Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πάνο αν ισχύει αυτό που λες, ότι η παρέμβαση 3Γ αφορά κ σε νέες εγκαταστάσεις θέρμανσης (κ γω αυτό νομίζω), τι περιλαμβάνουν οι αυτοματισμοί; Τι πρέπει να τοποθετήσεις για να δικαιούσαι τα χρήματα; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Panos-vicious, στις αρχές του προγράμματος (Μάϊος 2011 αν θυμάμαι καλά), σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το helpdesk (δυστυχώς δεν έχω γραπτή απάντηση), μου απάντησαν ότι η παρέμβαση 3Γ αφορά αναβάθμιση παλαιών εγκαταστάσεων.

Το δικαιολόγησαν παραπέμποντάς με στον οδηγό του προγράμματος στην περιγραφή των κατηγορίών 3Α και 3Β (για νέες εγκαταστάσεις), όπου μεταξύ άλλων αναφέρει ότι :

"....Η εγκατάσταση / αντικατάσταση αφορά στον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό του λεβητοστασίου στο σύνολό του και του δικτύου διανομής (αυτοματισμοί, κυκλοφορητές, καμινάδα, αντικατάσταση ή μόνωση σωληνώσεων, κλπ.)....".

Μου αναφέρθηκε ότι στον όρο αυτοματισμοί περιλαμβάνονται και οι αυτοματισμοί της κατηγορίας 3Γ.

Μου φάνηκε τότε λογικό , γιατί διαβάζοντας και την περιγραφή της κατηγορίας 3Γ μεταξύ άλλων αναφέρει π.χ. και τους θερμοστάτες χώρου, που θεωρώ ότι είναι βασικός εξοπλισμός για μια νέα εγκατάσταση των κατηγοριών 3Α και 3Β.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

nick, για να σου απάντησαν έτσι, κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μας τους πτωχούς. Βέβαια, καλό θα ήταν να διευκρινίζονταν αυτό ξεκάθαρα μέσα στον οδηγό του προγράμματος, αλλά ...στην Ελλάδα είμαστε, οπότε η τσαπατσουλιά είναι δεδομένη.

Απλά, μου φαίνονται λίγα τα λεφτά για κομπλέ νέα εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Για αντικατάσταση κουφωμάτων με εξοικονομώ

υπάρχει ελάχιστη απαίτηση στο Uw του νέου

κουφώματος που θα βάλουμε,

ανάλογα με την περιοχή;;

 

πχ Uw < 3,2 ή κάτι τέτοιο;

Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Για αντικατάσταση κουφωμάτων με εξοικονομώ

υπάρχει ελάχιστη απαίτηση στο Uw του νέου

κουφώματος που θα βάλουμε,

ανάλογα με την περιοχή;;

 

πχ Uw < 3,2 ή κάτι τέτοιο;

 

όχι ... γενικότερα δεν υπάρχει περιορισμός παρά μόνο το σύνολο να εξασφαλίζει 30% εξοικονόμηση ενέργειας

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα τη βοήθειά σας

 

Ιδιοκτήτης αναμένει την απόφαση ΕΤΕΑΝ για υπαγωγή (έχει φύγει δηλαδή λογικά τον Οκτώβριο από Τράπεζα)

 

Το σενάρια περιλαμβάνει "Κουφώματα + Μόνωση Δώμα + Επίτοιχος Φ.Α. με αυτοματισμούς"

 

Αποφασίζει τώρα να πάει για τον "Επίτοιχο με αυτοματισμούς" με το 60% μέσω ΕΠΑ.

 

Κάνω δοκιμή  για Β ΠΕΑ και βλέπω ότι με σενάριο "Κουφώματα + Μόνωση Δώμα", έχει το 30% του Κ.Α. ( στο Α ΠΕΑ είχε πολύ μεγαλύτερη προφανώς εξοικονόμηση, λόγω και Θέρμανσης)

 

Οπότε, εάν πάρει την Υπαγωγή από ΕΤΕΑΝ ( αν και έχουν παγώσει τα πράγματα), θα ζητήσει προκαταβολές των δύο αυτών επεμβάσεων και ΟΧΙ της ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ.

 

Α περίπτωση

Όταν θα γίνει οριστικά το Β ΠΕΑ, μπορεί να έχει τελειώσει με την τοποθέτηση Θέρμανσης μέσω ΕΠΑ (και αυτό ολίγον παγωμένο)

 

Τελικά δηλαδή, θα βγει ένα Β ΠΕΑ και ένα τελικό Παράρτημα Εκταμίευσης Εξοικονομώ, που θα έχει την ίδια εξοικονόμηση ( το μεγάλο % του Κ.Α.) αλλά με τα λιγότερα χρήματα που εκ των υστέρων ζήτησε να εκταμιευθούν.

 

Βάσει αυτών, το ΕΤΕΑΝ δε μπορεί να ερευνήσει την παράμετρο τουλάχιστον του 30% του κ.Α για τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ λιγότερα χρήματα που εκταμιεύει τελικά, παρά μόνο βλέπει τη μεγάλη εξοικονόμηση, που είχε και το Α ΠΕΑ

 

Βλέπετε ότι θα γίνει δεκτή Οριστικά στη Β φάση αυτή η ένταξη από ΕΤΕΑN ;

 

B περίπτωση.

Έάν δεν έχει γίνει η θέρμανση μέχρι την έδοδη Β ΠΕΑ του Εξοικονομώ, τότε τα υποβληθέντα θα είναι πιο εύκολα κατανοητά για το ΕΤΕΑΝ (λιγότερα χρήματα και λιγότερο ποσοστό εξοικονόμησης Κ.Α. αλλά πάντα πάνω από 30%). Αλλά τελικά η κατοικία θα μείνει με ένα ΠΕΑ χειρότερης ενεργειακής κατηγορίας κατά τη Β φάση Εξοικ. , αφού ακόμα η Θέρμανση θα εκκρεμεί.

 

 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ;

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@ kioanni Όχι.

 

@ kertesz Δε υπάρχει 'μεγάλη δαπάνη = μεγάλη εξοικονόμηση'.

Με καμία από τις δύο περιπτώσεις δε θα έχεις πρόβλημα.

Edited by tasxan206
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει και άλλες παρεμβάσεις (ηλιακό και δύο τρια παράθυρα) που πιθανότατα θα αναβαθμίσουν το σπίτι...

ο ηλιακός και μόνο αρκεί συνήθως για να ανέβεις κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.