Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρνηση εργοδοτη εκδοσης βεβαιωσης παρακρατησης 20%


Recommended Posts

Δεν συμφωνώ με το συνάδελφο varxo, γιατί υπάρχει ετήσια συσχέτιση αμοιβών - παρακρατήσεων.

Επομένως σε κάθε δήλωση βάζεις τις ΑΠΥ σου για το συγκεκριμένο έτος καθώς και τις παρακρατήσεις φόρου που αφορούν αυτές τις ΑΠΥ. Σε αντίθετη περίπτωση, αν βάλεις την παρακράτηση σε επόμενο έτος, μπορεί να έχεις πρόβλημα. Το έχω συζητήσει με 2 λογιστές.

 

 

επειδή μου έχει τύχει πήγα με την βεβαίωση στην εφορία και μου είπαν ότι πρέπει να την συμπερίλαβα στο οικονομικό έτος που έχεις εκδοθεί η βεβαίωση και όχι το τιμολόγιο

 

Μια (εκτος νομου) ιδεα ειναι στη φορ. δηλ. να βαλω και μια φωτοτυπια της ΑΠΥ που εκοψα, με υπευθυνη δηλωση οτι δεν μου εχει δωσει βεβαιωση ο εργοδοτης. Φυσικα κατι τετοιο δεν οριζεται απο το νομο, οπως δεν οριζεται τι γινεται με εργοδοτες που δεν δινουν τη βεβαιωση (περα απο το προστιμο που θεωρητικα υπαρχει).

 

 

Μου έχει τύχει να μου έχει γίνει παρακρατήσει και μην έχει αποδοθεί ο φόρος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα .

Όταν πήγα στον δ/ντη της ΔΟΥ και τον ρώτησα τι κάνω συμπεριλάβω σαν να έχει αποδοθεί ο φόρος μου είπε εάν δεν υπάρχει βεβαίωση δεν μπορώ να τον συμπεριλάβω για παραπέρα δεν το έψαξα γιατί δεν άξιζε τον κόπο

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σίγουρο είναι ότι χωρίς βεβαίωση δεν μπορούμε να τη συμπεριλάβουμε στη φορολογική μας δήλωση.Για να μη δίνει κάποιος τη βεβαίωση σημαίνει ότι μάλλον δεν την πλήρωσε στη ΔΟΥ. Συνεπώς όταν μας τη δώσουν (όποιος Φεβρουάριος είναι αυτός) τότε θα τη βάλουμε στη δήλωση μας.Δεν ενδιαφέρει η ημερομηνία του ΤΠΥ αλλά η ημερομηνία πληρωμής της (της παρακράτησης) στη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μια (εκτος νομου) ιδεα ειναι στη φορ. δηλ. να βαλω και μια φωτοτυπια της ΑΠΥ που εκοψα, με υπευθυνη δηλωση οτι δεν μου εχει δωσει βεβαιωση ο εργοδοτης. Φυσικα κατι τετοιο δεν οριζεται απο το νομο, οπως δεν οριζεται τι γινεται με εργοδοτες που δεν δινουν τη βεβαιωση (περα απο το προστιμο που θεωρητικα υπαρχει).

 

To πραγματικό σου πρόβλημα δεν είναι ότι δεν πήρες βεβαίωση, είναι ότι δεν πήρες τα λεφτά.

 

Έκοψες απόδειξη, αυτός την έβαλε στα έξοδα (επομένως ωφελείται ως προς το δηλούμενο εισόδημα), την έβαλε στον ΦΠΑ (και από εδώ ωφελείται), δεν σε πλήρωσε (και πάλι ωφελείται), συνεχίζει κανονικά την δουλειά του αξιοποιόντας το προϊόν της απλήρωτης εργασίας σου (και πάλι ωφελείται), κι από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι δεν έχετε κάνει κάποιον διακανονισμό, επομένως σε εξαπατά...

 

Εσύ την έβαλες στα έσοδα, πλήρωσες τον ΦΠΑ, τώρα θα πληρώσεις και τον φόρο, δεν έχεις πάρει λεφτά, κι έχει περάσει και μισός χρόνος σίγουρα... Και μάλλον δεν τα είχατε συμφωνήσει ακριβώς έτσι.

 

Στα γράφω αυτά για να καταλάβεις ότι πρέπει να τον ζορίσεις πραγματικά. Παίρνε τον ασταμάτητα τηλέφωνο, σε εξαπατά.

Επίσης, πέρνα μια βόλτα από την ΔΟΥ σου, βρες τον προϊστάμενο του εισοδήματος, και κάνε μία κουβέντα... Καλό κάνει, άσχετα που δεν μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Κατά τα λοιπά, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να δίνει την βεβαίωση με την έκδοση της απόδειξης (άσχετα που όλοι τις δίνουν στο τέλος του έτους για προφανείς λόγους). Απλά δεν στην δίνει για να μην

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

μα νομίζω ότι είναι κανείς υποχρεωμένος να δώσει την παρακράτηση στην εφορεία του εφόσον κιόλας αναγράφεται σε κάθε ΑΠΥ. Αλλιώς θα έχει και αυτός πρόβλημα, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωμένος είναι ο επιτηδευματίας στον οποίον έχει κοπεί το ΤΠΥ και ο οποίος έχει κρατήσει το ποσό της παρακράτησης για να το αποδώσει.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι δυνατόν να εισπράττω το 20% (από εταιρείες) και να το αποδίδω εγώ άμεσα στην εφορία δηλαδή να μην γίνεται παρακράτηση και άρα να μην χρειάζεται η βεβαίωση.

