Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη ιδιοκτησία και Ν. 4014 / 2011


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για μια περίπτωση που έχω και δε βρίσκω άκρη.

Σε οικόπεδο με κάθετη ιδιοκτησία (με ποσοστά 55 % και 45% έπί του οικοπέδου ο κάθε ιδιοκτήτης αντίστοιχα) έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για τριόροφο κτίσμα καταστημάτων.

Στην άδεια φαίνεται ένα κτίσμα, το οποίο χωρίζεται σε κάθε όροφο (πάνω στη γραμμά της κάθετης) με ένα τοίχο ο οποίος ουσιαστικά χωρίζει τον κάθε όροφο σε δύο καταστήματα και υπάρχει διαφορετική είσοδος για κάθε κατάστημα. Δηλαδή οι δύο κάθετες δεν επικοινωνούν.

Στην πράξη όμως ο τοίχος αυτός δεν υπάρχει και κάθε όροφος έχει γίνει ένα ενιαίο κατάστημα.

Εγώ τώρα καλούμαι να τακτοποιήσω η / χ που έχουν κλείσει (και από τη μεριά εκείνου που έχει το 55 % και από τη μεριά εκείνου που έχει το 45 %), ένα μηχανολογικό όροφο που έχει μετατραπεί και αυτός σε κατάστημα και φυσικά τη συνένωση, δλδ τον τοίχο που δεν υπάρχει.

Μιλώντας με το ΥΠΕΚΑ μου λένε να το βάλω όλο σε μία δήλωση με συναίνεση των δύο συνιδιοκτητών, διότι η τακτοποίηση αφορά ένα κτίσμα το οποίο έχει ανεγερθεί με μία άδεια και με τη μή ύπαρξη του τοίχου ο κάθε όροφος έχει μετατραπεί σε οριζόντια ιδιοκτησία.

Μιλώντας με συμβολαιογράφους μου λένε ότι αυτό δεν είιναι σωστό και θα χρειαστούν δύο φάκελοι, ένας για κάθε κάθετη ιδιοκτησία στους οποίος ο καθένας θα δηλώσει τις αυθαιρεσίες που είναι από τη μεριά του. Γιατί αν θέλει ο ένας από τους δύο να μεταβιβάσει το ποσοστό του θα πρέπει να έχει βεβαίωση για την κάθετη ιδιοκτησία του.

Οπότε αν κάνω δύο φακέλους θα πρέπει να βάλω στον καθέναν 1) τους η / χ που είναι στη μεριά του 2) το μηχ/κό που έχει μετατραπεί σε κατάστημα και 3) μία διαμερισμάτωση για τη συνένωση.

Ποιό από τα δύο είναι το σωστό?

Η βεβαίωση λέέι "Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία)......" και εγώ έχω κάθετες, οπότε μου φαίνεται πιο σωστό να κάνω δύο φακέλους, μία για κάθε κάθετη.

Εσείς τι λέτε?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ελενη,

πολυ σωστα,

καθε οριζοντια ή καθετη ιδιοκτησια

τακτοποιει μονη της τα δικα της, χωρις την συναινεση αλλου

 

Για την συνενωση...

δεν εχεις διαμερισματωση οροφου

Διαμερισματωση θα ειχες αν ενα μεγαλωνε και ενα μικραινε σε σχεση με την ΟΑ...

 

αυτο που εχεις ειναι συνενωση ιδιοκτησιων του ιδίου κτηριου [εννοει απο πολεοδομικη αποψη...οι ιδιοκτησιες δεν αλλαζουν...

παραμενουν ως εχουν κατα εμβαδον, θεση και χιλιοστα...γι αυτο και καθε μια τακτοποιειται ανεξαρτητα...]

το πας με το 23 παρ. 5 του ΝΟΚ

 

ή... με καθαιρεση τοιχοποιιας....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη.

Και εγώ καθαίρεση τοιχοποιίας θεωρώ ότι είναι το σωστό να βάλω...αλλά η συμβολαιογράφος μου είπε ότι θα έχει θέμα με τη μεταβίβαση, πράγμα που μου φαίνεται άκυρο...τρέχα γύρευε όμως με αυτά που λένε οι συμβολαιογράφοι...

όπως και να χει οι κάθετες έχουν ένα θεματάκι σε ότι αφορά τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

τι θεμα θα εχει με την μεταβιβαση...????

Καθε μια ιδιοκτησια πωλειται ξεχωριστα...

 

Οταν θα πουληθει η μια θα πουληθει με τα τμ που εχει + τυχον τακτοποιημενα Η/Υ

και θα γινει μνεια οτι εχει γινει καθαιρεση τοιχου...εχει δηλωθει

ή εχει εκδοθει ΟΑ -έγκριση με το 23 του ΝΟΚ...

 

υγ

δεν βλεπω τι "θεματακι" εχουν οι καθετες σε σχεση με τον 4014...

καλη συνεχεια

 

δεν ειπαμε για τον μηχανολογικο οροφο...φανταζομαι πως και αυτος ηταν χωρισμενος και ενωθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

Νομίζω πως εδώ υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Οι κάθετες συστήνονται για να κατασκευαστούν ανεξάρτητα κτίρια (στατικά και λειτουργικά).

