Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η άδεια είναι του 1989. Δεν ξέρω αν ήταν υποχρωτική τότε η βεβαίωση υψομέτρου.

.....

 

Άδεια του 89, χωρίς υψόμετρα τουλάχιστον στις ακμές του οικοπέδου στο Τοπογραφικό διάγραμμα  και από πού θα μετρήσει το 0.0, κάτι έως πολλά δεν πάνε καλά, όχι από αμέλεια ή αβλεψία αλλά από σκοπιμότητα.

 

Φυσικά στον φάκελο της πολεοδομίας θα πρέπει να υπάρχει και το έντυπο από την τεχνική υπηρεσία του δήμου για την καλώς διαμορφωμένη τελική στάθμη του πεζοδρομίου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω όλο το φάκελο της άδειας. Δεν υπάρχει πουθενά υψόμετρο. Υπάρχει μόνο ένα 0.00 στην τομή του διαγράμματος κάλυψης, αλλά αναφέρεται στο διαμορφωμένο έδαφος (δεν το εξαρτά από κανένα σταθερό σημείο).

 

Δύο ακόμη γεγονότα ενισχύουν αυτό που λες Didonis, ότι βρωμάει δηλ. το θέμα. 1ον: Τα σχέδια έχουν σφραγίδα ότι πέρασαν ΕΠΑΕ, 2ον: Η άδεια έχει σφραγιστεί για περάτωση οικοδομικών εργασιών σύμφωνα με τη μελέτη (μάλιστα υπογράφει τοπογράφος).

 

Το θέμα είναι τι κάνω εγώ τώρα;; Το ακίνητο είναι σε συγκρότημα, προφανώς δεν μπορώ να ανοίξω τέτοιο θέμα στην Πολεοδομία. Προσανατολίζομαι να το προχωρήσω χωρίς υπέρβαση ύψους. Διαφορετικά θα γίνει μπάχαλο η υπόθεση. Εσείς θα το παίρνατε το ρίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω τίποτα.

 

Να υποθέσω πως δεν είναι εκτός σχεδίου. 

Να υποθέσω πως η στάθμη του δαπέδου του υπογείου δεν είναι μήτε καν 1 μ κάτω από την στάθμη του πεζοδρομίου (με την επί πλέον υπόθεση του 0,5 μέτρου διαμορφωμένου εδάφους από την στάθμη πεζοδρομίου).

Σε αυτήν την περίπτωση δεν πρόκειται για ξεμπάζωμα. Ο πελάτης αν θέλει να είναι καλυμμένος πρέπει να πληρώσει τον χώρο ως ΥΔ ΚΧ με ΥΥ.

 

Αλλοιώς δες εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/topic/25431-%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%88%CE%B5%CF%85%CE%B4%CE%AE-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Έχω όλο το φάκελο της άδειας. Δεν υπάρχει πουθενά υψόμετρο. ...

...

Μάλλον έχεις τον φάκελο του πελάτη ή του μηχανικού και όχι τον φάκελο αρχείου της πολεοδομίας.

Το χαρτί για την στάθμη του Δήμου όπως και άλλα παραστατικά και το σεντόνι είναι στον φάκελο αρχείου πολεοδομίας.

Αυτό θα πρέπει να δεις και ειδικά να δεις τι παρατηρήσεις του είχαν γράψει τότε από τον έλεγχο και τοπογραφικού και αρχιτεκτονικού.

 

Δεύτερον.

Αφού η κατασκευασμένη κατάσταση με το υπόγειο στην πράξη έχει υπέρβαση ύψους τότε πρέπει να βάλεις υπέρβαση ύψους.

Ενημερώνεις και τον πελάτη ότι του κάνεις χάρη διότι δεν θα κινδυνεύει με ακυρώσεις και ερμηνείες και αποκτά έναν κύριο χώρο τζιτζι…. Και όχι σαν τα παιχνιδάκια που έκαναν στην οικοδομική άδεια με ενδεχόμενα ανάκλησης της.

 

Τέλος και μη αγχώνεσαι για τις παρανομίες των άλλων. (φτάνουν οι δικές μας)

Link to comment
Share on other sites

Σκαρίφημα

Στην κατάσταση που φαίνεται στο σκαρίφημα υπάρχει περίπτωση να έχω μπάζωμα η ξεμπάζωμα;;

 

post-28847-0-83945100-1369829330_thumb.jpg

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.