Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

το εάν "τελειώνει" το Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον νομίζω ότι είναι δουλειά του Υ.Π.Ε.Κ.Α. να εκδίδει τέτοιες ανακοινώσεις. Μήπως πρόκειται για τραπεζικό κολπάκι; Μήπως Συνάδελφε Tasxan αναφέρεσαι στη γνωστή Τράπεζα με τους Συμβούλους, τις προσχηματικές επικλήσεις για καθυστέρηση των εξοφλήσεων και τις εν γένει παγαποντιές ; 

Το τελευταίο άρθρο που βρήκα και αφορά το ζήτημα είναι το κάτωθι:

"Ξεπαγώνει το «Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον»-Χαμηλότερες επιδοτήσεις αλλά για περισσότερους, η εισήγηση ΥΠΑΝ

Επανεκκίνηση από το νέο έτος για το πρόγραμμα «Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον» με λιγότερα χρήματα από το προηγούμενο αλλά για περισσότερους δικαιούχους.
 
Μέχρι σήμερα έχουν εξασφαλισθεί 350 εκατ. ευρώ από το νέο ΕΣΠΑ, σύμφωνα με τα όσα ανέφερε προ ημερών στο συνέδριο του Ελληνοαμερικανικού Επιμελητηρίου, ο υπουργός Ενέργειας Γιάννης Μανιάτης, προκειμένου το πρόγραμμα να συνεχιστεί, το οποίο δεν αποκλείεται να συνοδευθεί και από φοροαπαλλαγές.
 
Από την πλευρά του, το υπουργείο Ανάπτυξης εισηγείται για το νέο πρόγραμμα να μειωθούν τα ποσοστά επιδοτήσεων του παλαιού ώστε να ωφεληθούν όσο το δυνατόν περισσότερα νοικοκυριά. Με τον τρόπο αυτό θα καταστεί εφικτό να καλυφθούν οι εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης για 45.000 νοικοκυριά (αλλαγή κουφωμάτων, μονώσεις, σκιάσεις κ.λπ.) έναντι μόνο 25.000 σε περίπτωση που τα ποσοστά παραμείνουν τα ίδια. «Η πρότασή μας έχει σκοπό να ωφεληθούν όσο το δυνατόν περισσότερα νοικοκυριά με όσο το δυνατόν πιο δίκαιη κατανομή» όπως δήλωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος.
 
Θα εξοφληθούν
 
Την ίδια ώρα, η κυβέρνηση δεσμεύεται ότι έως το τέλος του έτους θα έχουν εξοφληθεί και οι 13.500 δικαιούχοι του προηγούμενου προγράμματος και κατά συνέπεια θα πάρουν τα χρήματά τους και οι επαγγελματίες της οικοδομής, πολλοί εκ των οποίων διαμαρτύρονται ότι δεν έχουν ακόμη εξοφληθεί.
 
Αναφορικά με τα χαρακτηριστικά του νέου προγράμματος, η εισήγηση του υπουργείου Ανάπτυξης μιλά για μείωση στο ανώτατο ύψος επιδότησης για τη χαμηλή εισοδηματική κατηγορία στο 55% των ενεργειακών εργασιών από 70% που ήταν στο παλαιό πρόγραμμα. Αντίστοιχα, προβλέπει η επιδότηση στη μεσαία εισοδηματική ομάδα να γίνει 25% (από 35%) και στην υψηλή εισοδηματική κατηγορία να μειωθεί κάτω του 15% που ήταν αρχικά.
 
Υπό αυτές τις συνθήκες θα καταστεί εφικτό να επιδοτηθούν οι ενεργειακές εργασίες για τουλάχιστον 45.000 νοικοκυριά. Αν τα ποσοστά παρέμεναν τα ίδια τα διαθέσιμα κεφάλαια θα κάλυπταν περίπου τους μισούς, σύμφωνα με την εισήγηση του ΥΠΑΝ.
 
Οι δικαιούχοι
 
Το νέο πρόγραμμα θα απευθύνεται σε ιδιοκτήτες κτιρίων που διαθέτουν οικοδομική άδεια, βρίσκονται σε περιοχές με τιμή ζώνης έως 2.100 ευρώ/τ.μ. (εκτός απροόπτου το όριο αυτό παραμένει), χρησιμοποιούνται ως κατοικία, οι κάτοχοί τους πληρούν συγκεκριμένα εισοδηματικά κριτήρια και είναι χαμηλής ενεργειακής κατηγορίας.
 
