Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα υποδείγματα διαγραμμάτων για τη χορήγηση έγκρισης δόμησης


nisorvani

Recommended Posts

όχι δεν είναι εκεί το αστείο.. και γιατί θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν οι συντεταγμένες και γιατί τα τοπογραφικά δεν τα φτιάχνω εγώ αλλά οι αρμόδιοι συνεργάτες.

αστείο μου φάνηκε που οι προδιαγραφές φτιάχτηκαν λες και δεν υπάρχει άλλο κτίριο εκτός από από μονοκατοικία ως πολυκατοικία και οικοπεδάκια των 300 τμ ή άντε εκτός σχεδίου μέχρι 8 στρέμματα με 6-7 κορυφές.

(δες το πλήρες κείμενό μου και θα καταλάβεις πότε άρχισα να γελάω)

γιατί δεν τους αρκεί η τοποθέτηση των συντεταγμένων του περιγράμματος και η εξάρτηση του κτιρίου από αυτές;

δεν σχεδιάζουμε σε κλίμακα;

άσε που η ακρίβεια των χ,ψ σε 2ο δεκαδικό είναι λιγότερο ακριβής!

ο "κανόνας και ο διαβήτης" δεν υποκαθίστανται από την άλγεβρα της δεδομένης ακρίβειας.

 

πριν γελούσα με το ΔΔ (που είναι αρμοδιότητά μου) στο οποίο θέλουν όλη την αρχιτεκτονική μελέτη σε μικρογραφία. γραφειοκρατικές αστειότητες για να μην πω γελοιότητες. και δεν ήταν ο περιττός κόπος για το σχεδιασμό. είναι που για να ελεγχθεί κάτι άλλο (σαν αυτό που περιγράφω) θέλει 10 μεροκάματα της ΥΔΟΜ.

 

 

Διαβασα ολο το κειμενο σου.

Αρα μας λες οτι αν ειναι πολλες οι κορυφες της ιδιοκτησιας, δεν ειναι αναγκη νας τις βαλλουμε επειδη δεν χωρανε και επειδη εχουμε ηδη κανναβο??

Ειναι ακυρο εντελως το σχολιο σου.

Το α και το ω ειναι οι συντεταγμενες των κορυφων, ειτε ειναι 4 ειτε 1004.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sorry, πάλι δεν κατάλαβες (ή δεν διάβασες).. πιο καθαρά δεν μπορώ να το γράψω.

try again

έγραψα

"γιατί δεν τους αρκεί η τοποθέτηση των συντεταγμένων του περιγράμματος και η εξάρτηση του κτιρίου από αυτές;"

 

οι κορυφες της ιδιοκτησίας λέω να μπαίνουν. οι κορυφές των κτιρίων τί χρειάζονται;;;; αν υπάρχει εξάρτηση;;; και μη μου πεις ότι μπορείς να πάρεις συντεταγμένες σε κορυφή υφιστάμενου ή κατασκευαζόμενου κτιρίου με όργανο γιατί θα πετάξω τα GPS από το παράθυρο

 

παρακαλώ λίγο περισσότερη προσοχή κατά την ανάγνωση

Link to comment
Share on other sites

 

οι κορυφες της ιδιοκτησίας λέω να μπαίνουν. οι κορυφές των κτιρίων τί χρειάζονται;;;; αν υπάρχει εξάρτηση;;; και μη μου πεις ότι μπορείς να πάρεις συντεταγμένες σε κορυφή υφιστάμενου ή κατασκευαζόμενου κτιρίου με όργανο γιατί θα πετάξω τα GPS από το παράθυρο

 

 

 

 

εννοείς ότι δεν μπορείς?

Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι μπορώ με περασιές όχι απ' ευθείας (λέω ΣΕ κορυφή όχι ΓΙΑ κορυφή).

άρα δεν έχω από χέρι την απαιτούμενη ακρίβεια.

αν και μπαίνω σε ξένα χωράφια.

