Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω όλο το φάκελο της Πολεοδομίας. Έχω βγάλει αντίγραφα όλων των σχεδίων ο ίδιος από το αρχείο. Δεν ήξερα όμως τότε τι θα συναντήσω και δεν έψαξα για το χαρτί του Δήμου σχετικά με τα υψόμετρα (αν και δε θυμάμαι να είδα κάτι τέτοιο).

 

Σχετικά με τις παρατηρήσεις, στα σχέδια που έχω αναφέρεται με σφραγίδα της ΕΠΑΕ: "Εγκρίνεται με διορθώσεις (έγιναν οι διορθώσεις)". Το αρχικό τοπογραφικό δεν φαίνεται να έχει αλλάξει. Πάντως αν και υποψιάζεται κανείς ότι υπάρχει υπέρβαση ύψους, αυτή δεν μπορεί να τεκμηριωθεί από τα στοιχεία που έχω.

 

Νομίζω ότι την απόφαση πρέπει να την πάρει ο πελάτης. Didonis από τη μία έχεις δίκιο ότι δηλώνοντας την υπέρβαση ξενοιάζει, από την άλλη όμως μιλάμε για διπλάσιο κόστος (2.100 χωρίς, και 4.400 με υπέρβαση ύψους).

 

Πάντως τα αυθαίρεται είναι η χειρότερη δουλειά για έναν μηχανικό. Και ο καλύτερος τρόπος να εκτεθεί...

 

Ανεβάζω και μια φωτό:

 

http://sdrv.ms/1ayFOaT

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για υψομετρική μελέτη οδού, βεβαίωση υψομέτρου. Κάτι θα υπάρχει.

 

Για την συγκεκριμένη περίπτωση μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη πως έχει λάβει γνώση των προβλημάτων των υψομέτρων της άδειας ωστόσο θέλει να δηλωθεί με μειωτικό συντελεστή μάλλον σε καλύπτει. Φυσικά η υπεύθυνη δήλωση όχι για δημοσίευση αλλά για προσωπική σου χρήση όταν και άμα χρειαστεί.

 

Γνώμη μου πάντα.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

οχι

το οικόπεδο είναι διαμπερές με τις υψομετρικές διαφορές που φαίνονται

Ούτε μπαζωμένο ούτε ξεμπαζωμένο εφόσον δεν άλλαξε η πραγματικότητα σε σχέση με την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω τίποτα.

 

Να υποθέσω πως δεν είναι εκτός σχεδίου. 

Να υποθέσω πως η στάθμη του δαπέδου του υπογείου δεν είναι μήτε καν 1 μ κάτω από την στάθμη του πεζοδρομίου (με την επί πλέον υπόθεση του 0,5 μέτρου διαμορφωμένου εδάφους από την στάθμη πεζοδρομίου).

Σε αυτήν την περίπτωση δεν πρόκειται για ξεμπάζωμα. Ο πελάτης αν θέλει να είναι καλυμμένος πρέπει να πληρώσει τον χώρο ως ΥΔ ΚΧ με ΥΥ.

 

Αλλοιώς δες εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/topic/25431-%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%88%CE%B5%CF%85%CE%B4%CE%AE-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1/

Είναι εντός σχεδίου. Η στάθμη δαπέδου υπογείου (βλ φωτο) είναι min -0,8 και max -1,80 από άσφαλτο. Ωστόσο η διαμόρφωση θα μπορούσε να είναι έως +1,5 από πεζοδρόμιο σωστά; (το 0,5 μάλλον το έγραψες εκ παραδομής...)

 

Ακόμη κι άν υπάρχει βεβαίωση υψομέτρων, από τη στιγμή που δεν έχω κάποιο σταθερό σημείο στα σχέδια σε τι θα με εξυπηρετήσει; Αφού το ύψος μετράει από το διαμορφωμένο.

 

Αν υποθέσουμε ότι μπαζώνει σήμερα έως το ύψος του περιμετρικού τοιχίου τότε θα ήταν κανονικό ημιυπόγειο (παραμένει βέβαια η αδυναμία ελεγχου της άδειας ως προς τη διαμόρφωση εδάφους).

 

Ωστόσο όπως είδα και στο λινκ που έδωσες για ψευδή άδεια, και είναι άλλωστε και το λογικό, ο μηχανικός δεν είναι υποχρεωμένος να ελέγχει τη νομιμότητα της άδειας. Ειδικά όταν έχει σφραγιστεί από υπάλληλο πολεοδομίας (και όχι με ΥΔ μηχανικού) ότι η κατασκευή περατώθηκε σύμφωνα με την εγκεκριμένη μελέτη.

 

Αν έχω κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου παρακαλώ διορθώστε με.

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για αυτό λέω πως με υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη (που θα σε προφυλάσσει από τον ιδιοκτήτη, α εγώ δεν ξέρω τίποτα ο μηχανικός κ.τ.λ., θα δείχνει πως είναι ενημερωμένος για το πρόβλημα της άδειας κ.τ.λ.) είσαι εντάξει.

 

Και μιλάμε πάντα για δήλωση αυθαιρέτου. Αν πρόκειται για βεβαίωση μεταβίβασης αλλάζει το θέμα. Όταν και αν έρθει η ώρα για μεταβίβαση (κυρίως αγορά)  ο μηχανικός της βεβαίωσης θα κρίνει αναλόγως. Εσύ πάντως δεν νομίζω να έχεις στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόβλημα, εάν κάνεις και την κατάλληλη ενημέρωση και φαίνεται και γραπτώς πως την έκανες.

 

Ούτως ή άλλως όπως είπες δεν βγαίνει άκρη με τα υψόμετρα.

 

Γνώμη μου πάντα έτσι.

