Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για μπόιλερ


Recommended Posts

Το σπίτι μου διαθέτει ΖΝΧ από μπόιλερ και από ηλιακό. Με το γύρισμα μιας βάνας μπορώ να έχω ΖΝΧ είτε από τον έναν είτε από τον άλλο. Η απορία μου είναι η εξής:

Τις ηλιόλουστες (άλλα κρύες) μέρες του χειμώνα δεν είναι σπατάλη ένα μέρος της ενέργειας του μπόιλερ να κατευθύνεται προς τη θέρμανση ΖΝΧ, αφού αυτό μπορεί να καλυφθεί από τον ηλιακό; Με άλλα λόγια, μπορώ να κάνω κάτι για το μπόιλερ έτσι ώστε να δίνει ενέργεια μόνο για θέρμανση και όχι για ΖΝΧ;

Ή μήπως κάτι μπερδεύω; (Είμαι ΑΤΜ από μηχανολογικά δεν ξέρω πολλά...)

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι με ενα διαφορικό θερμοστάτη και μια ηλεκτροβάνα, μπορείς να λύσεις το πρόβλημα σου

 

Καλό θα ειναι να μιλήσεις με κάποιο μηχανολόγο που συνεργάζεσαι ή γνωρίζεις ...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από την διαμόρφωση του boiler.

Δεν αναμιγνύουμε το νερό χρήσης με αυτό για θέρμανση.

 

Ενδεχόμενα να χρειάζεστε και άλλου είδους ηλιακό.

Βλέπε συν. για συνδυασμό ζεστού νερού χρήσης και θέρμανσης

post-31791-0-12171300-1367405113_thumb.jpg

post-31791-0-19052000-1367405126_thumb.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα παραπανω σκαριφηματα δεν ανταποκρινεονται στην περιπτωση μας.

Εδω εχουμε ενα μποιλερ διπλης ενεργειας αποκλειστικα για ΖΝΧ.

 

Για να απομονωθει το μποιλερ απο το κυκλωμα θερμανσης πρεπει να κλεισεις το αντιστοιχο βανακι στον συλλεκτηρα του διαμερισματος.

Ομως αυτο δεν ειναι πρακτικο.

 

Η πιο πρακτικη και δοκιμη λυση ειναι αυτη που ανεφερε ο dim (διαφορικος θερμοστατης και ηλεκτροκινητη τριοδη δικλειδα). Αυτο ομως εχει καποιο κοστος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην εικόνα 3.5 το άνω σκαρίφημα δεν ανταποκρίνεται στην περίπτωση μας ?

 

Επίσης αναφέρω ότι αυτό που θέλει να κάνει εξαρτάται και από την διαμόρφωση του Boiler. 

Αυτός είναι και ο λόγος που παραθέτω 2 άλλες κατασκευές που ανταποκρίνονται σε αυτό που επιθυμεί. 

(ΖΝΧ και θέρμανση)

Edited by mixmentzos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

mixmentzos, όχι δεν ανταποκρίνεται στην περίπτωσή μου. Ο ηλιακός έχει ξεχωριστή δεξαμενή θέρμανσης (στην ταράτσα) και διαθέτω και ένα σύστημα θέρμανσης με πετρέλαιο για ΖΝΧ και θέρμανση.

Η ερώτηση είναι αν τις ηλιόλουστες μέρες του χειμώνα -που καίω πετρέλαιο τόσο για θέρμανση όσο και για ΖΝΧ- είναι δυνατόν η θερμότητα να κατευθύνεται μόνο για θέρμανση και το ΖΝΧ να πρέρχεται μόνο από τον ηλιακό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνεται, αλλά χρειάζεται κάποιο διάγραμμα της υπάρχουσας κατάστασης για να βρεθεί η καλύτερη (και ευκολότερη) μετατροπή που πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως μιλάμε για μονοκατοικία ή για αυτόνομο (με πετρέλαιο???) σύστημα θέρμανσης-παραγωγής ΖΝΧ από λέβητα. Γιατί σε κοινόχρηστο σύστημα, δεν νομίζω πως επιτρέπεται να κάνει τέτοιες επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι, μονοκατοικία.

Θέρμανση: Πετρέλαιο

ΖΝΧ: Από ηλιακό και από το σύστημα θέρμανσης του πετρελαίου

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.