 

ωστόσο δες στο θέμα "εμβαδομέτρηση" το άγχος των συναδέλφων για την σχέση υπολογισμών με area στο autocad και τον αντίστοιχο υπολογισμό excel όταν η ακρίβεια του οργάνου ειναι κατ' ελαχ. 1 εκ. και η ακρίβαεια σχεδιασμού min 0,0001

γι αυτό λέω για την αποτυχία της αλγεβροποίησης της γεωμετρίας.

 

το πρόβλημα είναι αλλού. θέλουμε να γίνουμε γραφειοκράτες ή να βρίσκουμε πρακτικές λύσεις;

 

δεν ασχολούμαι περαιτέρω γιατί παρασοβάρεψε το θέμα κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

ούτως ή άλλως με τις ηλίθιες προδιαγραφές τόσο το ΔΔ όσο και το τοπογραφικό στο θέμα μου θα το φτιάξω σε "τεύχη" γιατί αλλιώς θα έχει μέγεθος δωματίου.

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις τι τις συν/νες στη κορυφή; Το μόνο που καταλαβαίνω ειναι για να μετρήσει το όργανο το ύψος της κορυφής-σημείου.

 

Συν/νες παίρνεις στη βάση για το μικρότερο σφάλμα. Ούτως ή αλλως αν δε χτυπάς γωνίες με λειζερ, ακόμη και με το πρίσμα έχεις σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις τι τις συν/νες στη κορυφή; Το μόνο που καταλαβαίνω ειναι για να μετρήσει το όργανο το ύψος της κορυφής-σημείου.

 

Συν/νες παίρνεις στη βάση για το μικρότερο σφάλμα. Ούτως ή αλλως αν δε χτυπάς γωνίες με λειζερ, ακόμη και με το πρίσμα έχεις σφάλμα.

συνφωνώ απολύτως αλλά....

τις κορυφές των κτιρίων σε ΕΓΣΑ τις ζητάει το "υπόδειγμα" το να τις βγάλω βάσει σχεδιασμού από το όποιο CAD δεν είναι δουλειά μηχανικού αλλά καψόνι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, συγνώμμη αν δε παρακολούθησα τι συζήτηση, αλλά:

 

Αν έχεις το dwg τοπογραφικό που το καψώνι; Ειτε το κτίριο/α υπο κατασκευή. Εφόσον το τοποθετείς στο περίγραμμα του οικοπέδου, τσιμπας τις συν/νες.

 

Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβέστατες συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ87 παίρνεις από την αποτύπωση που έχει γίνει με γεωδαιτικό σταθμό, αφού έχεις κάνει εξάρτηση των στάσεων σου. Οσο για τους πίνακες, όλα τα τοπογραφικά πακέτα κάνουν άμεση εξαγωγή συν/νων / εμβαδομέτρηση / διαστασιολόγηση / ονομασία κορυφών σε πολύγωνο με ένα κλικ οπότε δεν είναι τόσο δύσκολο. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα σου συνάδελφε με τις 200 κατοικίες προφανώς το μέγεθος θα είναι τερατώδες, αλλά πόσο συχνά θα έχεις τέτοιες περιπτώσεις? Γενικά, κι εγώ είμαι υπέρ της αναγραφής κατά το δυνατόν των συντεταγμένων αφού βοηθά και σε μελλοντική αναπαραγωγή του σχεδίου ώστε να μην έχουμε ανάγκη από σκαναρίσματα κακών φωτοτυπιών και αναγωγές..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στο υποδειγμα του Τοπογραφικου εχει τη δηλωση του ιδιοκτητη.

Βλακωδως εχει σε παρενθεση (Ν4030/11).

Υπαρχει καπου αυτη η απαιτηση στον Ν4030 ή ειδε στη δηλωση του μηχανικου (Ν651/77) και ειπε να βαλλει κατι και στη δηλωση του ιδιοκτητη?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί την παρ. 2 του άρθρου 9 :

2. Οι κύριοι ή οι έχοντες νόμιμο δικαίωμα δηλώνουν ενυπογράφως στο τοπογραφικό διάγραμμα και ευθύνονται για την ακρίβεια των δηλουμένων ορίων των οικοπέδων τους και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματός τους να ζητήσουν την έκδοση άδειας δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.