Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Και εγενετο αυτο που φοβομουν...

Προμηθευτης κουφωματας μου δινει προσφορα για ενεργειακο κουφωμα με διπλα τζαμια με επιστρωσεις low-e κλπ...

Μου δινει και τα ακριβη Uw του καθε κουφωματος στην προσφορα, τα περναει, μου κοβει τα δελτια και φτανει η στιγμη των πιστοποιητικων...

 

Αρνειται να μου δωσει το πως προεκυψαν τα Uw του καθε κουφωματος, μου δινει μονο ενα για μια διασταση που δε χρησιμοποιησαμε ποτε, δε μου δινει πιστοποιητικο για το Uf και μου δινει ο αθεοφοβος πιστοποιητικο CE για τα τζαμια με Ug=2.7W/m2K του απλου 4-16-4

 

Και φυσικα το κουφωμα ηταν ενα απλο PVC βουλγαρικο με απλο τζαμακι που το χρεωσε ενεργειακο.

 

Βρε ΜΛΚ με περικεφαλαια, θελεις να κανεις τη λαμογια σου ως γνησιος Ελληναρας που εισαι, τουλαχιστον δωσμου τα σωστα πιστοποιητικα μην την ψυλλιαστω...

Ετσι το ρουφιανεψα στον ιδιοκτητη και εγινε της .......... το μαγγαλι...

Αρον αρον τρεχει να βγαλει τα τζαμια απο τα κουφωματα για να μου τα αλλαξει....

 

Δεν ηξερε με ποιον εμπλεκε μαλλον :mrgreen:

 

πιπέρι...

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν παρέλαβε ο πελάτης τα κουφώματα τα διακριτικά στοιχεία πάνω τους δεν ανέφεραν αν ήταν Dual, Low-e , αν είχαν αδρανές αέριο; Απο το εργοστάσιο εννοώ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω έγκριση δαπανών υπαγωγής όπως υποβλήθηκε. Σύμφωνα με το έντυπο παρεμβάσεων και την έγκριση θα αντικατασταθούν κουφώματα και θα τοποθετηθεί αντλία θερμότητας.

Ο δικαιούχος τώρα δε τη παλεύει και δε θέλει να τοποθετήσει την αντλία αλλά αντί αυτής κλιματιστικά που θα πληρώσει ο ίδιος.

Υποψιάζομαι πως η ενεργειακή αναβάθμιση του 30% επιτυγχάνεται και κατ’ αυτό τον τρόπο καθότι θα ανέβω κατηγορία αυτοματισμών Β αλλά με παρεμβάσεις που είναι εκτός προγράμματος.

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, να προχωρήσω μόνο με τα κουφώματα;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ναι εφόσον από το δεύτερο πιστοποιητικό προκύπτει η επιθυμητή αναβάθμιση. Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς. Όπως επίσης πιστεύω πως δε θα καθίσει να ελέγξει και κανείς πώς προέκυψε η αναβάθμιση. Εσύ θα ζητήσεις λιγότερα λεφτά και η δουλειά θα γίνει οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης που νοικιάζει την κατοικία του, στην αίτηση που κάνουμε, στο πεδίο "Χρήση κατοικίας ως" ως τί τη βάζουμε; Ξέρω σίγουρα ότι δεν είναι Κύρια κατοικία, αλλά δεν ξέρω πως να τη βάλω γιατί δεν μπορώ να βρω κάποιον χαρακτηρισμό στο Ε2. Γνωρίζει κανείς τί κάνουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις όλες οι σοβαρές εταιρείες πέρα απο τα διακριτικά της σε μορφή ταινίας με το brand, πάνω στο τζάμι οφείλουν να αναγράφουν το είδος της υάλωσης το αέριο αν υπάρχει και όλα τα λοιπά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανλίες θερμότητας αέρα-αέρα νομίζω δεν είναι επιλέξιμες (ψάξε σε παλαιότερα posts) οπότε πρόσεξε γιατί στο τέλος θα ζητήσει αναλυτικά η τράπεζα τις παρεμβάσεις και όλα τα συνοδευτικά, πιστοποιητικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.