Στο παρελθόν σε αντίστοιχη περίπτωση έκανα καταγγελία στην εφορία αλλά τελικά τον φόρο τον πλήρωσα.

Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι χωρίς βεβαίωση δεν μπορούμε να τη συμπεριλάβουμε στη φορολογική μας δήλωση.Για να μη δίνει κάποιος τη βεβαίωση σημαίνει ότι μάλλον δεν την πλήρωσε στη ΔΟΥ. Συνεπώς όταν μας τη δώσουν (όποιος Φεβρουάριος είναι αυτός) τότε θα τη βάλουμε στη δήλωση μας.Δεν ενδιαφέρει η ημερομηνία του ΤΠΥ αλλά η ημερομηνία πληρωμής της (της παρακράτησης) στη ΔΟΥ.

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα . Αυτό που προτείνεις είναι εσφαλμένος χειρισμός. Αν παρακρατήθηκε φόρος , τότε ο φόρος αυτός θα υπολογισθεί στην δήλωση που αφορά το έτος κατά το οποίο παρακρατήθηκε ο φόρος . Αν αυτός αποδόθηκε ή δεν αποδόθηκε είναι αδιάφορο για τον εκδότη της ΑΠΥ . Η απόδοση είναι υποχρέωση του λήπτη. Αν πχ ο λήπτης αποδόσει τον φόρο (μαζί με τις προσαυξήσεις) ύστερα πχ από τέσσερα χρόνια , εσείς ότι βεβαίωση και να έχετε ανά χείρας (την οποία βεβαίωση θα πάρετε στο έτος καταβολής του παρακρατημένου φόρου και όχι στο έτος παρακράτησης ) δεν θα μπορέσετε να συμψηφήσετε τον αποδοθέντα φόρο γιατί πρέπει να ανατρέξετε σε έτος παραγεγραγαμμένο για τις ανάγκες της επιστροφής φόρου).

Απαιραίτητη προυπόθεση για τον συμψηφισμό της παρακρατήσεως αποτελεί η σχετική βεβαίωση του λήπτη της υπηρεσίας από την οποία βεβαίωση πρέπει να προκύπτει το ακαθάριστο εισόδημα, ο παρακρατηθείς φόρος και ο χρόνος παρακράτησης (και τίποτε άλλο). Αυτό ακριβώς αποτελεί και την αχίλλειο πτέρνα της όλης διαδικασίας γιατί αν ο λήπτης της υπηρεσίας δεν σας χορηγήσει βεβαίωση (για οποιδήποτε λόγο) δεν θα μπορέσετε να συμψηφίσετε τον παρακρατηθέντα φόρο. Ο νόμος δεν σας καλύπτει δηλαδή δεν βάζει ασφαλιστικές δικλείδες υπέρ του εκδότη . Εχετε δυνατότητα να πάτε στα αστικά και ποινικά δικαστήρια (με ότι αυτό συνεπάγεται) καθώς και να κάνετε σχετική καταγγελία στη ΔΟΥ ή στο ΣΔΟΕ .

 

Σχετικά είναι και τα ακόλουθα έγγραφα που παρουσιάζουν τη θέση της διοίκησης (ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ) στο θέμα αυτό

 

Εγγραφο 1074966/1479/Α0012/24-08-2005 και Εγγραφο 053083/1041/Α0012/11-06-2009

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πιο λογικά μου ακούγονται αυτά που λέει ο sothris οντας και πιο ειδικός. άρα εμείς ως εκδότες των ΑΠΥ που αναγράφουμε και επί αυτών την παρακράτηση δεν έχουμε για κάτι να ανησυχούμε, αν μας τύχει τέτοια περίπτωση...και το μόνο που καλό είναι να κάνουμε είναι να υπενθυμίζουμε στον λήπτη της ΑΠΥ την υποχρέωσή του....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

πιο λογικά μου ακούγονται αυτά που λέει ο sothris οντας και πιο ειδικός. άρα εμείς ως εκδότες των ΑΠΥ που αναγράφουμε και επί αυτών την παρακράτηση δεν έχουμε για κάτι να ανησυχούμε, αν μας τύχει τέτοια περίπτωση...και το μόνο που καλό είναι να κάνουμε είναι να υπενθυμίζουμε στον λήπτη της ΑΠΥ την υποχρέωσή του....

 

Τι να μην ανησυχουμε δηλαδη? Αν ο ληπτης της ΑΠΥ δεν εκδοσει τη βεβαιωση, τοτε δεν μπορεις να δηλωσεις την παρακρατηση φορου στη δηλωση.

Οπως λεει ο Σωτηρης "Ο νόμος δεν σας καλύπτει δηλαδή δεν βάζει ασφαλιστικές δικλείδες υπέρ του εκδότη". Νομιζω οτι θα διαφωνησω μαζι σου και οτι θα πρεπει να ανησυχουμε και πολυ μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.