Απο τη στιγμή που η άδεια εκδόθηκε (κακώς) για ενιαίο κτίριο, θεωρώ ότι οι κάθετες καταργήθηκαν (τοις πράγμασι, όπως λέτε οι νομικοί).

Άρα, προέχει η νομική επίλυση του θέματος (κατάργηση καθέτων & σύσταση οριζοντίων).

Link to comment
Share on other sites

σωστη η αρχικη προσεγγιση,

 

πλην δυο-διώροφες- μεζονετες με κοινη τοιχοποιία

και ανεξαρτητη εισοδο...

αποτελουν "καθετες..."

 

Θα μπορουσαν να ειχαν συστησει μονον οριζοντια...

προτιμησαν και την καθετη, επειδη ειχαν ανεξαρτητη εισοδο, Η/Μ ασσανσερ κλπκλπ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα σε όλους, έχω άδεια που εκδόθηκε το 1990 για ανέγερση συγκροτήματος 5 διώροφων κατοικιών σε ένα οικόπεδο. για το καθένα από τα κτίσματα είχε συνταχθεί το 1990 " προσύμφωνο πώλησης κάθετης ιδιοκτησίας", όπου ο κάθε ένας από τους 5 ιδιοκτήτες πήρε και χιλιοστά από το οικόπεδο που αναλογούν στο κτίσμα του.

ήρθε η ώρα πλέον να κάνουν μετά από 23 χρόνια τα οριστικά συμβόλαια. οι 4 όμως από τις 5 κατοικίες, έχουν αυθαιρεσίες υπέρβασης δόμησης.

1)βάση του "προσύμφωνου της πώλησης κάθετης ιδιοκτησίας" , εγώ μπορώ να κάνω 4 ξεχωριστές δηλώσεις τακτοποίησης αυθαιρέτου( με βολεύει αυτό γιατί κάποιοι θέλουν να μπουν στη ρύθμιση, ενώ κάποιοι άλλοι όχι) ή θα πρέπει να γίνουν όλα σε μία δήλωση?

2)αν τελικά γίνονται ξεχωριστές δηλώσεις, για κάθε μια δήλωση θα χρειάζεται και Υ.Δ συναίνεσης από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες? ( το ρωτάω, γιατί οι υπερβάσεις δόμησης αναφέρονται σε ένα οικόπεδο με 5 ιδιοκτήτες)

3)στο γεωγραφικό εντοπισμό κάθε δήλωσης αυθαιρέτου, βάζω ολόκληρο το οικόπεδο που εκδόθηκε η άδεια, ή μόνο το τμήμα του οικοπέδου που αντιστοιχεί βάση προσυμφώνου κάθετης ιδιοκτησίας , στο προς τακτοποίηση κτίσμα?

4) υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω απόσπασμα εγκυκλίου,έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση.

 

Το οικόπεδο μου είναι κάθετη ιδιοκτησία προ έκδοσης άδειας και αποτελεί το1/5 του όλου οικοπέδου.

Διαγραμμα κάλυψης και τοπογραφικό ΕΓΣΑ κάνω για το τμήμα το δικό μου η για όλο το οικόπεδο;

 

Σε ερώτηση μου στο ΥΠΕΚΑ μου απάντησαν ότι ασχολείσαι μόνο με κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία ξεχωριστά.

Για την εφαρμογή της παρ. 2β του άρθρου 24 στις περιπτώσεις αυτοτελών

ιδιοκτησιών (οριζοντίων ή καθέτων) και σε περίπτωση αδυναμίας τοπογραφικής

αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου, ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα,

κατά τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα που

περιγράφει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία. Ως υποχρεωτικό

στοιχείο επί του τοπογραφικού διαγράμματος καταγράφεται το ποσοστό

συνιδιοκτησίας και η επιφάνεια αποκλειστικής χρήσης που αντιστοιχεί στην

δηλούμενη αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη).

 

Απόψεις;;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό ναι για το κομμάτι της καθέτου.

Διάγραμμα κάλυψης για ολόκληρο το οικόπεδο.

 

Τώρα το πως θα γίνει αυτό, μόνο οι ...."φωστήρες" το γνωρίζουν!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΩΧ

Η δική μου ΟΑ είναι του 1984 και αφορά 3 ανεξάρτητες κατοικίες των 3/5 του όλου οικοπέδου.

Μεταγενέστερα (1988) εξεδώθη άλλη ΟΑ και αφορά τα υπόλοιπα 2/5 σε ενοποιημένη μορφή μιας κατοικίας.

Ο δικός μου φάκελος είναι χαμένος με βεβαίωση πολεοδομίας,ο άλλος φάκελος υπάρχει.

ΕΡΩΤΗΜΑ Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ΔΚ της άλλης άδειας;;;

Αν όχι, στο ΔΚ που πρέπει να κάνω ελέγχω το όλο οικόπεδο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.