 

Υ.Γ.

 

1. Το 0,5 μέτρο δεν το έγραψα εκ παραδρομής, δεδομένου πως το διαμορφωμένο έδαφος πρέπει να ακολουθεί το φυσικό έδαφος και μόνο για μεγάλες κλίσεις +1,5 μέτρο. Υπέθεσα πως δεν είχε τόσο μεγάλη κλίση το Φ.Ε.

2. Έγινε αυτοψία για να κλείσει η άδεια ή το ακίνητο πήρε ρεύμα με προσωρινή σύνδεση; Γιατί εάν έγινε και αυτοψία τσάμπα το συζητάμε.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται αλλά στις περισσότερες πολεοδομίες για οριζόντια εδάφη δεν σου περνάνε υπερύψωση 1,5 μέτρο εάν δεν δικαιολογείται από κλίση φυσικού εδάφους. Αλλιώς όλοι θα τα υπερυψώναμε 1,5 μέτρο, θα ξεμπαζώναμε και όλα τα υπόγεια θα είχαν στάθμη δαπέδου ισογείου την στάθμη του πεζοδρομίου. Νομίζω είναι και το πνεύμα του άρθρου 17 παρ. 1  ΄΄επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό (στο έδαφος) με την προϋπόθεση΄΄ κ.τ.λ., κ.τ.λ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Ούτε μπαζωμένο ούτε ξεμπαζωμένο εφόσον δεν άλλαξε η πραγματικότητα σε σχέση με την άδεια.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αρα τακτοποιώ μόνο με τ.μ. το τμήμα του υπογείου που έγινε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

....

Νομίζω ότι την απόφαση πρέπει να την πάρει ο πελάτης. Didonis από τη μία έχεις δίκιο ότι δηλώνοντας την υπέρβαση ξενοιάζει, από την άλλη όμως μιλάμε για διπλάσιο κόστος (2.100 χωρίς, και 4.400 με υπέρβαση ύψους).

....

Ανεβάζω και μια φωτό:

 

http://sdrv.ms/1ayFOaT

 

Από την φωτογραφία που βλέπω αυτό που βλέπω με ότι τοπογραφικό ή και στάθμες να είχε η άδεια (που δεν έχει) είναι καραμπινάτη ισόγειος στάθμη και όχι υπόγειο.

Οπότε για να είναι τακτοποιημένο ορθά και όχι μαϊμού (άρα ακυρωτέα τακτοποίηση σε μελλοντικό έλεγχο) πρέπει να πας και με αυτόν τον παράγοντα σαν υπέρβαση η οποία υπάρχει.

Καμιά υπεύθυνη δήλωση κανενός ιδιοκτήτης ότι έλαβε γνώση, δεν άρει την ευθύνη του μηχανικού για την ορθή πολεοδομική υποβολή. Ίσα ίσα θα είναι και επιβαρυντικό για εσένα διότι θα παραδέχεσαι γραπτά ότι εν γνώση σου έπρεπε να κάνεις κάτι άλλο από αυτό που έκανες.

 

Και μιας και λες ότι αν το κάνεις σωστά τότε ο πελάτης θα πληρώσει επιπλέον 2000 ευρώ φρόντισε να ενημερωθείς τι θα πληρώσεις εσύ ακόμα και μετά 20 ή και 30 χρόνια σε μεταβίβαση που δεν δέχεται να υπογράψει άλλος διότι η τακτοποίηση ήταν λάθος.


....

Και μιλάμε πάντα για δήλωση αυθαιρέτου. Αν πρόκειται για βεβαίωση μεταβίβασης αλλάζει το θέμα. Όταν και αν έρθει η ώρα για μεταβίβαση (κυρίως αγορά)  ο μηχανικός της βεβαίωσης θα κρίνει αναλόγως. Εσύ πάντως δεν νομίζω να έχεις στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόβλημα, εάν κάνεις και την κατάλληλη ενημέρωση και φαίνεται και γραπτώς πως την έκανες.

...

 

Και βέβαια θα έχει πρόβλημα. Από αστικές ευθύνες μέχρι να του ζητάει τα άπαντα ο τότε ιδιοκτήτης και θα αποφασίσει δικαστήριο.

 

Αν πρόσεξες ήδη από τώρα αρχίζουν ιδιώτες να αναζητούν ευθύνες σε μικρό λαθάκια και πιθανά ασήμαντα σε τακτοποιήσεις και βεβαιώσεις.

 

Θα υπάρξουν χιλιάδες δικαστήρια για αυτά τα επόμενα 10 και περισσότερο χρόνια μέχρι να κλειδώσει το ακίνητο στην ηλεκτρονική ταυτότητα κ.λ.π.

Για πιο λογο να το ρισκάρεις λοιπόν (ειδικά όταν είναι φως φανάρι ότι δεν είναι υπόγειο) για να πάρεις ας πούμε ένα χιλιάρικο?

Θα δώσεις δουλειά αργά ή γρήγορα σε έναν άλλο μηχανικό που θα τον βάζουν να γνωματεύσει σε δικαστήρια για εσένα.

Που ξανατονιζω δεν θα χρειαστεί να αποδείξει τίποτα ειδικά αν εσύ έχεις γραπτά αποδεχτεί με την ΥΔ από τον πελάτη, ότι γνώριζες τι έπρεπε να γίνει και δεν έκανες. Πέρα από το λάθος (που θα μπορούσες να επικαλεστείς), δηλαδή θα είναι και απάτη για εξαπάτηση εσόδων προς το δημόσιο.

Διότι αυτό είναι στην τελική.

 

Τεσπα, δεν το συνεχίζω… χαρές βλέπω να κάνουν οι δικηγόροι μα πολλές χαρές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.