Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση καθ' ύψος σε κατοικία


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας :)

 

Είμαι ο Νίκος και δεν είμαι πολιτικός μηχανικός ή όποιας φύσης μηχανικός, απλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και αφού ξόδεψα αρκετή ώρα στο φόρουμ μαθαίνοντας κάποιες πληροφορίες, είπα να καταθέσω το πρόβλημά μου και όποιος έχει την ευχαρίστηση να δώσει τις συμβουλές του τον ευχαριστώ θερμά a priori..

 

Όποιος πάλι πιστεύει οτι δεν είστε σύμβουλοι και οι πληροφορίες-συμβουλές πρέπει να πληρώνονται τότε δε πειράζει, καλή καρδιά, και θα καταλάβω. Πρός θεού δε θέλω να παρεξηγηθώ, δεν είμαι εδω για αντιπαράθεση, απλά ζητάω μια βοήθεια... :D

 

Προκαταβολικά συγγνώμη για το αν δεν υπάρχει συνεχόμενη σκέψη στο γράψιμο

Για να βγεί κάποιο συμπέρασμα ίσως χρειαστεί να μακρυγορήσω...

 

Το σπίτι μου είναι μια κατοικία 3ώροφη , θεωρείται το κατάστημα του Ισογείου όροφος?, της οποίας είμαστε(οικογένειά μου) ιδιοκτήτες μόνο του 2ου ορόφου ΚΑΙ του αέρα πάνω απο αυτόν. Γνωρίζω οτι βάσει συμβολαίου έχω δικαίωμα να χτίσω μέχρι 3 ορόφους, ευσεβείς πόθοι λέω εγω , και μιας και είμαι στο ξεκίνημα της δικής μου οικογένειας είπα να το εκμεταλλευτώ...βάσει σχεδίων όμως και μελετών τα πράγματα μπλέκουν...

 

Το όικημα είναι του 60 (ακριβώς ημερομηνίες δεν θυμάμαι είμαι και στο γραφείο τώρα)βγήκαν λοιπόν τα αρχικά σχέδια τα οποία είχαν το κλιμακοστάσιο στα αριστερά του κτιρίου όπως το βλέπεις φάτσα και οχι δεξιά που τελικά έγινε, συν κάποιες μετατροπές σε παράθυρα στο μπαλκόνι κλπ...απο οτι έμαθα και απο φίλο του αδερφού μου, συνάδελφο σας, το να φύγει η σκάλα απο κάπου και να πάει κάπου αλλού σημαίνει οτι όλα πάνε τούμπα, σχέδια-μελέτες κλπ...αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι οτι αναγράφεται μια αναθεώρηση σχεδίων κάπου στη χαρτούρα που έχω μαζέψει μέχρι τώρα...χωρίς όμως η πολεοδομία να έχει αναθεωρημένη μελέτη πουθενά, και έτσι ψάχνω εγω απο όπου μπορώ, ψάχνει ο πατέρας μου, ψάχνει και ο φίλος μηχανικός για να μπορέσω μόνο και μόνο να έρθω στο συμπέρασμα ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ το κόπο να προβώ σε χτίσιμο (ελαφρά κατασκευή ή μη).

 

Επειδή όμως μιλάμε για μια κατασκευή 50 χρόνων τώρα + οτι ο π. μηχανικός δεν είναι εν ζωή + οτι αφού κατάφερα να βρώ εχθές το γιό του, συνάδελφός σας πάλι, ο οποίος μου είπε οτι δε κρατάει αρχείο(να με ξεφορτωθεί ήθελε, αλήθεια έλεγε?δε ξέρω) το να μπώ στη διαδικασία του να σηκώσω όροφο απαιτεί σκανάρισμα και καρότα για αρχή, με ποιό κόστος? και με το ρίσκο του να μην γίνεται στο τέλος...

