Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός λίτρων αντλίας


VirusX2

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή ενότητα, αν όχι ζητώ συγνώμη μεταφέρετε το θέμα.. Λοιπόν το ερώτημα είναι μηχανολογικό ποιο πολύ, ας πούμε ότι έχω έναν υδραυλικό κύλινδρο (μπουκάλα) διπλής ενεργείας, πως θα υπολογίσω πόσα λίτρα αντλία χρειάζομαι και από τι εξαρτάται η ταχύτητα ανοιγο-κλεισηματος του κυλίνδρου?

Link to comment
Share on other sites

Τα υδραυλικά συστήματα είναι ακριβό και ΠΟΛΥ επικίνδυνο hobby .

Για παράδειγμα διαρροή από μικροσκοπική τρύπα σε κύκλωμα υπό πίεση θα δημιουργήσει πίδακα που μπορεί να οδηγήσει σε ακρωτηριασμό άκρων και θάνατο.

Ψάξε στο google images για hydraulic leak injury και θα καταλάβεις πόσο επικίνδυνο είναι.

 

Για αυτόν τον λόγο κυρίως -και όχι προς απόκρυψη γνώσης- δεν νομίζω να σου πει κανένας πως υπολογίζεται η αντλία σε πραγματικές εφαρμογές.

 

Αν πρόκειται για άσκηση και μόνο για άσκηση για την εκμάθηση υδραυλικών ξεκίνα από τον όγκο του κυλίνδρου.

Σε πραγματικές εφαρμογές χρειάζονται τουλάχιστον δεκαπέντε επιπλέον υπολογισμοί για να είναι ΑΣΦΑΛΕΣ το σύστημα

και μόνο από κάποιον που έχει πραγματική εμπειρία και άδεια για να το κάνει.

Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για το επιπεδο μας...

 

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για το επιπεδο μας...

Γιατί παραπονιέσαι; Στο άλλο φόρουμ σου δώσανε το "εξελάκι που λύνει τα χέρια" επομένως όλα καλά.

Τρακτερ, PTO αλλαγή προδιαγραφών του σχιστικού ξύλων σίγουρα είναι όλα στο εξελάκι...

Εγώ πάντως επιμένω υδραυλικά συστήματα μόνο από ειδικούς που έχουν και εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα μηχανουργεια ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν απο 20 μηχανολογοι μηχανικοι (πολυτεχνειου).. Ειμαι σιγουρος..

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από την ταχύτητα (γραμμική) κίνησης του εμβόλου. π.χ. 0,05m/sec. Κύβισε το σε σχέση με την διάμετρο του κυλίνδρου και βρήκες την απαιτούμενη παροχή. Στην επαναφορά όμως, ο όγκος διαφέρει. εκεί εάν η αντλία είναι "διαφορικού όγκου" μπορείς με ένα κυκλωματάκι αυτοματισμού να υποβιβάζεις τον όγκο της αντλίας και να πετυχαίνεις την ίδια γραμμική ταχύτητα, Αλλιώς ... τα πράγματα είναι μάλλον λίγο περίπλοκα. Όσο για την ταχύτητα "ανοιγοκλεισίματος", αυτή εξαρτάται από τα υπόλοιπα μηχανικά στοιχεία του συστήματός σου. Μεγάλες ταχύτητες δημιουργούν μεγάλες αδρανειακές δυνάμεις άρα και πολύ βαριές κατασκευές. Ξεκίνα ως "άσκηση επί χάρτου" με μία ταχύτητα ροής ελαίου γύρω στο 1 - 5 mm/sec και δες που καταλήγεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα όσα αναφέρει ο κύριος Μαρκετάκης προσθέτω κάποιες σελίδες από το βιβλίο του κυρίου Γιαννακόπουλου

σελ108.pdf

σελ106.pdf

post-31791-0-06574600-1365272616_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

VirusX2, συμπλήρωσε την ιδιότητά σου στο προφίλ.

 

Τι εννοείς όταν ρωτάς για τα λίτρα της αντλίας; Αν εννοείς την παροχή, αυτή είναι αλληλένδετη με την ταχύτητα κίνησης του εμβόλου.

Όταν το έμβολο κινείται, τότε η παροχή του υγρού που πρέπει να μετακινηθεί από την μια πλευρά στην άλλη, είναι ανάλογη της ταχύτητας του εμβόλου.

 

Τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

@engmech αυτό το excelάκι στο οποίο αναφέρεσαι και λύνει τα χέρια πού μπορώ να το βρώ?? Ενδιαφέρομαι για μελέτες σε PTO(σασμανάκια)..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.