Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό τζάκι : β.α. δικτύου & τερματικών


tetris

Recommended Posts

Τα καυσαέρια τα κάνει μούστο :smile: .

 

Τελικά η επαφή με την ΕΥΕΠΕΝ σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθά πολύ.

Περιμένουμε Γιάννη τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε inzaghi δεν υπάρχει περίπτωση να καίει πετρέλαιο θέρμανσης και να μην έχει καπνοδόχο.

Μάλλον κάπου είναι κρυμένη και δεν την πρόσεξες.

Έχεις πέσει πίσω από φορτηγό σε ανηφόρα?

Πόση ώρα αντέχεις?

Φαντάσου την εξάτμισή του μέσα στο σπίτι σου.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη καπνοδοχο φαινεται να εχει μονο η δεξαμενη πετρελαιου εξω.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο.

Γενικα θα σας ανεβασω φωτογραφιες του χωρου, να δειτε και πειτε μου εσεις αν βλεπετε πουθενα καπνοδοχο

Τωρα αν εκανε καμια greek patenta μεσα στη δεξαμενη και η καυση γινεται εκει, δε γνωριζω να σας πω

 

οριστε οι φωτογραφιες, δειτε με τα ματια σας

post-47080-0-91000900-1368111466_thumb.jpg

post-47080-0-32396100-1368111489_thumb.jpg

post-47080-0-53186000-1368111505_thumb.jpg

post-47080-0-40770900-1368111525_thumb.jpg

post-47080-0-08500700-1368111545_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη καπνοδοχο φαινεται να εχει μονο η δεξαμενη πετρελαιου εξω.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο.

Γενικα θα σας ανεβασω φωτογραφιες του χωρου, να δειτε και πειτε μου εσεις αν βλεπετε πουθενα καπνοδοχο

Τωρα αν εκανε καμια greek patenta μεσα στη δεξαμενη και η καυση γινεται εκει, δε γνωριζω να σας πω

 

οριστε οι φωτογραφιες, δειτε με τα ματια σας

Αγαπητέ συνάδελφε αποτι βλέπω στην 2η φωτό αυτή ειναι σόμπα που χρησιμοποιούσαν παλιότερα. 

Κάνει καύση όπως σου είχα ξαναπεί. Έχει καμινάδα (αλλά δεν φαίνεται) η ισχύς ειναι περίπου 15KW συν

4KW περίπου που αποδίδει η ίδια σόμπα, έχει μοτέρ για τον αέρα καύσης, και κυκλοφορτή.

Θα πάρεις β.α,=0,5

Link to comment
Share on other sites

Αν υφισταται καμιναδα, θα πρεπει να βρισκεται μεσα στο επενδεδυμενο κομματι πριν το επιπλο, που φαινεται στη φωτογραφια.

Το περασα για τοιχειο. Και να το χτυπησω δεν ακουγεται κατι λογω της πετρινης επενδυσης του απο μπροστα.

Οποτε ενδεχομενως να ειναι εκεινο το τμημα ανεβασια για καμιναδες απο σομπες σε παλιες εγκαταστασεις παλαιοτερων κατοικιων.

 

Ο μηχανικος της ΕΥΕΠΕΝ μου ειπε πως τα σεναρια ειναι τρια

α. Να το θεωρησω τοπικη μοναδα υγρου καυσιμου με πετρελαιο και 100% αποδοση λογω του οτι ειναι εσωτερικου χωρου, κατι που πριμοδοτει το ακινητο

β. Να θεωρησω θερμανση ΚΑ λογω του οτι η υπαρχουσα, ελλειψει καμιναδας, ειναι επικινδυνη και επιβλαβης για την υγεια.

γ. Να θεωρησω ενεργειακη σομπα με αποδοση 50% αλλα με τι καυσιμο? Ανοικτη εστια καυσης με πετρελαιο καυσιμο δεν οριζεται. Τοπικη μοναδα υγρου καυσιμου με 50%? Δεν ξερω, μπερδευτηκα

 

Παντως το καλωδιο στο βαθος που κρεμεται, κουμπωνει στην πριζα για να δουλεψει η πατεντα!

post-47080-0-52018300-1368121164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα συστήματα λειτουργούσαν ως μονάδες παραγωγής ζεστού νερου (Ολλανδικής προέλ) που συνδ΄έονταν

 

με θερμ. σώματα. Είχαν πέραση γιατι το πετρέλαιο ήταν φθηνό, η σόμπα απέδιδε η ίδια θερμότητα και φαινόταν και

η φλόγα στον χώρο. Ο υδραυλικός δεν έκανε καμμία μετατροπή σε αυτή την σόμπα της φωτό.

Θα τα πάρεις όπως σου είπα. Ανοικτή εστία, καύσιμο πετρέλαιο ( τα παίρνει το ΤΕΕΚΕΝΑΚ)  β.α=0,5 κλπ

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με εκπλησσουν οι εξειδικευμενες γνωσεις σου πανω στο αντικειμενο

Απο που γνωριζεις αυτες τις σομπες?

Μηπως θα μπορουσες να μου περιγραψεις τη λειτουργια τους εν ολιγοις?

Καπου κρυμμενος θα πρεπει να υπαρχει και καποιος κυκλοφορητης, λογικα, οπως επισης και η καπνοδοχος.

 

Και ειναι ακριβως οπως περιγραφεις, στο θαλαμο φαινεται μια φλογιτσα αλλα δε ζεσταινεται ο χωρος απο αυτον, απο τα θερμαντικα σωματα θερμαινεται.

 

Η καυση που γινεται ακριβως? Μεσα στο θαλαμο?

Και να υποθεσω παραγει και ΖΝΧ, εξ ου και το Boiler στο παταρι, right?

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, μεχρι τωρα, ελπιζω να μου λυσεις τις αποριες

 

+1 απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Με εκπλησσουν οι εξειδικευμενες γνωσεις σου πανω στο αντικειμενο

Απο που γνωριζεις αυτες τις σομπες?

Μηπως θα μπορουσες να μου περιγραψεις τη λειτουργια τους εν ολιγοις?

Καπου κρυμμενος θα πρεπει να υπαρχει και καποιος κυκλοφορητης, λογικα, οπως επισης και η καπνοδοχος.

 

Και ειναι ακριβως οπως περιγραφεις, στο θαλαμο φαινεται μια φλογιτσα αλλα δε ζεσταινεται ο χωρος απο αυτον, απο τα θερμαντικα σωματα θερμαινεται.

 

Η καυση που γινεται ακριβως? Μεσα στο θαλαμο?

Και να υποθεσω παραγει και ΖΝΧ, εξ ου και το Boiler στο παταρι, right?

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, μεχρι τωρα, ελπιζω να μου λυσεις τις αποριες

 

+1 απο μενα

Κάποτε έδωσα αγώνα να μην τις βάζει ο κόσμος. Μετά το δίπλωμα του Πολυτεχνείου, το μεταπτυχιακό και την

θητεία μου στην βιομηχανία ασχολήθηκα με θερμάνσεις κλπ. Επειδή είδα τι πρόσφεραν οι τότε καυστηρατζήδες

αποφάσισα και αγόρασα τα όργανα και έγινα και καυστηρατζής.

Αυτή η σόμπα κάνει την καύση μέσα στον θάλαμο αλλά όχι με τον κλασσικό πιεστικό καυστήρα αλλά με ελεύθερη

ροή γιαυτο έχει στην δεξαμενή εξαέρωση και η σωλήνα πετρελαίου κλίση,

Ο κυκλοφορήτής ειναι μέσα στην σόμπα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.