 

το νούμερο της οδού μου τελειώνει σε Α ενω το διπλανό οίκημα που είναι το πανομοιότυπο και της ίδιας ηλικίας τελειώνει στο νούμερο του και τέλος π.χ. 180Α και 180

Σε ερώτησή μου στο φίλο, αν στη πολεοδομία στο φάκελο του σπιτιού δίπλα έχουν χαρτιά δικά μου, εύκολο αν γίνει εφόσον μιλάμε για δημόσιο, μου είπε αποκλείεται γιατί είναι άλλος ο μηχανικός εκείνος..δηλ. έχω σαλτάρει λέμε...

 

Υπάρχει περίπτωση λαμογιάς στη μέση και σκελετοί στη ντουλάπα όπως διάβασα κάπου εδω μέσα?

 

Υπάρχει περίπτωση @@@κίας στη πολεοδομία και να μην υπάρχει τίποτα?

 

Υπάρχει σωτηρία γιατρέ μου?

 

Ποιό το ποσοστό επιτυχίας του καρότου και του σκαναρίσματος?

 

Ίσως έχω κ άλλες απορίες , αλλά τώρα δε τις έχω εύκαιρες λόγω δουλειάς...θα επανέλθω

 

Ευχαριστώ πολύ, Νίκος.

 

ΕΝΤΙΤ

 

να σημειώσω δε, πως το ισόγειο έχει κατάστημα ο πρώτος κατοικείται οπότε το να προβώ σε ενίσχυση πέδιλων κλπ εργασιών απαιτεί πολύ χρήμα που δεν το έχω, άντε να διώξω αυτούς, τους δικούς μου, και εμένα λέει :) , να πληρώνω ξενοδοχεία, κέρδη του μαγαζιού που χάνει, συνεργεία για τη δουλειά....άστο, παίρνω και 2ο δάνειο στεγαστικό που λέει και γουστάρω μια και καλή!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Jesus Christ Freulein!κόψε τους καφέδες κ άρχισε τα μήλα!

Τα πάντα γίνονται.Για καρότα απευθύνσου σε πιστοποιημένο εργαστήριο δοκιμίων σκυροδέματος να μάθεις τιμές και διάφορα άλλα ενδιαφέροντα.Συνήθως τα διευθύνουν μηχανικοί,οπότε μπορείς να πάρεις κ χρήσιμες πληροφορίες.Για τα υπόλοιπα απευθύνσου στο μηχανικό σου να σου εξηγήσει τη διαδικασία μελέτης-αδειοδότησης ανάλογα την περίπτωσή σου.Νομικά πάντως δεν νομίζω ότι υποχρεούσαι να πληρώσεις διαφυγόντα κέρδη των συνιδιοκτητών.Εφ' όσον έχεις,όπως λες, επίσης άδεια αναθεωρημένη,η περίπτωσή σου δεν είναι κ τίποτα το απίστευτο.

Πάρε lexotanil

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου, ψάξε βρες ΚΑΛΟ μηχανικό. Μιλώντας χαλαρά, με καφέ και τσιγάρο, αν είσαι σίγουρος πως τα σχέδια είναι διαφορετικά, θες ή αναθεώρηση αδείας ή εξαίρεση απο κατεδάφιση. Πάντως σε κτήριο του 60 με μαγαζιά εγώ δεν θα έκανα πανωσήκωμα... Αν δείς τωρινές μελέτες για τέτοια κτήρια και τις τότε, αν συνκρίνεις οπλισμούς, θα καταλάβεις τί εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Μερικά πράγματα που θα έψαχνα, με σειρά προτεραιότητας, αν ήταν δικό μου:

1) Το συμβόλαιο σου μπορεί να λέει πρόβλεψη (δικαίωμα υψούν) για ...53 ορόφους, αλλά, με βάση τον τωρινό συντελεστή δόμησης, που θα είναι λογικά πολύ διαφορετικός απο του 60, υπάρχει υπόλοιπο δόμησης?

