Μετάβαση στο περιεχόμενο

Firefox και πρόβλημα με το login στο φόρουμ


ckiriako

Recommended Posts

Αν και με αυτο που θα πω ξεφευγω λιγο απο τον τιτλο του θεματος δεν υπαρχει περιπτωση να μην σας το πω.

Λοιπον,μετα απο φορματ και στησιμο φορητου με xp sp2 (αμφιβαλλω αν θα κατεβασω το sp3) απο vista που ειχε πριν αρχισα να το γεμιζω με προγραμματα οδηγησης. Αφου τελειωσα εβαλα και τα υπολοιπα απαραιτητα και μη προγραμματα που χρησιμοποιω.

Αφου δοκιμασα με τον ΙΕ αν δουλευουν σωστα μοντεμ και wifi εβαλα firefox. Εκτος του προβληματος εξαιτιας του οποιου ανοιξα το θεμα, κ το οποιο λυθηκε ευκολα με σβησιμο των cookies δεν αντιμετωπισα τιποτα αλλο.

Δεν μου αρεσει ο υπολογιστης να κανει πραγματα μονος του. Και θελω το περιβαλλον οσο γινεται λιτο. Οποτε την επομενη σβηνω τον ΙΕ, outlook,msn κτλ (control panel->προσθαφαιρεση προγραμματων->προσθαφαιρεση στοιχειων των windows)

Ρυθμιζω και τις αυτοματες ενημερωσεις στο "απενεργοποιηση αυτοματων ενημερωσεων"

Και ξεκινανε προβληματα. 2-3 λεπτα μετα την συνδεση με το ιντερνετ να πεταγεται η κλασσικη ειδοποιηση λαθους "λυπομαστε αλλα η εφαρμογη ταδε θα κλεισει κτλ κτλ. Και απο κατω τα κουμπακια "αποστολη αναφορας" και "χωρις αναφορα"

Κατεβαζω το open source+δωρεαν+πολυ καλο Process Explorer v11.20 και αρχιζω τα πειραματα. Αν ανοιξετε την "διαχειριση εργασιων" ή δουλεψετε το παραπανω προγραμμα θα δειτε πολλες εφαρμογες με το ονομα svchost.exe

Με προβολη του process tree ειδα οτι τα 2 εικονιδια σχετικα με τις ενημερωσεις των windows C:\WINDOWS\system32\wuauclt.exe και wupdmgr.exe ξεφυτρωναν απο ενα svchost.exe. Απενεργοποιω το τελευταιο και μετα και τις 2 αλλες εφαρμογες. Δοκιμαζω να συνδεθω και ως δια μαγειας ειμαι συνδεδεμενος ποση ωρα κ προβλημα κανενα...

Αυτο που μενει να ψαξω ειναι αν γινεται να αφαιρεσω εντελως τις αυτοματες ανανεωσεις, αν και το βλεπω χλωμο. Αλλιως για να μην εχω προβληματα θα πρεπει να σβηνω χειροκινητα ή να ενεργοποιησω τις ενημερωσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικότερα, αναφορικά με το SP3 νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να μη το βάλει κάποιος. Γενικά για λόγους ασφαλείας είναι σημαντικά καλύτερο να υπάρχουν όλες οι τελευταίες αναβαθμίσεις. Αν έχεις ενεργοποιημένα τις αυτόματες ενημερώσεις τελικά καταλήγεις με SP3.

 

@ckiriako

Γενικά είναι δύσκολο να επέμβεις με ασφάλεια στην εγκατάσταση των windows. Μπορείς να δοκιμάσεις με nlite ή με κάτι αντίστοιχο να κάνεις ένα καινούριο cd εγκατάστασης στο οποίο τα συγκεκριμένα να μην γίνονται καθόλου εγκατάσταση, αλλά και εγώ δεν έχω ασχοληθεί για να σου πω παραπάνω.

 

http://www.nliteos.com/nlite.html

 

Θεωρείς ότι αξίζει την παραπάνω φασαρία ή όλη ιστορία? Η απάντηση είναι συνήθως όχι (αν και αυτό δεν πρέπει επ' ουδενί να σε αποτρέψει :P :P ;P)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν αξίζει......

 

έχω κάνει και εγώ κατά καιρούς πειράματα με προσθαφαίρεση προγραμμάτων και προσθέτων της microsoft και παρατηρούσα ότι χτυπούσαν μετά άλλα άσχετα.

 

Μάλλον έχουν βάλει διάφορες δικλείδες με αποτέλεσμα όταν πας λίγο να τα πειράξεις να στραβώνουν ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχετε εγκαταστήσει τον Firefox 4?

Βλέπετε καμία ουσιαστική διαφορά?

Ακόμα δεν έχω καταλάβει ουσιαστικές διαφορές, παρ΄όλη την εγκατάστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον έχω εγκαταστήσει. Η διαφορά σε περιβάλλον (μενού) είναι η μέρα με τη νύχτα. Από εκεί και πέρα από λειτουργικής άποψης, δεν παίζουν πλέον σωστά κάποια sites που πριν έπαιζαν... Για παράδειγμα το internet banking της ΕΤΕ το οποίο έπαιζε κανονικά στις εκδόσεις 3.x.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικά μου φαίνεται ότι απλά αντιγράφει ο ένας τον άλλον τελευταία. Έγινε και ο FF σαν τον ΙΕ 9 και τον Chrome, με τη διαφορά ότι του λείπει ας πούμε το "compatibility mode" του IE9 το οποίο "σώζει" σε πολλές περιπτώσεις. Συγκεκριμένα για το i-banking της ΕΤΕ που προανέφερα, πήρα τηλέφωνο στην υποστήριξη της ΕΤΕ και η κοπελιά με την οποία μίλησα μου είπε ότι δουλεύει αποκλειστικά σε ΙΕ 8 και 9 και μάλιστα μόνο σε compatibility mode (όχι σε chrome, όχι σε firefox, όχι σε safari). Της είπα "δηλαδή έχετε φτιάξει ένα σύστημα που δουλεύει σε έναν μόνο browser;" και αφού διαφωνήσαμε καναδυό λεπτά για το αν "ΙΕ 8+ ΙΕ9" είναι ...ένα προϊόν ή δύο (άρχισε το ποιηματάκι που τους μαθαίνουν να λένε) της είπα "καλά εντάξει ό,τι πεις" ευχαρίστησα και της το έκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για το i-banking της ΕΤΕ που προανέφερα, πήρα τηλέφωνο στην υποστήριξη της ΕΤΕ και η κοπελιά με την οποία μίλησα μου είπε ότι δουλεύει αποκλειστικά σε ΙΕ 8 και 9 και μάλιστα μόνο σε compatibility mode (όχι σε chrome, όχι σε firefox, όχι σε safari).

 

Σε Safari δουλεύει. Το παλιό ebanking δούλευε καλύτερα βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.