Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ


Recommended Posts

Ευχαριστώ. Επίσης ήθελα να ρωτήσω. Έκανα μία αγορά εργαλείο για τη δουλειά απο το ιντερνετ όπου η συναλλαγή μέσο τράπεζας φαίνεται με ημερομηνία Μαρτίου ενώ το τιμολόγιο που μου στείλανε έχει κοπεί με ημερομηνία Απριλίου. Το πάγιο αυτό το δηλώνω λογικά στο 2 τρίμηνο,ετσι δεν είναιη κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Επίσης ήθελα να ρωτήσω. Έκανα μία αγορά εργαλείο για τη δουλειά απο το ιντερνετ όπου η συναλλαγή μέσο τράπεζας φαίνεται με ημερομηνία Μαρτίου ενώ το τιμολόγιο που μου στείλανε έχει κοπεί με ημερομηνία Απριλίου. Το πάγιο αυτό το δηλώνω λογικά στο 2 τρίμηνο,ετσι δεν είναιη κάνω λάθος?

 

Ο,τι λέει το τιμολόγιο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Επίσης ήθελα να ρωτήσω. Έκανα μία αγορά εργαλείο για τη δουλειά απο το ιντερνετ όπου η συναλλαγή μέσο τράπεζας φαίνεται με ημερομηνία Μαρτίου ενώ το τιμολόγιο που μου στείλανε έχει κοπεί με ημερομηνία Απριλίου. Το πάγιο αυτό το δηλώνω λογικά στο 2 τρίμηνο,ετσι δεν είναιη κάνω λάθος?

 

Στην φορολογία του φπα ακολουθούμε πάντα την ημερομηνία των παραστατικών (το πότε βέβαια πρέπει να εκδοθούν αυτά είναι άλλου παπά ευαγγέλιο )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συναδέλφους. 

 

Είμαι νέος μηχανικός και εργάζομαι με το γνωστό μπλοκάκι. Ήρθε λοιπόν η ώρα μου να κάνω την πρώτη μου δήλωση ΦΠΑ. Κάποιες ερωτήσεις λοιπόν γιατί άκρη δεν έχω βγάλει και έχω ξεκινήσει να αγχώνομαι. 

 

Ερώτηση 1η: Τα μόνα μου έξοδα σχετικά με την δραστηριότητά μου είναι το κινητό μου τηλέφωνο, τα όποια έξοδα του αυτοκινήτου μου (βενζίνες, σέρβις κλπ. κλπ.) και διάφορα χαρτικά είδη και αναλώσιμα Η/Υ. Εκπίπτει κάτι απο αυτά στον ΦΠΑ και σε ποιό ποσοστό?

 

Ερώτηση 2η: Στο Φ2 όσον αφορά τις εκροές, συμπληρώνω απ'ότι έχω καταλάβει μόνο τον κωδικό 303 με το συνολικό ποσό που έχω γράψει στα ΤΠΥ που έκοψα το πρώτο τρίμηνο. Στις εισροές όμως,ποιούς κωδικούς συμπληρώνω δεδομένων των εξόδων που έγραψα παραπάνω? Όλα τα ποσά σχετιζόμενα με την δραστηριότητα ή μόνο αυτά που δικαιούνται έκπτωσης ΦΠΑ? Όλο το ποσό ή μόνο αυτό που αναλογεί στο ποσοστό της έκπτωσης?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα επειδη εισαι στην αρχη και μαλλον δεν εχεις ξαναασχοληθει να απευθυνθείς σε καποιον λογιστη και αργοτερα να δεις αν μπορεις να κρατας μονος τα λογιστικά σου.

Ενας επιπλεον λογος που σου προτεινω αυτη τη λυση ειναι οτι προφανως θα εχει μια καλυτερη εποπτεια των τυπων των συναλλαγων σου και ετσι θα απιφυγεις πιθανα προστιμα απο ελλειπη χωρις να το καταλαβαινεις πσραθεση των συναλλαγων σου στο forum και τη ληψη μη ορθων υποδειξεων.

Αυτη εινσι η γνωμη μου.

Κατα τα αλλα εμεις εδω ειμαστε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κανε καλη επιλογη στο λογιστη συναδελφε αμα το αποφασισεις.τα των μηχανικων δεν τα πολυκατεχουν (καθοτι θελει διαβασμα).σε πολλα θεματα διαφερει η αποψη τους.καλη αρχη!

Edited by stelor
Link to comment
Share on other sites

o,τι σου εγραψαν οι συνάδελφοι.

 

Επικουρικά για να αρχίσεις να παίρνεις μία ιδέα:

 

1. Ο,τι αφορά το ΙΧΕ δεν εκπίπτει το ΦΠΑ. Αργότερα μάλιστα - για σκοπους φορολογιας εισοδηματος - θα δεις πως δεν ααγνωρίζεται σαν εξοδο και το 100% της δαπάνης

2. Σε γενικές γρμμές, ΦΠΑ τηλεφώνου εκπίπτει, ακθώς και ΦΠΑ απο Η/Υ και αναλώσιμα (θεωρώ πως σχετίζονται μ ετην δουλειά σου)

 

 

 

Καλησπέρα στους συναδέλφους. 

 

Είμαι νέος μηχανικός και εργάζομαι με το γνωστό μπλοκάκι. Ήρθε λοιπόν η ώρα μου να κάνω την πρώτη μου δήλωση ΦΠΑ. Κάποιες ερωτήσεις λοιπόν γιατί άκρη δεν έχω βγάλει και έχω ξεκινήσει να αγχώνομαι. 

 

Ερώτηση 1η: Τα μόνα μου έξοδα σχετικά με την δραστηριότητά μου είναι το κινητό μου τηλέφωνο, τα όποια έξοδα του αυτοκινήτου μου (βενζίνες, σέρβις κλπ. κλπ.) και διάφορα χαρτικά είδη και αναλώσιμα Η/Υ. Εκπίπτει κάτι απο αυτά στον ΦΠΑ και σε ποιό ποσοστό?

 

Ερώτηση 2η: Στο Φ2 όσον αφορά τις εκροές, συμπληρώνω απ'ότι έχω καταλάβει μόνο τον κωδικό 303 με το συνολικό ποσό που έχω γράψει στα ΤΠΥ που έκοψα το πρώτο τρίμηνο. Στις εισροές όμως,ποιούς κωδικούς συμπληρώνω δεδομένων των εξόδων που έγραψα παραπάνω? Όλα τα ποσά σχετιζόμενα με την δραστηριότητα ή μόνο αυτά που δικαιούνται έκπτωσης ΦΠΑ? Όλο το ποσό ή μόνο αυτό που αναλογεί στο ποσοστό της έκπτωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω κάνει ένα τοπογραφικό σε κάτοικο εξωτερικού μου ζήτησε τιμολόγιο για την παραπάνω  εργασία μου έχει δώσει στοιχειά και ΑΦΜ  Γερμανίας στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ που το καταχωρώ ; καθώς επίσης και στην ΜΥΦ που ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.