 

2) Οποιαδήποτε άδεια προσθήκης, σε περιπτώσεις οριζόντιας συνιδιοκτησίας, ειδικά εφόσον θα γίνουν επεμβάσεις σε φέροντα στοιχεία, χρειάζεται την συναίνεση των συνιδιοκτητών (ισόγειο+1 ος όροφος). Αυτή υπάρχει?

 

Αν δεν υπάρχουν τα παραπάνω, δεν αξίζει καν να το ψάξεις παραπάνω.

Το επόμενο βήμα είναι να γίνει αποτύπωση υπάρχουσας κατάστασης, πρόταση πιθανής ενίσχυσης κλπ. Τα θέματα της νομιμοποίησης πιθανών αλλαγών κλπ. είναι τα τελευταία που θα πρέπει να σε απασχολούν προς το παρόν. Είναι πολεοδομικά θέματα που αντιμετωπίζονται κατάλληλα από τους συναδέλφους.

 

Αυτά από μένα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου, ψάξε βρες ΚΑΛΟ μηχανικό. Μιλώντας χαλαρά, με καφέ και τσιγάρο, αν είσαι σίγουρος πως τα σχέδια είναι διαφορετικά

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σε όλους

 

φίλε acnt υπάρχει κάποιος μηχανικός που έχει ταμπέλα ΚΑΛΟΣ?Ο φίλος στον οποίο έχω δώσει τα χαρτιά να ασχολείται, και μελλοντικά αν ταιριάξει, είναι κοντά 40, όπως λέει ο πατέρας μου είναι μικρός και δε ξέρει :shock: αλλά εγω λέω οτι όλοι απο κάπου ξεκινάνε, ούτε αστέρια γεννήθηκαν ούτε άσχετοι είναι, η εμπειρία έρχεται σιγά σιγά όπως συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις...Το οτι τα σχέδια είναι διαφορετικά δε θα το ξέραμε αν δε μας το έλεγε ο μηχανικός, αρα, ναι είμαι σίγουρος οτι κάτι παίζει εδω

 

Μερικά πράγματα που θα έψαχνα, με σειρά προτεραιότητας, αν ήταν δικό μου:

1) Το συμβόλαιο σου μπορεί να λέει πρόβλεψη (δικαίωμα υψούν) για ...53 ορόφους, αλλά, με βάση τον τωρινό συντελεστή δόμησης, που θα είναι λογικά πολύ διαφορετικός απο του 60, υπάρχει υπόλοιπο δόμησης?

 

Αυτό δε το γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής...υπάρχει περίπτωση δηλ. να μη γίνεται μόνο και μόνο απο αυτό?Να σημειώσω δε, πως είμαι στο Πασαλιμάνι, και δίπλα μου έχω μια 6όροφη.

 

2) Οποιαδήποτε άδεια προσθήκης, σε περιπτώσεις οριζόντιας συνιδιοκτησίας, ειδικά εφόσον θα γίνουν επεμβάσεις σε φέροντα στοιχεία, χρειάζεται την συναίνεση των συνιδιοκτητών (ισόγειο+1 ος όροφος). Αυτή υπάρχει?

 

εφόσον γίνουν επεμβάσεις...εδω είμαι κατηγορηματικός, δε σκοπεύω να γίνει κάτι τέτοιο, μπλέκω άσχημα και δε θέλω...

 

 

Επειδή θέλω πολύ να μάθω αν μπορώ να χτίσω, γιαυτό θέλω να βρώ τρόπο μην τυχόν και βρεθούν τα αναθεωρημένα έγγραφα(μελέτες,στατικά κλπ)

Δε με ενδιαφέρει αν θα είναι μπετόν, έχω δεί πολύ ωραίες κατασκευές και με άλλους ελαφρύτερους τρόπους(τσιμεντοσανίδα, αλφα μπλόκ, y-tong κλπ)οι οποίοι και ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, αλλά ακόμα και για κάτι τέτοιο πρέπει να ξέρω αν σηκώνει το υπάρχον κτίριο το βάρος το έξτρα....

