Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Παράνομη η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων νέας γενιάς, να κατεδαφιστούν - Στον αέρα εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες


prozak

Recommended Posts

εγω παντως δεν ξερω τι πρεπει να κανω τις προσωρινες υπαγωγες..τι νομιζετε οτι θα ταν σωφρον να γινει?

 

Προσωπικά όλες τις περιπτώσεις που έχουν εξοφλήσει τα πρόστιμα, θα τις παω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή.

 

Ήδη σε 7-8 περιπτώσεις έχω ολοκληρώσει και τη Β`φάση πλήν ΔΕΔΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω παντως δεν ξερω τι πρεπει να κανω τις προσωρινες υπαγωγες..τι νομιζετε οτι θα ταν σωφρον να γινει?

 

  • Για τις τακτοποιήσεις που πληρώνονται με δόσεις, δεν έχεις επιλογή, αναμονή, νηστεία και προσευχή.
  • Για τις τακτοποιήσεις που έχουν εξοφληθεί εφαπαξ και έχεις αποδείξεις παλαιότητας, δεν βλέπω κανένα λόγο να μην τις οριστικοποιήσεις. Τι έχεις να χάσεις;
  • Για τις τακτοποιήσεις που έχουν εξοφληθεί εφάπαξ αλλά ΔΕΝ έχεις αποδείξεις παλαιότητας, θα μπορούσες να περιμένεις μέχρι 2-3 μέρες πριν τη λήξη του Νόμου 4014 μήπως και υπάρχουν νέα δεδομένα...(εγώ προσωπικά τις οριστικοποιώ κι αυτές για να έχω σαν δεδομένο οτι ολοκληρώθηκαν ενώ ήταν σε ισχύ η νομοθεσία περί "παλαιότητας με δήλωση του ιδιοκτήτη"...)
  • Η μόνη περίπτωση στην οποία σηκώνω τα χέρια ψηλά είναι αυτές που α) η παλαιότητα βασίζεται σε δηλωση του ιδιοκτητη και β) υπάρχει μεγάλο υπόλοιπο δόσεων προς πληρωμή στο μέλλον (πχ 10.000€) και γ) ο πελάτης μπορεί να τις πληρώσει όλες τώρα εφάπαξ αλλά ρωτά εμάς αν πρέπει να το κάνει.... Εκεί, βράσε όρυζα...
Edited by Makiaveli
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τις δηλωσεις που πληρωνονται με δοσεις μπορει να τις εξοφλησει ο πελατης ,εαν μπορει οικονομικα, και να παει σε οριστικη ετσι δεν ειναι?(ε θα χασει την εκπτωση..)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι όλες οι εντάξεις που έγιναν σύμφωνα με τον ν-4014, καλώς έχουν, με ότι αποδείξεις παλαιότητας αυτός όριζε και θα έλεγα και ορίζει ακόμη γιατί ο νόμος ισχύει.

Η συμμετοχή του κόσμου έγινε σύμφωνα με τις προυποθέσεις του. Τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω, αυτά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ξαναδιαβάστε παρακαλώ το #148 και #150 και πείτε μου την άποψή σας...

 

Ειλικρινά θεωρώ απίθανη την περίπτωση αναδρομικής ισχύος της αλλαγής αυτής περί απόδειξης της παλαιότητας. Οι τακτοποιήσεις, σαν διοικητικές πράξεις, έλαβαν χώρα βάσει των νόμων που ίσχυαν κατά την περίοδο "πρωτοκόλλου" τους (στην περίπτωση των τακτοποιήσεων με την πληρωμή του παραβόλου). Βάσει αυτών των νόμων οι ιδιοκτήτες αλλά και οι μηχανικοί προχώρησαν στην διοικητική πράξη και δεν μπορεί κανείς να τους αλλάξει τους όρους του παιχνιδιού εκ των υστέρων γιατί αλλιώς θα προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων στα δικαστήρια.

 

Για παράδειγμα, πελάτης μου αποφάσισε να προβει σε τακτοποίηση του παταριου του επειδη ΤΟΤΕ μπορούσε να "αποδείξει" την παλαιότητα (προ 83) με υπέυθυνη δηλωση, πληρώνοντας πχ 2.000€. Αν τώρα έρθει το κράτος και αλλάξει τους όρους θέτοντας υποχρεωτική την αεροφωτογραφία, τότε εξαναγκάζει τον πελάτη να πληρώσει περίπου 10.000€ παραπάνω, κάτι που είναι ανηθικο και άνομο, αφού σε τέτοια περιπτωση ο πελάτης ΔΕΝ θα είχε προβει σε τακτοποίηση λόγω έλλειψης ρευστότητας! (έχω μιλήσει με φίλο μου εισαγγελέα και η λογική αυτή δικαιώνεται σε δικαστήρια με το παραπάνω).

 

Το θέμα απόδειξης της παλαιότητας μόνο με αεροφωτογραφίες θεωρώ ότι θα αφορά ΜΟΝΟ αυτούς που δεν έχουν υπαχθεί στον Ν.4014 (πχ όσους δεν έχουν πληρώσει παράβολο) και όσους φυσικά προβούν σε τακτοποιηση με το νέο νόμο. Κι εκει ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο το κομμάτι δεν θα αλλάξει. Πως αποδεικνύεις την παλαιότητα σε πατάρι ή αλλαγή χρήσης με αεροφωτογραφίες; Μην ξεχνάμε οτι τα παιδιά θέλουν να μαζέψουν χρήμα....

Edited by Makiaveli
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν βέβαια να μας ρίξουν τυράκι (και φάκα):

- Θέλετε η τακτοποίηση για 30 χρόνια να μετατραπεί σε νομιμοποίηση (μόνιμη); Περάστε από τον γκισέ του νέου νόμου που αποδεικνύεις παλαιότητα μόνο (πχ) με αεροφωτογραφίες.
- Δεν θέλετε να μπείτε στο νέο νόμο επειδή τραβατε ζόρια με την παλαιότητα; Καθίστε στα αυγά σας στον Ν.4014 και δεν θα σας πειράξουμε (οσον αφορά την παλαιότητα) αλλά σε 30 χρόνια τα ξαναλέμε...

Σε κάθε όμως περίπτωση, θεωρώ απίθανο να μας φορέσουν καπέλο καινούργιους όρους στο παιχνίδι υποχρεωτικά, γιατί  θα τους κλείνουμε όλη μέρα, κάθε μέρα, ραντεβού για πατινάζ στον Άρειο Πάγο...

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.