγωνικά χωρίς εμβαδό λαμπάδων και ανωκάσια .

Αν ο προμηθευτής των υλικών τώρα είναι διαφορετικός από τον κατασκευαστή αυτός θα κόψει πάλι καθαρά; Και η φύρα, λαμπάδες όπου θα μπει 2-3cm δε θα φαίνονται; Θα φαίνονται στο δελτίο αποστολής ;

Link to comment
Share on other sites

ακριβως φιλε μου

απλα απο αυτη την ερωτηση θα θελα να κανω και γω μια ερωτηση

ειδικα για την τελευταια....

 

περα απο το γεγονος οτι ειναι ενα απο τα πρωτα σου εξοικονομω

μηπως ειναι και η πρωτη σχεδονεργολαβιτσα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δε μπορω να καταλαβω που κολλατε...

Ο μονωσας κανει μια προσφορα κατ αποκοπη.

Χονδρικα 2000€ φερ ειπειν.

 

Το αν θα συμπεριλαβει λαμπαδες, κερια, καντηλια κλπ δε σας απασχολει.

Εκτιμα τη δουλεια του, την κοστολογει, συμφωνειτε και τελειωνετε

 

Το τι θα γραψει στο τιμολογιο ειναι κατι που ΕΣΥ θα του πεις, δεδομενου οτι το μοναδικο που τον ενδιαφερει ειναι το συνολο στο τελος να γραφει 2000€

Κανε την αναγωγη βασει των καθαρων τετραγωνικων που εσυ εχεις επιμετρησει, βγαλε τιμη μοναδος και μονο αν υπερβαινει το μεγιστο επιδοτουμενο,του ζητας να χαμηλωσει...

 

Που το προβλημα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι οττο αν και το σκέφτηκα γτ πρόκειται για πολύ συγγενικό πρόσωπο και επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να το προχωρήσει έτσι κ αλλιώς (θα προπληρωσει τα παντα)με όλο το ρίσκο αν εγκριθεί η αίτηση ή όχι και μετά την εκταμίευση των χρημάτων θα ήθελε να έχει να κάνει με έμπιστο άτομο, αλλά είδα ένα νήμα εδώ μέσα όπου είχε θέσει όλες τις ερωτήσεις μου ο inzaghi και είδα κάτι για ταμειακές κ το άφησα

 

 

Inzaghi κανένα πρόβλημα κ κατανοητό αυτό που λες αλλά εδώ ψάχνουμε τι να πούμε στο μονωσα να γράψει στο τιμολόγιο και όχι πως θα πληρωθεί.

Edited by konstantinos~
Link to comment
Share on other sites

Στο μονωσα να πας να του πεις οτι αμα θελει να πληρωθει, θα κοψει το τιμολογιο ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΕΣΥ και οχι οπως του καπνισει...

Δε θα μας κανει κουμαντο και ο τεχνιτης....

Συναδελφε εχεις σπουδασει ενα αντικειμενο που σου δινει τη δυνατοτητα να επιβλεψεις και να δωσεις κατευθυντηριες για αυτα που θελεις να γινουν, με τον τροπο που θελεις να γινουν, στους υφισταμενους σου....

Εκμεταλλευσου την...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εννοείται ότι θα το κόψει όπως του πω εγώ αλλά ψάχνω αν δεις παραπάνω εγώ ο ίδιος τη σωστή διαδικασία γτ είχαμε μια διαφωνία με συνάδελφο όπου κάνει εξοικονομω και κόβει τιμολόγια σεντόνι κ τα καταθέτει στην τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

Οχι, 100% τα υλικα των τμολογιων πρεπει να συμπιπτουν με τα τετραγωνικα του εντυπου προτασης παρεμβασεων

Αυτα μονωνει, για αυτα πληρωνεται....

Με μοναδικη επιφυλαξη τι συμβαινει στα παχη των πλακων εκει οπου υπαρχουν μπαλκονια που-προφανως- μονωνεται ο καθαρος τοιχος και οχι το παχος της πλακας...

Πιθανοτατα εκεινο θα το εκανα γαργαρα...