Και οποιαδήποτε κίνηση κάνω ως πρός την επέκταση φυσικά και θα είναι νόμιμη...δε γουστάρω να μπλέξω, καθ' ότι οι ρουφιάνοι με τις κουκούλες στα πρόσωπα είναι έτοιμοι να σηκώσουν το δάκτυλο και να δείξουν...συν οτι θα είμαι και καλυμένος σε μια μελλοντική , πως να το πώ,@@κία μπορεί να συμβεί απο την οποία μπορεί να βγώ ξεκρέμαστος αν δεν είναι νόμιμο το κτίσμα, σωστά?

 

Και για να βοηθήσω λίγον βγάλετε κι εσείς άκρη, βάζω μια φωτό το πίσω μέρος της άδειας, και έχω σημειώσει τα περίεργα που βλέπουμε...Ονόματα, σφραγίδες και υπογραφές τα έσβησα για ευνόητους λόγους...

 

dsc00341il0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις τη ζωή σου δύσκολη? Πήγαινε σε ένα μηχανικό της περιοχής σου, αν ο 40άρης σας φαίνεται ..... άπειρος, και θα σου λύσει τις πρώτες βασικές απορίες σε χρονο Dt. Αφου δεν ξέρεις αν έχεις καν υπόλοιπο δόμησης, που είναι το Α, γιατί πας στο ...Ω. Τι να σου πούμε εμείς με τηλεδιάσκεψη, χωρίς καμμία γνώση της περιοχής και της κατάστασης?

 

Πάντως και ομελέτα να κάνεις, και αυγά να μην σπάσεις, δεν γίνεται. Δηλαδή και προσθήκη ορόφων σε κτίριο ηλικίας μισού αιώνα και χωρίς ενισχύσεις, λίγο απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η φωτογραφία δεν βοηθαει πολλά θα σου πω την άποψη μου.

Ο "νέος" μηχανικός μια χαρά είναι. να κοιτάξει στην πολεοδομία να βρει την παλιά άδεια αν υπάρχει και τι δείχνει ακριβώς.Το ποιο πιθανό είναι να υπάρχει μόνο το "στέλεχός"(αυτό που έχει φωτογραφία) και όχι σχέδια.

Αν ήταν πριν το 55 το σπίτι δεν θα χρειαζόταν να κάνει τίποτα θα ήσουν νόμιμος.(σχετικά).

Θα δει αν υπάρχει και υπόλοιπο δόμησης πρωτα.

Μετά θα πεις το μηχανικό να κάνει αυτοψίες και να δει τι σίδερα,κολωνες, διαστάσεις υπάρχουν στο ήδη φτιαγμένο του 60 σπίτι σου και να κάνει στατική επάρκεια , έλεγχο αν θα μπορούσε να τα τότε δεδομένα να κτίσει το σπίτι σήμερα με όροφο παραπάνω.Δηλ με τα ίδια σιδερά κλπ αν θα άντεχε το σπίτι σήμερα να κτιζόταν. Οπότε ανάλογα πράττεις.

Και φυσικά θα κάνει ελαφριά κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις τη ζωή σου δύσκολη? Πήγαινε σε ένα μηχανικό της περιοχής σου, αν ο 40άρης σας φαίνεται ..... άπειρος, και θα σου λύσει τις πρώτες βασικές απορίες σε χρονο Dt. Αφου δεν ξέρεις αν έχεις καν υπόλοιπο δόμησης, που είναι το Α, γιατί πας στο ...Ω. Τι να σου πούμε εμείς με τηλεδιάσκεψη, χωρίς καμμία γνώση της περιοχής και της κατάστασης?