Οι επιλέξιμες δαπάνες θα παραμείνουν οι ίδιες (αντικατάσταση κουφωμάτων όπως πλαίσια και υαλοπίνακες, συστήματα σκίασης, τοποθέτηση θερμομόνωσης, αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης, παροχής ζεστού νερού κ.ο.κ.), ενώ το νέο πρόγραμμα θα επιχειρηθεί να είναι λιγότερο γραφειοκρατικό. Όσοι εντάχθηκαν στο παρελθόν σε αυτό, γνώρισαν από πρώτο χέρι τι θα πει γραφειοκρατία, καθώς απαιτούνταν κατά μέσον όρο 10 μήνες από την ημέρα έγκρισης μιας αίτησης μέχρι και την αποπληρωμή του προμηθευτή των υλικών και των συνεργείων. Στόχος είναι το δεκάμηνο να συμπτυχθεί σημαντικά.
 
Τα κεφάλαια
 
Όσο για τα κεφάλαια, τα 350 εκατ. ευρώ προέρχονται από τις εξής πηγές: τα 211 εκατ. ευρώ εξασφάλισε το ΥΠΑΝ με «εμπροσθοβαρή τρόπο» από το ΕΠΑνΕΚ, το επιχειρησιακό πρόγραμμα του υπουργείου Ανάπτυξης για την περίοδο 2014-2020. Επιπλέον 50 εκατ. ευρώ θα προέλθουν από τα προγράμματα των 13 Περιφερειών της χώρας, ενώ άλλα 90 εκατ. ευρώ αφορούν επιστροφές στο Ταμείο Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον από τις επιχορηγήσεις που δόθηκαν στη διάρκεια του παλαιού προγράμματος για την επιδότηση επιτοκίου των τραπεζικών δανείων.
 
Φοροαπαλλαγές
 
Στο μεταξύ φοροαπαλλαγές για ενεργειακές επενδύσεις σε κτίρια προβλέπει τροπολογία που έχει ετοιμάσει το υπουργείο Περιβάλλοντος και η οποία βρίσκεται υπό συζήτηση με το υπουργείο Οικονομικών και την τρόικα.
 
Η τροπολογία προβλέπει μείωση από το φόρο 10% της δαπάνης για ενεργειακές επενδύσεις, με ανώτατο όριο δαπάνης τα 15.000 ευρώ. Δηλαδή η μέγιστη έκπτωση θα είναι 1.500 ευρώ. Η πρόταση προβλέπει ότι οι επενδύσεις που θα είναι "επιλέξιμες" αφορούν από αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με φυσικού αερίου, θερμομόνωση, μέχρι τοποθέτηση ηλιακών συλλεκτών, κοκ.
 
(Γ. Φιντικάκης, ΤΑ ΝΕΑ, 9/12/2014)"

Και ας μην ξεχνάμε ότι υφίσταται και η υποχρέωση διασφαλίσεως κατασκευής νέων κτηρίων με σχεδόν μηδενική κατανάλωση ενεργείας και καταστρώσεως εθνικού σχεδίου για τη γενικοτέρα αύξηση των κτηρίων με σχεδόν μηδενική κατανάλωση ενεργείας (nearly zero energy consumption buildings), δυνάμει της Οδηγίας 2010/31/ΕΕ. Οπότε η ανάγκη δημιουργίας κινήτρων για ενεργειακή αναβάθμιση συνεχίζει να υφίσταται. Είναι το επόμενο βήμα μετά την ολοκλήρωση ικανοποιήσεως των απαιτήσεων της Οδηγίας 2002/91/ΕΚ, όπου η χώρα μας έχει καθυστερήσει δραματικά.
Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Συμφωνούμε ότι είναι δουλειά του ΥΠΕΚΑ, αλλά και πέρσυ από τις τράπεζες το μάθαμε.

Δεν υπήρξε ποτέ επίσημη ανακοίνωση. (Αν και μεταξύ μας, νομίζω ότι τότε δεν ανεστάλη για όλους)

 

2. Διάβασα κι εγώ αυτή την ανακοίνωση που μιλάει για επανεκκίνηση, παλιό και νέο πρόγραμμα. Ενώ επίσημα δεν έχει λήξει.

 

3. Το άκουσα και από τις τέσσερις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Έμαθα ότι πριν κάνα μήνα πληρώθηκαν οι προμηθευτές μου (κουφωματάδες, τεντάδες) τους οποίους είχα εξοφλήσει ένα χρόνο πριν- όταν δλδ έγινε η εγκατάσταση των συστημάτων- κι έδωσα όλο το ποσό διότι αλλιώς δεν αναλάμβαναν τη δουλειά.. Στα χέρια μου έχω μόνο ιδιωτικά συμφωνητικά που πιστοποιούν ότι θα πάρω πίσω τα χρήματα την επόμενη κιόλας μέρα. Η μια επιχείρηση έχει κλείσει κ ο λογαριασμός τους τελεί υπό δέσμευση, κι η άλλη πάει από αναβολή σε αναβολή διότι λένε "δεν βλέπουμε το ποσό στο λογαριασμό μας". Ήδη έχω απευθυνθεί σε δικηγόρο για να βρω το δίκιο μου, αν τελικά το βρω, . Οπότε παιδιά πολύ προσοχή, σίγουρα το πρόγραμμα χρηματοδοτικά κάπου πάσχει, και τους επαγγελματίες κατανοώ γιαυτό αποφάσισα να τους προπληρώσω, και την δύσκολη εποχή, αλλά κι εγώ έχω εμφανιστεί να πληρώνω 2 φορές έργο για το οποίο όφειλα να επιδοτηθώ.. βρείτε το λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό κι εγώ έψαξα και βρήκα προμηθευτές και συνεργεία που δέχτηκαν να προχωρήσουν μόνο με την προκαταβολή.