 

Κατι τετοιοι συναδελφοι που κανουν του κεφαλιου τους και επειδη ηταν τυχεροι και δεν πιαστηκαν σε ελεγχο νομιζουν οτι ετσι πρεπει να γινεται μας χαλασανε την πιατσα...

 

Κατι αναλογο και με τα ΠΕΑ...

Ελα μωρε καντο ετσι, ποιος θα το δει?

Τοσα εκανα, κανεις δε μου ειπε ποτε τιποτα...

 

Ναι αλλα μια φορα γινεται η στραβη... Και μετα το φυσας και δεν κρυωνει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάνω το πρωτο μου εξοικονομώ και ξεκιναω με πολυκατοικία. 4 διαμερισματα, 2 στον πρωτο όροφο και 2 στο ισόγειο, χωρίς κλιμακοστάσιο (έχουν όλοι προσβαση με εξωτερικές σκάλες στα διαμερίσματά τους), επίσης από την οικοδομική άδεια υπάρχει υπόγειο όπου βρίσκεται ο λέβητας και αποθηκευτικός χώρος. έχω επιφάνεια θερμαινόμενων χώρων 345 τ.μ. και 170 τ.μ. μ.θ.χ. Συνολο 515 τ.μ. Σε ερώτηση μου για τα τετραγωνικά που δηλώνω και πληρώνομαι πήρα την εξής απάντηση απο το εξοικονομώ (infotexoik <[email protected]>) : Στο ΠΕΑ θα πρέπει να αποτυπωθεί μόνο η θερμαινόμενη επιφάνεια για την οποία και θα υπολογιστεί η αμοιβή σας, και όχι όλα τα τετραγωνικά της κατοικίας, δηλ. το υπόγειο και ο αποθηκευτικός χώρος. Η αμοιβήτου ενεργειακού επιθεωρητή ορίζεται στο Π.Δ. 100/30.09.20109ΦΕΚ Α΄ 177) και υπολογίζεται βάσει των τ.μ. επιφανείας του κτηρίου (δηλ. των συνολικών τ.μ. από το ΠΕΑ) και σύμφωνα με αυτό καταβάλλεται στον Ωφελούμενο η εξόφληση της εν λόγω δαπάνης. Και στην ίδια ερώτηση απο το eyepen <[email protected]> μου απάντησαν

1.       Κατά την επιθεώρηση ενός κτιρίου αποτυπώνονται αναλυτικά οι μη θερμαινόμενοι χώροι και το εμβαδόν τους προσμετράται στην συνολική επιφάνεια του κτιρίου.

2.       Η ΕΥΕΠΕΝ δεν εμπλέκεται στη διαδικασία αμοιβής της επιθεώρησης.

Δηλαδή για τον μ.θ.χ. 2 αντίθετες απαντήσεις

Τελικά τι να κάνω; γνωρίζει κανείς; απο το εξοικονομώ μου είπανε οτι για τον πελάτη μου θα εγκριθούν μόνο τα χρήματα για τον θερμαινόμενο χώρο και όχι για τον μ.θ.χ.

από την άλλη για το πεα μου λένε αποτυπώνονται αναλυτικά οι μη θερμαινόμενοι χώροι και το εμβαδόν τους προσμετράται στην συνολική επιφάνεια του κτιρίου

 

δεν θέλω να χρεώσω και τον πελάτη παραπάνω και να μην τα πάρει πίσω.

 

 

Και κάτι ακόμη... για μόνωση κάτω απο κεραμύδια (υπάρχει πλάκα από κάτω) αλλά ο πελάτης θέλει να βάλει τη θερμομόνωση κάτω από τα κεραμύδια (σε επαφή με αυτά και όχι πάνω στην πλάκα) τότε ποια παρέμβαση θεωρείται γιατι από το πρόγραμμα μου είπανε για μόνωση στο δώμα με 40 ευρώ αλλα νομιζω πως είναι η εξωτερικη θερμομονωση με 25 ευρώ - άλλωστε τα κεραμύδια δεν είναι δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.