 

Το να είναι κάποιος 40 ετών εμένα δε με προβληματίζει καθόλου, το εξήγησα πιο πρίν αυτό. :)

 

Δεδομένου οτι σε όλο το στενό έχει 6όροφες πολυκατοικίες εκτός απο εμένα και το δίπλα μου, θα ναι πρόβλημα να σηκωθεί ένας?Δε το ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, το μαθαίνω, άλλωστε πιο εύκολο θα είναι να μάθω αυτό απο αυτό που ψάχνω τώρα, δηλαδή...εφόσον αναφέρεται στα χαρτιά το σπίτι μου ως αριθμός 180 ΣΚΕΤΟ(180Α ΣΗΜΕΡΑ) και επειδή η διπλανή μονοκατοικία είναι το 180 και χτισμένη πρίν απο μενα, υπάρχει περίπτωση αυτά τα ανθεωρημένα που ψάχνω να είναι στον άλλο φάκελο?????ΟΕΟ???Αυτό...απλά έπρεπε να μακρυγορήσω για να δώσω να καταλάβετε την ιστορία...

 

Αν και η φωτογραφία δεν βοηθαει πολλά θα σου πω την άποψη μου.

Ο "νέος" μηχανικός μια χαρά είναι. να κοιτάξει στην πολεοδομία να βρει την παλιά άδεια αν υπάρχει και τι δείχνει ακριβώς.Το ποιο πιθανό είναι να υπάρχει μόνο το "στέλεχός"(αυτό που έχει φωτογραφία) και όχι σχέδια.

Αν ήταν πριν το 55 το σπίτι δεν θα χρειαζόταν να κάνει τίποτα θα ήσουν νόμιμος.(σχετικά).

Θα δει αν υπάρχει και υπόλοιπο δόμησης πρωτα.

Μετά θα πεις το μηχανικό να κάνει αυτοψίες και να δει τι σίδερα,κολωνες, διαστάσεις υπάρχουν στο ήδη φτιαγμένο του 60 σπίτι σου και να κάνει στατική επάρκεια , έλεγχο αν θα μπορούσε να τα τότε δεδομένα να κτίσει το σπίτι σήμερα με όροφο παραπάνω.Δηλ με τα ίδια σιδερά κλπ αν θα άντεχε το σπίτι σήμερα να κτιζόταν. Οπότε ανάλογα πράττεις.

Και φυσικά θα κάνει ελαφριά κατασκευή.

 

η φωτογραφία είναι το πίσω μέρος της άδειας, κάνεις 2 ζούμ και την βλέπεις φουλ, έχω υπογραμμίσει το οτι παίρνει παράταση η ισχύς της άδειας, πρόσεξε τώρα, ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ του μηχανικού. Μελέτη όταν φεύγει η σκάλα απο τη μια θέση και πάει στην άλλη δε πρέπει να γίνει?????που είναι αυτά?Επίσης, το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου έχει αλλάξει τρείς φορές και η μια είναι σβησμένη με μουντζούρα??????όπως είπα στο πρώτο πόστ, μήπως θα βρώ σκελετούς στη ντουλάπα????Το χαρτί που λές με φωτογραφία δεν υπάρχει, οτι υπάρχει στη πολεοδομία το έχω πλέον.....τα υπόλοιπα δεν έχω και αναρωτιέμαι....

 

Ευχαριστώ σας :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνεχίσεις της κολώνες προς τα πάνω και να τις ενώσεις με κεκλιμένα δοκαράκια όπου θα καθίσει πάνω ξύλινη στέγη η οποία δεν θα έχει το βάρος της οπλισμένης πλάκας. Θα χρησιμοποιήσεις ότι πιο ελαφρύ υλικό υπάρχει διαθέσιμο για τουβλοποιία. Και αυτά μόνο εφόσον μπορεί να δεχθεί το επιπρόσθετο βάρος.

 

Καλό το σκαννάρισμα που λες αλλά με τα θεμέλια τι γίνεται? Πως θα τα σκαννάρει? Πρόβλημα. Κάπου θα υπάρχει μία μελέτη 2 σελίδων της τότε εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.