Κουράγιο...

Τι σου είπε ο δικηγόρος σε πρώτη φάση; Υπάρχει ελπίδα με τα συμφωνητικά;

 

Για τους άλλους που δε βλέπουν το ποσό, ζήτα από την τράπεζα κάποια 'απόδειξη'.

Link to comment
Share on other sites

 

 

φίλε μου tasxan206 η δικηγόρος είπε να πάμε σε αγωγή κατευθείαν, διότι είναι κοντινό το κόστος με αυτό του εξώδικου, αλλά και επίσης θα είναι σαφώς πιο ηχηρό το μήνυμα μου απέναντί τους -και συμπληρώνω εγώ ότι σε δικαίωσή μου στο δικαστήριο θα επωμισθούν κ το σύνολο των δικαστικών εξόδων- επίσης το σημαντικό είναι να μηνύσουμε για υπεξαίρεση  τον διαχειριστή της εταιρίας κ όχι την ίδια την εταιρία γιατί δε φαίνεται να βγάζουμε άκρη αλλιώς. 

 

Όσον αφορά την εθνική τράπεζα tasxan206, η υπάλληλος που είναι υπεύθυνη για το πρόγραμμα μου έδωσε άτυπα (προφορικά) τα στοιχεία των καταθέσεων τους (ημ/νια, αρ. λογ., ποσά) και ισχυρίζεται ότι δεν μπορεί να μας τα δώσει ούτε επίσημα γτ είναι προσωπικά δεδομένα λέει, και γτ η τράπεζα ούτως ή άλλως δεν είναι αυτή που πληρώνει αλλά απλά διαχειρίζεται. Οπότε για τον Β' προμηθευτή ακόμα προβληματίζομαι.. Δυστυχώς έχω απογοητευθεί 1000 φορές να μην έμπαινα στο προγραμμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

με ενημέρωσαν από το ΥΠΕΚΑ ότι ο ενεργειακός επιθεωρητής στα πλαίσια της παρεμβάσεως αναβάθμιση συστήματος θερμάνσεως με εγκατάσταση ατομικού επιτοιχίου λέβητος αερίου απαγορεύεται να εκπονήσει τη μελέτη φυσικού αερίου. Το αυτό ισχύει και για τη νέα κατανομή δαπανών θερμάνσεως. Και έχω περίπτωση που έχω κάνει τη μελέτη αερίου και δεν έχω εκδόσει το πιστοποιητικό (1ο προ παρεμβάσεων). Θα πρέπει να απευθυνθώ επομένως σε κάποιο Συνάδελφο τώρα. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς ; 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι..? Είναι στα ασυμβίβαστα. Αφού έκανες μελέτη, δεν ήξερες ότι δεν μπορείς να κάνεις ΠΕΑ? 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι Συνάδελφοι,

 

τί περιλαμβάνεται και τί δεν περιλαμβάνεται στη δαπάνη "3.Β.Ατομικός (επιτοίχιος) καυστήρας-λέβητας: έως 5.000 €" ?

 

α) Δαπάνη εσωτερικής εγκαταστάσεως Φ.Α. (από μετρητή έως το λέβητα) | Δίκτυο Φ.Α.
β) Δαπάνη συνδέσεως λέβητα με ηλιακό | Δίκτυο ΖΝΧ
γ) Δαπάνη δικτύου θερμάνσεως (από λέβητα μέχρι τις τερματικές μονάδες) | Δίκτυο Θερμάνσεως

Περιλαμβάνεται και η δαπάνη του λέβητος καθώς και αυτοματισμοί, κυκλοφορητές, καμινάδα και δεν περιλαμβάνεται η δαπάνη των τερματικών μονάδων.

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι πετρέλαιο, δε περιλαμβάνεται ούτε η δεξαμενή...

 

edit

α) Θεωρώ ότι δεν περιλαμβάνεται. Αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλο κόστος. Ακόμα και 20μ να είναι.

β) Ναι

γ) Ναι

Edited by tasxan206
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.