Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ


Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση: 

 

Υπέβαλα τη δήλωση ΦΠΑ και κατά λάθος δήλωσα την πληρωμή σε 2 δόσεις. Τύπωσα και την ταυτότητα οφειλής (αμέσως μετά) που λέει το ποσό της 1ης δόσης με προθεσμία πληρωμής 30 Οκτωβρίου και σήμερα πλήρωσα μέσω web-banking την 1η δόση. 

 

Πηγαίνοντας στο TAXIS στην προσωποποιημένη πληροφόρηση, στις οφειλές εκτός ρύθμισης, βλέπω πως η προθεσμία της 1ης δόσης είναι πράγματι 30 Οκτωβρίου και της 2ης δόσης 30 Νοεμβρίου. Εκεί μου δείχνει το συνολικό ποσό οφειλής και πατώντας το κουμπί για εκτύπωση της Ταυτότητας Οφειλής μου εξέδωσε ΤΟ με διαφορετικό κωδικό από αυτόν που έχει η ΤΟ που τύπωσα από την εφαρμογή ΦΠΑ και βάσει της οποίας έχω πληρώσει. Αυτό είναι φυσιολογικό; 

 

Για την πληρωμή της 2ης δόσης πρέπει να τυπώσω νέα Ταυτότητας Οφειλής ή θα χρησιμοποιήσω την πρώτη; Λίγη βοήθεια γιατί έχω πελαγώσει και δεν θέλω να χάσω και τα χρήματά μου ...

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Για τη 2η δόση τυπώνεις νέα ταυτότητα (το έκανα το προηγούμενο τρίμηνο)

 

Μάλλον 2 δόσεις βγάζει από default, γιατί και μένα έτσι έβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μάλλον. Ετσι είναι. Αν θες μία δόση πρέπει να το επιλέξεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Την Ταυτότητα Οφειλής για τη 2η δόση πότε μου επιτρέπει να την τυπώσω;

 

Aκομη την πρωτη δόση δεν την εισέπραξε , βιάζεσαι για τη δεύτερη ?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το σύστημα μου βγάζει δύο ταυτότητες οφειλής για την 1η δόση πως το εξηγείς; Μία που τύπωσα από την εφαρμογή του ΦΠΑ (βάσει αυτής πλήρωσα) και μία από τις βεβαιωμένες οφειλές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το έκανε αυτό.

Με όποια και να πληρώσεις δεν υπάρχει θέμα. Το έχω κάνει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα συμψηφισμού της επιστροφής φόρου (που δεν βλέπω να παίρνουμε) με τον οφειλόμενο ΦΠΑ; Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία; 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα συμψηφισμού της επιστροφής φόρου (που δεν βλέπω να παίρνουμε) με τον οφειλόμενο ΦΠΑ; Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία; 

 

 

Nα περάσετε απο τη ΔΟΥ σας. Αν είναι εκκαθαρισμένη η δήλωσή σας (Ε1) , μπορείτε να ζητήσετε τον συμψηφισμό του προς επιστροφή ποσού με βεβαιωμένα προς το δημόσιο χρέη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.